«Лебеді материнства» АНАЛІЗ (паспорт)

лебеді материнства аналіз твору Аналіз твору

 Аналіз вірша В. Симоненка «Лебеді материнства» допоможе визначити такі дані: тема, ідея, головна думка, жанр, віршовий розмір, художні засоби. Ця інформація допоможе підготувати літературний паспорт твору.

«Лебеді материнства» аналіз (паспорт) твору

Автор: Василь Симоненко

Рік написання: Весна 1962. (1981 – вийшов друком у однойменній збірці)

Літературний рід: лірика
Жанр: ліричний вірш (колискова)
Вид лірики: громадянська

Стиль – модернізм.

Провідний мотив: любов до матері й Батьківщини.

Віршовий розмір: хорей
Тип римування: суміжне

Форма оповіді: монолог

Тема вірша «Лебеді материнства»: відтворення материнського співу над колискою дитини, в якому висловлюється тривога жінки за долю сина, чистоту його душі.

Ідея: уславлення материнської любові, яка буде супроводжувати її дитину протягом життя; мати, як і Батьківщина, єдина, неповторна для кожної людини.

Провідний мотив вірша “Лебеді материнства”: материнської любові до дитини, турботи про її долю; возвеличення любові до матері, Батьківщини.

Основна думка «Лебеді материнства»

Можна все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину.

Художні засоби «Лебеді материнства»

  • епітети: «зорі сургучеві», «мавки чорноброві», «білява хата», «лебеді рожеві», «тихі зорі», «золоте сузір’я», «хмільні смеркання», «сиві очі».
  • Метафори:«мріють криками… лебеді», «темряву тривожили… півні», «танцювали лебеді», «заглядає в шибку казка», «лебеді… лоскотали марево», «…будуть мандрувати очі материнська і білява хата», «прийдуть верби і тополі», «стануть… листям затріпочуть… душу залоскочуть».
  • повтори: «Виростеш ти, сину» – «Виростуть з тобою приспані тривоги»; «Можна все на світі вибирати» – «Вибрати не можна тільки Батьківщину»;
  • Порівняння: «лебеді, як мрії».
  • звертання: «біжи, досадо, не вертай до хати»; «Можна все на світі вибирати, сину».

На початку вірша перед маленьким героєм постає захоплюючий і чарівний світ казки, який бентежить і манить його. Потім мати каже синові напутнє слово, адже колись він вирушить у життєву дорогу і буде змушений робити важкий вибір.

Музику на пісню “Лебеді материнства” поклав композитор Анатолій Пашкевич.

Образи та символи «Лебеді материнства»

  • Мати є символом усіх духовних речей. Мати джерело духовності, усього доброго і ніжного.
  • Лебеді — символ чистоти та милосердя, символ любові та вірності, Діви Марії. Тобто, у цій поезії це птах матері.
  • Верби і тополі, білява хата – символи України;
  • Зорі – присутність божества, ангела-посланця Бога, надія.
  • Лимани (вода) символ народження; символ мінливого людського життя.
  • Півень є символом пробудження життя.

Жанр «Лебеді материнства»

За формою це, власне, колискова пісня. Головне в поезії — побажання синові вирости справжньою людиною, вірним сином України. Мотив вірша — материнська тривога за долю її сина, перед яким відкривається дійсність, виповнена дива та любові, яку охороняють, «мавки чорноброві», та водночас постають і суворі реалії,— від них прагне вберегти дитину материнське серце. Та «приспані тривоги», «чуже поле» — неминучі, і протистояти їм може тільки людина з твердим переконанням, з органічним чуттям родової пам’яті, з великою волею бути самою собою.

Особливості назви поезії

Назва поезії романтична. В. Симоненко знайшов проникливі яскраві образи, щоб передати силу любові до Батьківщини, до рідної української землі. Почуття патріотизму — найсвятіше почуття людини. Кожен з нас любить землю, де він народився, виріс, мову, вперше почуту з уст матері, вулицю, на якій зростав. Любить сильно, щиро. А от знайти слова, щоб виразити свою любов,— важко.

В. Симоненко такі слова знайшов. Він зумів передати у «Лебедях материнства» й інтимність любові до рідної матері, й любов до прекрасної неньки нашої — України у простих, щирих словах.

Композиція «Лебеді материнства»

Твір побудований як колискова, в якій матір, співаючи, мріє про щасливу долю своєї дитини: щасливе життя, гарну дружину, вірних друзів.

Він умовно ділиться на дві частини. У першій ми відчули материнську ласку й турботу про малого сина (він ще в колисці); у другій — йдеться мова про клопоти, які буде мати вже дитина дорослою людиною (і мавки чорноброві, і диво-наречені, і брати по духу). Але за сином «завжди будуть мандрувати очі материнські і білява хата».

Сюжет «Лебеді материнства»

Починається вірш зі своєрідної розмови поета з сином про те, що він, підрісши, вирушить у життєву дорогу — з дорогою часто зв’язані зміни в людськім житті.

Поет говорить про зустрічі, які чекають на сина на життєвих шляхах, про майбутнє кохання, друзів, дружину. Все, все може вибирати людина. І шляхи, якими піде. Та завжди з сином будуть «очі материнські і білява хата». Звернемо увагу на епітет «білява хата» — він не тільки передає традиційний білий колір хати, а й наче олюднює її, створює таке враження, неначе йдеться про живу істоту, людину.

Шлях, у який виряджає сина поет, сповнений тривог і небезпек. Та сили юнакові, мужності надає рідна земля, любов до неї.

Завершується поезія «Лебеді материнства» крилатою фразою, що здається створеною не Симоненком менш як тридцять років тому, а в сиву давнину і самим народом,— стільки в ній геніальної простоти, мудрості, глибини почуття й думки:

Можна все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину.

 Римо-ритмічні особливості поезії

Вірш нагадує коломійки. Симоненко звертається до двовіршового чотирнадцятискладового рядка, поступово переходячи до дванадцяти- та тринадцятискладового розміру.

«Лебеді материнства» історія написання

Мати — найдорожча у світі людина. Їй несе людина болі й радощі, сумніви й успіхи, помилки й гріхи. З нею хочеться порадитись, поділитись турботами, покаятись їй у гріхах. І хіба може бути присутній при цій сповіді хтось третій? Бодай навіть брат, сестра, чи й батько? Ні — з матір’ю на самоті. Такою була для Василя мама, Ганна Федорівна Симоненко-Щербань, людина з щирою поетичною душею, закохана у народну пісню, передала все це синові, виховувала його за мудрими заповідями народної педагогіки. Природа наділила літературними здібностями і саму Ганну Федорівну. Був у неї зошит «Перлини поміж людей», куди збирала вона прислів’я, приказки у рідних Біївцях. Багато серед них придуманих матір’ю поета. І багаті вони на гумор і глибину думок, що тривожили її свідомість. Саме образ мами є основним у творі.

За збірку «Лебеді материнства» В. Симоненку присуджено Державну премію України ім. Т. Г. Шевченка. Мелодійна основа вірша та мотив материнської любові настільки полонили композитора Андрій Пашкевича, що він поклав цей твір на музику.

Василь Симоненко “Лебеді материнства” аудіо

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Ліночка

    Просто супер!Краще і придумати не можна.Дякую дуже!Ви мені так допомогли!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Відповіcти
  2. Даниил

    Спасибо огромное. Выручили)

    Відповіcти
  3. Андрій

    Дуже дякую)Є все,що тільки потрібно)

    Відповіcти
  4. Виктория

    Дякую велике.))))

    Відповіcти
  5. Anonymous

    Thank’s. My university liked it)

    Відповіcти