«Недоросток» скорочено

«Недоросток» скорочено читати на українській мові п’єсу Фонвізіна

Фонвізін «Недоросток» скорочено читати

«Недоросток» головні герої

  • Пані Простакова — дружина Простакова. Активна, груба, неосвічена жінка, яка більше думає про власну наживу, ніж про людей навколо і чесноти, намагається все вирішувати силою або хитрістю.
  • Простаков Митрофан — син Простакова, недоросток, молода людина 16 років, такий же дурний, як і батьки, повністю безвольний, згоден на все, що скаже мати або інші (в кінці відразу згоден піти до армії).
  • Правдин — постоялець Простакова, державний чиновник, який приїхав розібратися з непорядками в їх маєток, вирішити питання жорстокості Простакової по відношенню до слуг. Високоморальна людина, представник «нового» утвореного дворянства, уособлює в творі «Недоросль» правду і слово закону.
  • Стародум — людина з високими моральними принципами, який всього в житті домігся сам, не вдаючись до обману або хитрості. Дядько і опікун Софії.
  • Софія — чесна, освічена, добра дівчина. Після того як втратила батьків, живе у Простакова, закохана в Милона.

Милон — наречений Софії, з яким вони кілька років не бачилися. Офіцер, відрізнявся на службі хоробрістю і сміливістю, має високі поняття про людські чесноти, честь.

Скотинін — рідний брат пані Простакової. Дурний, неосвічений чоловік, у всьому шукає наживи, легко бреше і лестить заради вигоди.

«Недоросток» інші персонажі 
Простаков — чоловік Простакової. Практично нічого не вирішує в будинку, по суті тінь і підкаблучник дружини, неосвічений, безвольний.

Єреміївна — няня Митрофана.

Кутейкин (семінарист, який сам кинув вчитися на половині, так як не подужав науки, хитрий і жадібний, учитель граматики), Вральман (колишній конюх Стародума, простий, але вміє майстерно обманювати — називав себе німцем-учителем світського життя), Цифіркін (відставний сержант, чесна людина, вчитель арифметики) — вчителя Митрофана.

Тришка — кравець, слуга Простакова.

Дія 1 «Недоросток» скорочено

П’єса починається з того, що пані Простакова лає Тришку, що він зшив поганий каптан для сина Митрофана, хоча той попереджав про своє невміння шити. Простаков погоджується з дружиною. Жінка вирішує покарати кравця. Скотинін стверджує, що каптан пошитий добре і Тришку виганяють.

Заходить розмова про Митрофана — напевно він захворів, так як погано спав всю ніч. Під час обговорення син стверджує, що зовсім не їв, але насправді добре повечеряв, всю ніч пив квас, а вночі йому бачилося, що мати б’є батька. На це Простакова обіймає сина, кажучи, що він єдина її розрада і Митрофан тікає на голубник.

Скотінін, Простакова і Простаков обговорюють, що хочуть віддати за Скотинина сироту Софію. Єдиний родич дівчини Стародум давно виїхав до Сибіру і не нагадував про себе. Розмова оголює корисливу, злу сутність Скотинина, якому подобається не Софія, а багато свиней в її селах.

Софія приносить лист від несподівано зайшовшого Стародума. Простакови не вірять, що він живий, намагаються заговорити дівчину тим, що насправді цей лист від шанувальника. Коли Софія пропонує їм самі прочитати, виявляється, що всі неписьменні.

Входить Правдин, якому і доручають прочитати лист. Присутні дізнаються, що Стародум зробив Софію спадкоємицею 10 тисяч рублів. Тепер не тільки Скотинін хоче свататися до дівчини, а й Простакова починає лестити дівчині, бажаючи видати її за Митрофана. Поки жінки видаляються, забігає слуга і повідомляє чоловікам, що повз село проходили солдати і зупинилися в їхньому селі.

Дія 2 «Недоросток» короткий зміст
Милон і Правдин виявляються старими друзями. Правдин розповідає, що приїхав в село, щоб поставити на місце «презлую фурію» Простакову. Милон ділиться тим, що їде в Москву, щоб зустрітися з коханою, яку давно не бачив, так як після смерті її батьків її взяли під опіку далекі родичі.

Волею випадку повз проходить Софія. Закохані раді один одному. Софія розповідає Милону, що Простакова хоче віддати її заміж за свого дурного 16-річного сина.
Тут же вони зустрічають Скотинина, який переживає, що може виїхати додому без дружини і грошей. Правдин і Мілон підбивають його посваритися з сестрою, кажучи, що вона грає ним як м’ячиком. Скотінін втрачає самовладання.

Повз проходять Митрофан з Єреміївною. Няня намагається змусити юнака вчитися, але він не хоче. Скотінін сваряться з Митрофаном з приводу майбутнього весілля, так як обидва не проти взяти в дружини Софію. Однак Єреміївна і Правдин не дають їм побитися. Скотінін злий йде.

З’являються подружжя Простакових. Простакова лестить Милону і вибачається, що вчасно не вийшла його зустріти. Нахвалює Софію і розповідає, як уже все влаштувала для її дядька. Дівчина з Простаковим йдуть дивитися кімнату. Їм на зміну приходять Кутейкин і Цифіркін. Вчителі розповідають Правдину про себе, як вчилися грамоті і як потрапили в будинок Простакова.

Дія 3 «Недоросток» скорочено
Правдин, побачивши з вікна карету Стародума, вийшов його зустріти першим. Чиновник розповідає про безчинства Простакова по відношенню до Соні. Стародум говорить, що не можна діяти по першому пориву, так як досвід показав йому, що гарячність не завжди добре, розповідає Правдину про своє життя, як побачив, що люди бувають різні.

Тут підходить Софія. Стародум впізнає племінницю, вони раді зустрічі. Дядько розповідає, що кинув все і поїхав, бо інакше заробити грошей, не «промінявши їх на совість» він не міг.
У цей час Простакова і Скотинин встигли побитися. Після того як їх приборкав Милон, Простакова бачить Стародума і наказує Єреміївні кликати сина і чоловіка. Вся сім’я Простакова і Скотинин із зайвою радістю вітають Стародума, обіймають і всіляко лестять. Митрофан повторює за матір’ю, що Стародум його хлопчик закінчив школу. Це дуже дивує дядька Софії.

Стародум говорить, що забирає дівчину в Москву віддати заміж. Софія, не знаючи, що дядько вибрав їй в чоловіки Милона, все ж погоджується з його волею. Простакова і Скотинин намагаються його переконати. Жінка розповідає, що в їхньому роду навчання було не в пошані, але Митрофан нібито через книги не встає і старанно вчиться. Правдин перериває жінку, кажучи що гість втомився з дороги і всі розходяться.

Залишаються Цифіркін і Кутейкин, які скаржаться один одному, що Митрофан не може три роки навчитися арифметиці і чотири грамоті. Вони звинувачують в тому німця Вральмана, який заважає навчанню і обидва не проти побити горе-учня, аби той почав щось робити.

Входить Митрофан і Простакова. Жінка вмовляє сина повчитися хоча б про людське око. Ціфіркін задає два завдання, проте в обох випадках, до того як Митрофан обдумає їх, Простакова вирішує їх, грунтуючись на своєму особистому досвіді: «Знайшов гроші, ні з ким не поділися. Всі собі візьми, Митрофанушка. Не вчися цій дурній науці ». Тільки Кутейкин починає навчати юнака грамоті, як з’являється Вральман і каже, що Митрофану не потрібно вчитися грамоті і взагалі краще водити дружбу зі «своїми», неписьменними, в чому його підтримує Простакова. Вральман обмовляється, що бачив світло, сидячи на візницьких козлах, але вчасно спохвачується і жінка не помічає, що він їй бреше.

Простакова і Митрофан йдуть. Вчителі сваряться. Цифіркін і Кутейкин хочуть побити Вральмана, але він тікає.

Дія 4 «Недоросток» скорочено
Стародум і Софія розмовляють про чесноти, про те як люди сходять з праведної дороги. Дядько пояснює племінниці, що знатність і багатство повинні обчислюватися не з діл для власної вигоди, а у справах для вітчизни і інших людей. Чоловік пояснює, що посада має відповідати справам, а не одній назві. Говорить і про сімейне життя, що чоловік і дружина повинні розуміти один одного, підтримувати, що не важливо походження подружжя, якщо вони люблять один одного але любов ця повинна бути дружньою.

Тут Стародуму приносять лист з якого він дізнається, що молода людина, за якого він збирався видати Софію — це Милон. Стародум, розмовляючи з Мілоном, дізнається, що він — людина з високими поняттями про обов’язок і честь. Дядько благословляє племінницю і юнака.

Скотінін відриває їх від бесіди, намагаючись показати себе у вигідному світлі, але тільки смішить своєю безглуздістю. Приходять Правдин, Простакова і Митрофан. Жінка знову хвалить грамотність свого сина. Правдин вирішує перевірити. Митрофан не дає жодної вірної відповіді, при цьому мати всіляко намагається виправдати його дурість.

Простакова і Скотинин продовжують розпитувати Стародума, кого він вибере для своєї племінниці, на що отримують відповідь, що у неї вже є наречений і вони завтра з ранку їдуть. Скотінін і Митрофан з Простаковою окремо планують перехопити дівчину на виїзді.

Дія 5 «Недоросток» скорочено
Правдин і Стародумов обговорюють те, що скоро всі дізнаються, що без правди і доброзвичайності не можна досягти чогось суттєвого, що запорука добробуту держави — гідні, чесні освічені, виховані люди.

Вони перериваються, почувши шум. Як виявляється, Єреміївна хотіла за наказом Простакової відвезти силою Софію, але Милон їй завадив. Правдин говорить, що це незаконна дія. Він вказує, що дядько і наречений дівчини можуть звинуватити Простакова в злочині і вимагати негайного покарання. Жінка намагається випросити прощення у Софії, та її прощає. Простакова, як тільки її звільняють від провини, збирається покарати слуг, які не дали злодіянню відбутися і упустили дівчину. Однак Правдин її зупиняє — зачитує папір від уряду, де вказано, що з цього момент будинок і села Простакова переходять під його опіку. Простакова обурюється і просить хоча б три дні, але Правдин відмовляє. Тоді жінка згадує про борги вчителям і Правдин погоджується сам розрахуватися з ними.

Приходять Вральман, Кутейкин і Цифіркін. Розкривається обман Вральмана — він насправді відставний конюх Стародума, а не німецький вчитель і знавець вищого світу. Вральман погоджується знову піти на службу до Стародума. Цифіркін не хоче брати зайвих грошей у Простакової, так як за весь час не зміг нічого навчити Митрофана. Правдин, Стародум і Милон нагороджують Цифіркіна за чесність. Кутейкин же не проти навіть за безрезультатну науку отримати гроші, але залишається ні з чим.

Стародум, Мілон і Софія збираються їхати. Митрофан каже, щоб мати відчепилися від нього, батько докоряє йому в цьому. Правдин пропонує юнакові піти служити і той погоджується. Простакова в відчай, тому що втратила все. Стародум підсумовує те, що сталося: «Ось лихої вдачі гідні плоди!».

«Недоросток» короткий зміст Ви можете доповнити своїми враженнями від прочитаного твору та улюбленими цитатами.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: світова література

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *