Мутагенні фактори

Генетика

Розглянемо що таке мутагенні фактори довкілля, види та приклади мутагенів.

Мутагенні фактори середовища

Мутагенні фактори (мутагени) – це чинники, що здатні проникати в соматичні або генеративні клітини живих організмів і викликати мутації.

Мутагени в навколишньому середовищі викликають збільшення частоти виникнення мутацій, що веде до зростання так званого генетичного вантажу, що виражається в збільшенні спадкової патології, а також частоти онкологічних захворювань.

Види мутагенів

За походженням мутагени класифікують на:

  • ендогенні мутагени, що утворюються в процесі життєдіяльності організму;
  • екзогенні мутагени – всі інші фактори, в тому числі і умови навколишнього середовища.

За природою виникнення мутагени класифікують на:

  • Фізичні мутагени. Зокрема, вплив іонізуючої радіації або ультрафіолетового опромінення (200-400 нм) викликає утворення димерів тиміну, що веде до порушення структури ДНК. Як наслідок – зупиняється транскрипція, порушується реплікація. Іонізуюче випромінювання спричиняє переважно хромосомні перебудови, які супроводжуються різкими змінами структури і фуекцій організму.
  • Хімічні мутагени. Мутагенну активність проявляють чотири умовних групи хімічних факторів довкілля: пестециди, промислові отрути, харчові домішки, ліки. Серед хімічних мутагенів найагресивнішими є етиленамін, нітрозометилсечовина, нітрозоетилсечовина, диметилсульфат. Хімічні речовини можуть змінювати структуру ДНК.
  • Біологічні мутагени. Наприклад віруси мають здатність вбудовувати свої гени в ДНК клітини-хазяїна, що веде до зміни вихідної структури генетичного матеріалу. До цієї групи також можна віднести бактерії, найпростіших, гельмінтів.

Найактивніші мутагени –  іонізуюче випромінення та ультрафіолетові промені.

Оцініть статтю
Додати коментар