Норберт Вінер біографія та цікаві факти

Наука

Норберт Вінер   біографія та цікаві факти з життя американського вченого єврейського походження, видатного математика та філософа, засновника теорії штучного інтелекту і кібернетики викладені в цій статті.

Коротка біографія Норберта Вінера

Норберт Вінер народився 26 листопада 1894 року в штаті Міссурі в єврейській сім’ї вихідців з Німеччини. Будучи зовсім маленьким, він постійно читав книги з батьківської бібліотеки. Він був дуже обдарованою людиною. А в 7-ньому віці написав перший науковий трактат з питань дарвінізму. По суті, Вінер і не вчився в середній школі, так як в 11 років вступив до Тафт-коледж, закінчивши його через 3 роки зі ступенем бакалавра мистецтв. Коли Норберту виповнилося 18 років він уже мав звання доктора наук за фахом «математична логіка», яке отримав після навчання в Гарвардському і Корнельському університетах. А через рік його запросили до Массачусетського технологічного інституту на кафедру математики.

Але він не втомлюється осягати науку – в 1913 році Вінер подорожує по Європі і слухає лекції Харді і Рассела в Кембріджському університеті і лекції Гільберта в Геттінгені. У Європі він пробує свої сили в журналістиці, в педагогічній сфері і навіть працює на інженерному заводі.

Після того як почалася Перша світова війна, він повертається в Америку і намагається потрапити на фронт. Але медкомісію він не пройшов.

У 1919 році Норберт працював викладачем в Массачусетському технологічному інституті на кафедрі математики.

У 20-30-ті роки він знову їде до Європи.  Вінер створив спільно з Хопфа теорію радіаційної рівноваги, названу рівнянням Вінера-Хопфа.

Перед початком Другої світової, Вінер вже був професором Гарвардського, Колумбійського, Геттінгенського, Корнельського і Брауновського університетів. Також у власне володіння отримав математичну кафедру в Массачусетському інституті. Він писав багато статей і досліджень.

У період Другої світової війни професор почав роботу над математичним апаратом для систем наведення зенітного вогню. Вінер є розробником нової дієвої ймовірнісної моделі управління силами протиповітряної оборони. Це був прорив в кібернетиці. Незабаром він видає книгу «Кібернетика, або управління і зв’язок в тварині і машині», яка стала головним підсумком його тривалих досліджень і експериментів. Вона заклала фундамент основ вивчення штучного інтелекту. Саме тому американський учений Норберт Вінер вважається батьком кібернетики. За його розробку кібернетику вручили Золоту Медаль Вченого, найвищу нагороду в Америці для людини науки.

Норберт Вінер помер в Стокгольмі 18 березня 1964 року.

Норберт Вінер цікаві факти

Вчений був досить незграбною і невпевненою в собі дитиною, так як через короткозорість у нього розвинулися безліч комплексів. Внаслідок чого хлопчик мало спілкувався з однолітками, відволікаючись від всього в світі науки і літератури.

Батько кібернетики, американський вчений Норберт Вінер страждав надзвичайною забудькуватістю.

У 1926 році він поєднував себе узами шлюбу з Маргарет Енгерман. У пари народилося двоє доньок.

За свою викладацьку діяльність Норберт Віне не оголосив ні разу тему лекції, і не приніс жодного разу на заняття конспект або план. Увійшовши в аудиторію він, голосно висякавшись, відразу повертався до дошки обличчям і починав виводити формули, бурмочучи собі щось незрозуміле під ніс. Написавши потрібні формули або доводи, він відразу ж стирав і брався за крейду знову і знову. Студенти часом навіть не встигали переписати в дошки. Після закінчення лекції він залишав аудиторію не дивлячись ні на кого.

Він створив модель управління, яка без комп’ютерів вміла самонаводяться на ціль, і показав дію штучного інтелекту на практиці.

Оцініть статтю
Додати коментар