«Носороги» скорочено

«Носороги» скорочено

«Носороги» Йонеско короткий зміст ви можете прочитати за 7 хвилин.

Події п’єси «Носороги» відбуваються в заштатному глухому містечку. Звичайна площа зі звичайними людьми — хтось гуляє, хтось робить покупки або сидить в кафе. Крамарі намагаються збути товар довірливим покупцям, логік філософствує. Тут з’являється двоє приятелів — Жан і Беранже. Останній виглядає пом’ятим, втомленим і неохайним. Жан розпікає приятеля за його неналежний вигляд і запізнення, хоча справедливим є тільки перше зауваження. Беранже мовчить і спостерігає за молодою особою — Дейзі. Раптово лунає гуркіт і тупіт величезної тварини, що біжить. Люди шарахаються, притискаються до стін, ховаються в кафе. Всі приголомшені, але поступово повертаються до колишніх занять і розмов.

Логік вчить одного літнього пана філософським силлогізмам, один з яких стверджує, що, якщо і кішка, і Сократ смертні, то Сократ — кішка. В цей же час Жан намагається наставити Беранже на шлях істинний, зробити з нього виховану людину. Беранже надихається і обіцяє відвідати музей і театр, в якому до речі йде п’єса Йонеско. Раптово знову лунає тупіт і повз проноситься тварина в хмарі пилу. Після її зникнення виявляється, що кішка однієї з домогосподарок загинула. Всі шкодують улюбленицю і починають сперечатися, скільки було носорогів. Пропонуються різні версії походження, рахується кількість рогів. У розпалі суперечки Жан і Беранже сваряться. Перший йде, а другий напивається, забувши про музеї і театри.

Далі дія переміщається в юридичну контору, де трудяться Дейзі і Беранже. Тут також відбувається бурхливе обговорення носорогів і розчавлених кішок. Гаряча суперечка переривається приходом дружини одного із співробітників. Вона повідомляє, що її чоловік хворий, а на вулиці її переслідував величезний носоріг. На підтвердження її слів за дверима лунає тупіт і гуркіт сходів, що руйнуються. Виглянувши за двері всі виявляють чоловіка скаржниці, який дико реве, як носоріг. Дама підіймається йому на спину і несеться геть. Евакуювати співробітників приїжджають пожежні. Ходять чутки про появу в місті вже двох, а то й трьох десятків носорогів.

Беранже після евакуації відправляється до Жана, щоб вибачитися, і застає його хворим. Товариш то кидається в маренні, то лежить пластом на ліжку, то бігає по кімнатах. Шкіра Жана стає зеленого кольору, на голові з’являється ріг. За ревом, що лунає з ванної, де сховався Жан, Беранже розуміє, що його друг перетворився в носорога. Сяк-так закривши двері, він біжить за допомогою, але навколо бачить тільки носорогів. «Носороги!» — В жаху кричить він і тікає додому.

Ось Беранже в своєму ліжку. Вулицями носяться стада носорогів. Беранже самому здається, що він перетворюється. Відвідавши його товариш по службі повідомляє, що всі нові і нові люди вступають в ряди носорогів. Крім Жана, носорогами вже стали всі співробітники юридичної контори і навіть розсудливий логік, у якого Беранже хотів знайти пояснення того, що відбувається. Тут з’являється Дейзі. Дівчина подобається і Беранже, і його товаришеві по службі. Сама Дейзі віддає перевагу Беранже, підтримуючи його точку зору в суперечках. Зрозумівши це, невдаха шанувальник міркує, що бути носорогом не так вже й погано. Зникнувши за дверима, він тут же перетворюється.

Дейзі і Беранже залишаються одні, в жаху слухаючи рев і тупіт безлічі ніг носорогів. Тварини всюди — на вулицях, в квартирах. Їх крики лунають по радіо. Поступово жах проходить. Дейзі знаходить в тому, що відбувається шумі своєрідну мелодійність і хвалить веселих носорогів, які вміють веселитися. Роздратований Беранже відважує дівчині ляпас. Дейзі тут же зникає в стаді носорогів. Чоловік відчуває важку тугу і непереборне бажання теж мати потужне зеленошкіре тіло і величезний ріг. Але він бореться до останнього і поглядом шукає рушницю.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: світова література

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *