«Мухи» Сартр скорочено

Жан-Поль Сартр «Мухи» скорочено читати українською Ви можете за 8 хвилин.

«Мухи» Сартр скорочено

«Мухи» — п’єса Жана-Поля Сартра, написана в 1943 році.

1 акт «Мухи» короткий зміст

У грецькому місті Аргосі, на площі поруч зі статуєю Юпітера, подорожні під чужими іменами Орест (син Агамемнона і Клітемнестри) і Педагог відлякують бабусь, які роблять жертовні узливання. Педагог незадоволений тим, що вони прийшли в це місто в день жалоби, де всі їх цураються. Орест нарікає на те, що хоч він тут і народився, все одно змушений питати дорогу до палацу Егісфа як випадковий перехожий. Коли чергові двері перед героями закриваються, вони помічають Юпітера, який слідував за ними всю дорогу.  В Аргосі він підходить до мандрівників і представляється Деметріосом з Афін. Як завсідник міста, Юпітер розповідає історію вбивства істинного царя Агамемнона нинішнім — Егісфом. Орест запитує, чому боги не втрутилися, щоб запобігти злочинові? Юпітер відповідає, що вони наслали мух.

П’ятнадцять років тому Клитемнестра, мати Ореста і Електри, і її коханець Егіcф вбили їхнього батька Агамемнона. Егісф хотів убити і Ореста, але хлопчикові вдалося врятуватися. Весь цей час народ Аргоса кається за те, що не допоміг своєму цареві врятуватися. Юпітер каже, що розкаяння до вподоби богам, тому він не бажає повернення в це місто Ореста.

Царевич нарікає на те, що після того як він покинув палац — він нічого не пам’ятає. Педагог називає його невдячним і перераховує все, чого він навчив його за останні десять років. Орест же вважає, що разом з втратою минулого він втратив і свою душу. Він нічого не може дати своїм підданим, оскільки позбавлений їх спогадів і почуття провини.

Орест зустрічає свою сестру Електру, і бачить її жахливий стан. Орест представляється їй Філебом з Коринфа. Царівна розповідає йому, що веде життя служниці. З’являється Клитемнестра і наказує Електрі одягнутися в чорне для церемонії, але вона прагне до помсти і відмовляється оплакувати гріхи і смерть Агамемнона або городян.

Оресту цариця сповідається в своїх гріхах. Електра не дає їй цього робити. Мати з дочкою лаються. Орест говорить Юпітеру, що не виїде з Аргоса.

2 акт «Мухи» короткий зміст

Жителі Аргоса збираються біля печери, що веде, на їхню думку, в Пекло, для зустрічі мерців. Верховний жрець закликає небіжчиків, а Егісф переконує народ в тому, що вони вже тут. Перед натовпом з’являється Електра в білій сукні. Вона каже, що не боїться мертвих і розповідає про те, що в Греції є щасливі міста. Царівна танцює на славу радості. Народ починає їй вірити. Юпітеру це не до вподоби. Щоб залякати натовп, він зрушує з місця камінь, що закриває вхід до печери. Електрі наказують покинути місто, або її чекатиме смерть. Орест пропонує сестрі піти разом. Електра відмовляється, тому що чекає повернення брата. Юнак називає своє ім’я. Електра розчарована: вона чекала сильного воїна, а не молодого хлопця з ніжним обличчям. Вона благає брата виїхати. Орест проти. Він вирішує вбити царя і царицю, щоб взяти на себе гріхи жителів Аргоса і стати повноправним громадянином цього міста.

Електра і Орест ховаються в тронному залі. Егісф скаржиться Клитемнестре, що у нього, на відміну від жителів Аргоса, немає докорів сумління. Він сам вигадав їх, щоб тримати народ в покорі. Відсутність почуттів робить царя глибоко нещасним. Юпітер попереджає Егісфа про те, що Орест хоче його вбити. Цар зізнається, що втомився від життя і сам жадає смерті. Орест вбиває Егісфа, не відчуваючи жодних докорів сумління, вважає, що вчинив справедливо. Слідом за Егісфом настає черга Клітемнестри. Після вбивства Орестом їх спільної матері Електру починають мучити докори сумління у вигляді мух-іриній.

3 акт «Мухи» короткий зміст

Орест і Електра сплять в храмі Аполлона, бо тільки там ніхто не сміє зачепити злочинців. Тільки богині помсти — Ерін — кружляють навколо них. Прокинулася Електра ніби постаріла на кілька років. Вона постійно думає про те, як страждала Клитемнестра, поки Орест її вбивав. Ці думки вселяють їй Ерін. Орест просить сестру не слухати їх, але дівчина вже у владі ненависті до самої себе і брата.

Юпітер звинувачує Ореста в тому, що він — злочинець, якщо не через вбивство матері, то через стану сестри. Він пропонує молодим людям визнати свою провину, після чого обіцяє посадити їх на трон Аргоса. Орест говорить, що він вільний і своїм поданням він теж подарує цю свободу. Електра відмовляється йти з братом одним шляхом. Вона здається на милість Юпітера і вислизає від іриній.

У храм приходить педагог. Він приносить Оресту їжу і каже, що зовні зібрався великий натовп. Орест виходить до людей, відмовляється від царства і оголошує їм, що відтепер — вони вільні. Він прийняв свої злочини на себе, і що вони повинні навчитися будувати нове життя для себе без докорів сумління. Він хоче бути королем без королівства, і обіцяє піти, беручи гріхи своїх померлих, і їх мух з ним. Їх мерці стали його мерцями. Орест покидає Аргос. Еринії слідують за ним по п’ятах.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: світова література

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *