«Модри Камень» Олесь Гончар

модри камень скорочено читати гончар 11 клас

Новела «Модри Камень» продовжує воєнну тематику творів О. Гон­чара. Написана через два роки після війни, вона являє собою спогад солдата-розвідника про один воєнний епізод, який відбувся у словаць­кому містечку Модри Камень («модри» — голубий). Скорочено “Модри Камень” нагадає про головну ідею, яку автор хотів донести до читача.

«Модри Камень» Олесь Гончар сюжет

Виконуючи завдання в тилу ворога, розвідник був поранений, це сталося у містечку Модри Камень. Його рятувала словацька дівчина Тереза. Між молодими людьми зародилось чисте палке кохання, яке не мало продовження, бо Терезу було вбито поліцаями за переховування радянського воїна, коли в неї знайшли закривавлені бинти. А солдату вдалося врятуватися.

Коли розвідник повернувся після звільнення Модри Каменя — Терези вже не було.  Але кохання продовжує жити у пам’яті солдата, в його мріях, у яких він розмовляє з Терезою, як із живою: «Померкло, стерлося все. Навіть те, що звуть незабутнім першим коханням. Чому ж ця випадкова зустріч, єдиний погляд, єдина ява у великій драмі війни, чому вона не меркне і, відчуваю, ніколи не померкне? Ти – як жива. Бо далекі Рудні гори скрізь ідуть за мною, ближчають з кожним днем, щодалі ширше розгортаючись у своїй трагічній чарівності. Ти виходиш на дерев’яний різьблений ґанок у білій легкій сукні з чорною пов’язкою на рукаві і дивишся вниз, за Модри Камень, де колись, пролягала наша оборона. Тепер скрізь уже поросла буйна трава».

Глибоко і проникливе змалював Олесь Гончар образ Терезиної ма­тері, яка втратила у дій війні двох дітей (брат Терези загинув у боротьбі з фашистами) – Впізнавши солдата, згорьована жінка згадала свою доч­ку, яка могла б бути щасливою з цим юнаком.

Образи твору досконалі у зображенні, адже уособлюють чисті почут­тя, глибокі переконання.

Побудова твору незвичайна, адже безіменний боєць через багато років повертається у минуле, згадує воєнні літа, згадує Терезу і її матір. Якщо центральна частина твору — це спогади розвідника про знайомство з Терезою і розповідь її матері про загибель дівчини, то початок і кінець твору — своєрідне обрамлення, видіння розвідника. Це видіння — уяв­ний образ Терези, з якою він розмовляє.

Новела «Модри Камень» написана в романтично-піднесеному стилі. Несміливе і нерозквітле кохання, яке зароджувалось між радянським бійцем і словацькою дівчиною, виступає як засудження війни. Це за­судження значно глибше за інші фактори, бо немає нічого страшнішого за вбите прекрасне людське почуття.

Оцініть статтю
Додати коментар