Мольєр “Мізантроп” короткий зміст

“Мізантроп” Мольєр короткий зміст (переказ) ви можете прочитати за 10 хвилин. Також ви можете ознайомитися з аналізом “Мізантроп”.

Мізантроп” – пятиактна театральна комедія Мольєра у віршах, поставлена в театрі Пале-Рояль 4 червня 1666 року. На створення комедії Мольєра надихнув “буркотун” Менандра.

“Мізантроп” Мольєр короткий зміст

Дія перша 
Альцест дорікає свого друга Філінта за те, що той був доброзичливий з малознайомою йому людиною. Він, як володар чесної і прямолінійної натури, не хоче підтримувати відносини з тим, хто любить всіх і вся. Філінт пояснює, що в суспільстві інакше не можна: правила пристойності вимагають бути милим з тим, хто милий з вами. Альцест вважає, що зі світською брехнею потрібно покінчити і бути чесним і з людьми, і з самим собою. Філінт намагається довести товаришеві, що це неможливо в принципі: не можна говорити старим кокеткам, що вони не можуть повернути собі молодість, не можна звинувачувати хвальків в зайвому хвастощі і т.п. Альцест наполягає на тому, що можна! Головний герой відтепер хоче бути правдивим із суспільством. Філінт каже, що його піднімуть на сміх. Він пропонує Альцесту відноситься до людських пороків з поблажливістю, оскільки вони природні для людської натури. При цьому Філінт не розуміє, чому його друг, обурюючись цілим суспільством, прощає все кокетці Селімені. Альцест каже, що сумує про слабкості дівчини, але сподівається, що його любов очистить її від пороків.
Закоханий в Селімену Оронт пропонує Альцесту свою дружбу, але останній відкидає її, як занадто скоростиглу. Тоді Оронт просить героя дати оцінку його сонету. Філінт хвалить сонет Оронта, Альцест називає його бундючним і нікуди не придатним. Оронт починає гарячкувати: він вважає свої вірші хорошими. Філінт попереджає Альцеста, що той нажив собі ворога.

Дія II
Альцест скаржиться Селімені на те, що її вдача пошматувала його душу. Герой вважає, що розрив між ними неминучий. Альцест дорікає дівчині в легковажності. Селімена не вважає себе винною в тому, що в неї всі закохуються. Альцест звинувачує дівчину в кокетуванні, адже саме завдяки йому вона утримує навколо себе натовпи шанувальників. Молодий чоловік і радий би розлучитися з нею, але не може. Відверта розмова героїв переривається приходом маркіза Акста. Альцест незадоволений тим, що Селімена приймає його. Дівчина пояснює, що маркіз має вагу при дворі і сваритися з ним небезпечно. Селімену відвідує маркіз Клітандр, якого вона терпить заради того, щоб він допоміг їй виграти позов. Незадоволений Альцест на початку хоче піти, а потім пропонує дівчині з’ясувати стосунки і вибрати або його, або шанувальників.
Маркізи розповідають плітки про спільних знайомих. Селімена потурає їм і сама починає обговорювати недоліки інших людей. Альцест звинувачує маркізів у лицемірстві, оскільки останні з великою радістю спілкуються з усіма, про кого погано відгукуються. Акаст і Клітандр кажуть, що це не вони, а Селімена займається лихослів’ям. Альцест звинувачує маркізів в тому, що вони потурають дівчині, марнуючи захоплення її гострого розуму.
Ні Селімена, ні її кузина Еліанта не розуміють, чому Альцест, як усі закохані,не засліплений пристрастю, яка змушує хвалити пороки предмета своєї любові.
За Альцестом приходить жандарм.

Дія III
Клітандр дізнається від Акаста, що останній знехтуваний Селіменою. Маркізи вирішують дізнатися у дівчини, кому з них вона віддасть перевагу.
До Селімени приїжджає подруга Арсіноя. Красуня каже маркізам, як болісний їй візит позбавлених шанувальників ханжі, але тут же люб’язно обіймається з гостею і каже, що дуже рада її бачити. Арсіноя розповідає Селімені про те, що її поведінка не заохочується доброчесними людьми. Селімена у відповідь ділиться з Арсіноєю тим, що смирення останньої сприймається суспільством негативно, оскільки вона носить лише зовнішній характер. Дівчину боляче ранять слова Селімени. Вона закликає її до добродійного життя. Селімена каже, що в 20 років немає сенсу про це думати. Подруги сваряться. Селімена залишає Арсіною з Альцестом.
Арсіноя шкодує, що достоїнства Альцеста не визнаються двором і пропонує свою допомогу в просуванні у світі. Молода людина відмовляється від протекції. Арсіноя говорить вже Альцесту, що Селімена не любить його і пропонує самому переконатися в її невірності.

Дія IV
Філінт розповідає Еліанту, як помирилися Альцест і Орант. Молоді люди дивуються, як Альцест, при всій своїй щирості, міг полюбити таку дівчину як Селімена. Еліанта зізнається, що якщо у Альцеста нічого не вийде з її кузиною, то вона готова буде втішити його. Філінт, в свою чергу, говорить Еліанту, що любить її і сподівається на взаємність у тому випадку, якщо Альцест все-таки одружеться на Селімені.
Альцест в нестямі від гніву. Він показує молодим людям лист, в якому містяться докази зради Селімени і в помсту їй просить Еліанту прийняти його любов.
Альцест з’ясовує стосунки з Селіменою. Дівчина каже, що її лист був написаний до жінки. Альцест не вірить. Селімена прикидається ображеною. Альцест принижено просить її розповісти, кому ж був адресований лист.
Лакей Альцеста, Дюбуа, прибігає до свого господаря, щоб попередити його про можливий арешт.

Дія V
Альцест дізнається, що програв процес. Його супротивника підтримав Оронт. Альцест не бажає подавати апеляцію і хоче віддалитися від ненависних йому людей.
Оронт просить Селімену зробити свій вибір між ним і Альцестом. Останній хоче того ж. Селімена уникає відповіді. Акаст і Клітандр приносять листа, в якому Селімена лихословить про всіх свої шанувальників. Обурені молоді люди покидають Селімену. Альцест прощає дівчину і пропонує їй віддалитися з ним.

Оцініть статтю
Додати коментар