Муса Джаліль біографія

Муса Джаліль біографія скорочено українською мовою викладена в цій статті.

Муса Джаліль (Мустафа Мустафаєвич Залілов) ( 1906 — 1944 ) — татарський поет, Герой Радянського Союзу.

Муса Джаліль біографія

Народився Муса Джаліль 2 лютого 1906 в селі Мустафіно Оренбурзької області в татарській родині. Освіту  отримав в медресе (мусульманський навчальний заклад) « Хусаїнов » в Оренбурзі . Джаліль з 1919 року є членом комсомолу. Освіту Муса продовжив в МГУ, де вчився на літературному відділенні. Після закінчення університету працював редактором журналів для дітей.

Перший твір надрукований 1919 року у військовій газеті «Кызыл йолдыз» («Червона зірка»). 1925 у Казані вийшла його перша збірка поем «Барабыз» («Ми йдемо»). Також написав 4 лібрето для опер «Алтын чэч» (1941) та «Ільдар» (1941).

1941 року закликаний у сталінську армію. Воював на Ленінградському та Волховському фронтах армії СРСР, був кореспондентом воєнно-фронтової газети «Отвага», яка пропагувала комунізм, войовничий атеїзм та ненависть за національною ознакою.

У червні 1942 важко поранений і потрапив у німецький полон. Після видужання добровільно вступив у антисталінський легіон«Ідель-Урал», утворений з полонених татар, башкортів і представників інших країн Надволжя — Мордовії, Удмуртії, Марій-Ел,Чувашії. Довгий час приховував своє справжнє ім’я — аби не наразитися на розстріл як колишній член ВКП (б). Працював у відділі пропаганди Легіону, де обстоював ідею державної незалежності Татарстану у післявоєнний час. Разом з Абдуллою Алішем брав активну участь у поширенні антифашистських листівок.

В одній із берлінських в’язниць у 1942–1944 роках написав цикл віршів «Моабитські зошити». Страчений нацистами 25 серпня 1944 у в’язниці Пльотцензее.

У 1956 році письменника і активіста назвали Героєм Радянського Союзу .

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *