Мастит: види і симптоми

Хвороби

У продовженні першої нашої статті мастит: причини і опис, давайте ознайомимося з видами і симптомами, що притаманні даному захворюванню.

Мастит: види

Виділяють такі основні види маститу:

  • лактаційний мастит (мастит післяпологовий) -найбільш частий варіант захворювання (порядку 85 %), пов’язаний з грудним вигодовуванням;
  • нелактаційний мастит (мастит фіброзно-кістозний) -відповідно, виникає в силу впливу причин, з грудним вигодовуванням не зв’язаних;
  • мастит (грудниця) новонароджених -проявляється у вигляді нагрубания молочної залози у новонародженого малюка, причому стать не є в цьому випадку визначальним фактором, відповідно, захворювання може розвинутися і у хлопчиків, і у дівчаток. Причиною його розвитку стає перехід з материнської крові лактогенних гормонів (тобто гормонів, що забезпечують стимуляцію лактації).

Виходячи з особливостей перебігу актуального запального процесу, визначають такі види маститів:

  •  гострий лактостаз, при якому не відбувається виділення молока;
  • мастит серозний;
  • мастит інфільтративний гострий;
  • мастит деструктивний;
  • хронічний мастит (в гнійній або в негнійній формі).

Відповідно до конкретної області локалізації виділяють наступні види маститу:

  •  мастит підшкірний;
  • мастит субареолярний (тобто зосереджений в області під ареолою);
  • мастит інтрамаммарний (зосереджений безпосередньо в молочній залозі);
  • мастит ретромаммарний (зосереджується поза межами молочної залози).

Мастит: симптоми

Клініка прояву маститу на сьогоднішній день має наступні особливості:

  • пізнє настання, що відзначається по закінченні терміну порядку 1 місяця з моменту пологів;
  • часта поява субклінічних і стертих форм захворювання, симптоматика яких не є свідченням справжнього стану справ щодо розглянутого процесу;
  • переважаючий варіант появи інфільтративно-гнійного маститу у пацієнток;
  • тривалість перебігу гнійних маститів.

Симптоматика маститу залежить від конкретної його форми, нижче ми розглянемо основні їх варіанти.

Серозний мастит. Симптоми захворювання, як, власне, і його перебіг, характеризуються гостротою прояву, початок цього маститу припадає на строк від 2 до 4 тижнів з моменту пологів. Відзначається підвищення температури (до 39 градусів), озноб. Також з’являється супутня інтоксикації симптоматика у вигляді слабкості, головного болю, загальної розбитості. Спочатку хворі відчувають тяжкість у молочній залозі, а потім біль, відбувається застій молока.

Одночасно з цим відзначається і певне збільшення молочної залози в обсязі, шкіра піддається почервонінню (гіперемії). При спробах зціджування молока відчувається виражена болючість, полегшення результат не приносить. Відсутність адекватних заходів терапії, а також прогресування запалення призводить до того, що серозний мастит переростає в інфільтративний мастит.

Інфільтративний мастит. У даному випадку озноб досить сильний, в молочній залозі відчувається виражене напруження і біль. Також актуальні симптоми у вигляді втрати апетиту, безсоння, головного болю і загальної слабкості. Тут також відзначається збільшення молочної залози, почервоніння шкірних покривів. Крім цього пацієнтки відчувають біль в пахвових лімфовузлах, що поєднується з болючістю пальпації (обмацування). Несвоєчасність лікування цієї форми захворювання, а також відсутність ефективності в ньому призводить до того, що запалення стає гнійним, це, в свою чергу, забезпечує перехід до відповідної, гнійної формі.

Гнійний мастит. Тут стан пацієнток у значній мірі погіршується. Апетит знижується, слабкість наростає, з’являються проблеми зі сном. Підвищення температури переважно тримається в рамках 39 градусів. Озноб зберігається, шкіра стає блідою, пітливість підвищується. У молочній залозі все також відчувається напруженість і біль, її розміри збільшені, почервоніння має виражений характер прояву, шкіра набрякла. Зціджування молока значною мірою ускладнено, нерідко в отриманих невеликих його порціях можна виявити гній.

Мастит абсцедуючий. В якості переважаючих варіантів виділяють абсцес ареоли або фурункульоз, дещо рідше відзначається ретро-і інтрамамарний абсцеси у вигляді гнійних порожнин.

Флегмонозний мастит. У цьому випадку відбувається захоплення запальним процесом більшої ділянки молочної залози з подальшим розплавленням її тканин і з перемиканням до навколишньої їх клітковині і шкірі. Стан хворої в цілому визначається як важкий, температура становить близько 40 градусів.

Озноб зберігається, інтоксикація має виражений характер властивих їй проявів. Відзначається різке збільшення в обсязі молочної залози, набряклість її шкіри. Крім почервоніння шкіри також відзначається і синюшність в деяких ділянках ураженої залози. Обмацування (пальпація) вказує на її пастозність (набряклість), а також на різко виражену болючість. При даній формі маститу не виключається можливість розвитку септичного шоку.

Гангренозний мастит. Перебіг захворювання в значній мірі ускладнено, інтоксикація має вкрай виражений характер проявів. Розвивається некроз молочної залози (тобто відбувається її омертвіння). Стан хворої в цілому важкий, шкірні покриви бліді, апетит відсутній, з’являється безсоння.

Температура становить порядку близько 40 градусів, в пульсі спостерігається почастішання (до 120 ударів / хв.). Уражена залоза збільшена в розмірах, відзначається її набряклість і хворобливість. Над нею шкіра може бути блідо -зеленого або багряно-синюшного, деякі місця розташовують ділянками некрозу і бульбашками. Молоко відсутнє, сосок втягнутий. Збільшення і болючість також виникають в області регіональних лімфовузлів, що виявляється при пальпації.

По даному захворюванню рекомендуємо також прочитати наступні статті: мастит і лактостаз; мастит лікування та діагностування.

Оцініть статтю
Додати коментар