«Крихітка Дорріт» скорочено

«Крихітка Дорріт» Діккенс скорочено

Книга перша: Бідність

Дії роману починаються в в’язничній камері Марселя з двома ув’язненими — Ріго Бландуа та Жаном-Батистом Кавалетті. Ріго розповідає сусіду по камері, що він засуджений за вбивство дружини до смертної кари. Другий покараний за контрабанду. В місто прибуває молодий англієць Артур Кленнем, який до цього 30 років жив у Китаї з батьком. Той перед смертю передав синові годинник з ініціалами «Н. З.» (Не забувай), бурмочучи «Твоя мати». В дорозі він знайомиться з доброзичливою родиною Міглз. Прибувши до Лондона, Артур намагається з’ясувати у матері значення ініціалів, проте вона відмовляється що-небудь роз’яснювати. Місіс Кленнем, хоча і прикута до інвалідного візка, управляє всіма справами фірми за допомогою секретаря Єремії Флінтвінча і його дружини служниці Еффері. Артур відвідує свою колишню кохану Флору Фінчінг і знаходить її товстою і нецікавою для себе.

У одній з камер боргової в’язниці Маршалсі живе з родиною неплатоспроможний боржник Вільям Дорріт. Його звуть «Батько Маршалсі» — титул, отриманий за довголітнє ув’язнення. Містер Дорріт провів у в’язниці 23 роки. Тут народилася його молодша дочка Емі, яку за тендітність і невеликий зріст лагідно називають «Крихітка Дорріт». Вона працює швачкою в будинку місіс Кленнем, утримує своєю працею батька, допомагає недолугому брату Тіпу і піклується про старшу сестру, танцівницю Фанні.

У будинку матері містер Кленнем одного разу зустрічає Емі. Бажаючи більше дізнатися про неї, він вистежує її і виходить на в’язницю Маршалсі, де від сторожа дізнається про її сумну долю. Артур знайомиться з Вільямом Доррітом і висловлює свою повагу до нього, вручаючи кілька монет, а після просить вибачення у Емі за вторгнення в особисте життя. На наступний день він знову натикається на Крихітку Дорріт, яку супроводжує Меґґі — молода дівчина, що страждає психічними розладами. У результаті більш тривалої бесіди він дізнається імена боржників «Батька Маршалсі». Найголовнішим з них виявляється Тіт Поліп — впливовий член Міністерства Тяганини. Містер Кленнем кілька разів відвідує цей заклад, але це не приносить жодного результату. Після одного з візитів він зустрічає містера Міглза у супроводі Деніеля Дойса — талановитого молодого винахідника. Містер Міглз запрошує Артура погостювати в його заміській садибі. Містер Кленнем приймає запрошення і через кілька днів вирушає відвідати сім’ю Міглз. Їхня донька — Бебі — справляє на нього велике враження, проте його бентежить різниця у віці і те, що у неї вже є залицяльник — Генрі Гоуен. Деніел Дойс, за збігом обставин, теж виявляється в котеджі Міглзів. Артур пропонує йому ділове співробітництво і той погоджується. Між тим, молодий Джон Чівері, який давно має ніжні почуття до Емі Дорріт, нарешті, зізнається їй у коханні, однак, вона делікатно відповідає, що між ними не може бути нічого, крім дружби. Після цього вона відправляється до сестри в театр і з розмови з нею дізнається, що у тієї з’явився залицяльник — Едмунд Спалкер — син заможного банкіра містера Мердла. Артур і Деніел Дойс відкривають фірму «Дойс і Кленнем». У перший же робочий день їх приходять провідати Флора і тітонька містера Ф. Пізніше до них приєднується і Панкс. Залишившись наодинці з Панксом, зайнятися справою «Батько Маршалсі» і спробувати з’ясувати якомога більше про нього. Панкс погоджується і запевняє Артура, що зробить все можливе.

Тим часом Жан-Батіст Кавалетті звільняється з в’язниці і за сприянням Артура, поселяється в Подвірі «Криваве серце», де тепер живе чесною працею. Майже одночасно з ув’язнення виходить його співкамерник — Ріго Бландау, який нині називає себе «Ланьє». Він приїжджає до Лондона і відразу відправляється до місіс Кленнем, з підробленим рекомендаційним листом. Він намагається їй лестити, але коли розуміє, що це марно, він переходить до справи і заявляє, що йому потрібен кредит у розмірі 50 фунтів стерлінгів. Однак, місіс Кленнем заявляє, що фірма не може дати кредит такого розміру. Тоді Бландау просить дозволу оглянути будинок і натикається на годинник з ініціалами «Н. З.». Недвозначними натяками він заявляє, що не просто знає їх розшифровку, але ще й має відомості про значення годинника. Літня дама реагує вельми холоднокровно і просить мосьє Бландау, якщо у нього немає більше питань, віддалитися. Останній так і поступає.

Між тим Артур все ж вирішується продовжити доглядати за Бебі і незабаром робить їй пропозицію, від якої вона, однак, відмовляється, заявивши, що вже заручена з Генрі Гоуеном. Розгляд Панкса у справі Вільяма Дорріта просувається, він несподівано з’ясовує, що «Батько Маршалсі» є єдиним спадкоємцем величезного спадку. Дізнавшись про це, Емі повідомляє батька, який приходить в сум’яття від раптового повідомлення. Артур допомагає сімейству Дорріта виплатити борги в юридичному плані. Коли всі справи щодо володіння спадщиною владнано, містер Дорріт вирішує, що сім’ї необхідно покинути Лондон і відправитися в подорож по Європі. У день виїзду Крихітка Дорріт непритомніє і Артур на руках виносить її з в’язниці, щоб посадити в карету. Дорріти їдуть і в’язниця Маршалсі залишається сиротою.

Книга друга: Багатство

Дорріти подорожують Європою. Їх супроводжує місіс Дженерал, яка вчить дочок Вільяма світським манерам. Всі не хочуть згадувати про в’язницю. Крихітці Дорріт забороняють піклуватися про батька, дорікають, що вона не вшановує сімейну гідність. Їй одній погано і нудно. У дорозі вони зустрічають молодят Гоуенів. Емі заводить дружбу з Бебі і пише про неї листи Артуру, вважаючи, що він її любив. Містер Гоуен знайомиться з Бландуа і вони стають близькими друзями. Однак Емі і Бебі не подобається новий знайомий. Фанні легко стає світською дамою, завойовує містера Спарклера і готується вийти за нього заміж. Одного разу, після візиту Джона Чівері містеру Дорріту стає не по собі. На світському обіді він забувається, думаючи, що він у Маршалсі і все навколо — арештанти, і звертається до них з промовою. Емі ледве виводить батька. Він помирає, а за ним і Фредерік, його брат. Бландуа їде до Лондона. Ним зацікавлюється Артур. В результаті стеження за ним він зустрічає його з міс Уейд.

Всі говорять про підприємство Мердла, вкладають гроші, Панкс переконує Артура вкласти гроші також. Мердлу всі поклоняються, як втіленню багатства. Незабаром він закінчує життя самогубством, всі хто вклав у його підприємство гроші — Дорріти, Панкс, Артур Кленнем — банкрути. Артура за борги заарештовують і ув’язнюють в Маршалсі. Дойс їде за кордон, де успішно працює інженером. У в’язниці Джон Чівері доглядає за Артуром і вперше відкриває йому очі, що Крихітка Дорріт любить його. Панкс і Кавалетті знаходять Бландуа. Приїжджає Емі і доглядає за Артуром, в’язниця його пригнічує і він занедужує.

Ріго знову відвідує місіс Кленнем і вимагає грошей, в іншому випадку він розкриє Артуру таємницю його народження. Батько Артура був нерішучою людиною, дядько одружив його на владній жінці, вона дізналася, що у неї є суперниця, і, щоб помститися, відібрала у неї дитину — Артура. Але дядько в приписці до заповіту залишив гроші матері Артура або молодшій дочці чи племінниці її покровителя (а це Фредерік Дорріт, тобто гроші повинні були дістатися Емі). Місіс Кленнем приховала це, з Єремією вона хотіла спалити приписку, але він її врятував, передав своєму братові-близнюку, а від того вона потрапила до Ріго. Зараз пакет з копіями документів у Крихітки Дорріт і, якщо місіс Кленнем не заплатить, їй і Артуру стане все відомо. Але грошей немає, місіс Кленнем встає і сама, як божевільна, прямує до в’язниці. Вона все відкриває Емі, але просить не говорити Артуру до її смерті, Емі обіцяє зберегти таємницю. Вони повертаються в похмурий будинок, який руйнується на їхніх очах, ховаючи під собою Бландуа. Флінтвінч біжить з дорогими речами з будинку. Місіс Кленнем падає замертво. Емі спалює заповіт. За сприяння Дойса Артур виходить на свободу. Емі Дорріт і Артур Кленнем одружуються.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: світова література

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *