“Носороги” Скорочено – Ежен Йонеско

носороги скорочено йонеско Короткий зміст

Ежен Йонеско “Носороги” скорочено читати варто, щоб згадати історію перетворення людей в носорогів.  У «носороговій» хворобі проступають дві основні політичні чуми нашого століття: фашизм і комунізм. Короткий зміст твору показує наскільки важливо кожній людині зберегти людяність.

“Носороги” скорочено читати

Події п’єси “Носороги” відбуваються в заштатному глухому містечку. Звичайна площа зі звичайними людьми – хтось гуляє, хтось робить покупки або сидить в кафе. Крамарі намагаються збути товар довірливим покупцям, логік філософствує. Тут з’являється двоє приятелів – Жан і Беранже. Останній виглядає пом’ятим, втомленим і неохайним. Жан розпікає приятеля за його неналежний вигляд і запізнення, хоча справедливим є тільки перше зауваження. Беранже мовчить і спостерігає за молодою особою – Дейзі. Раптово лунає гуркіт і тупіт величезної тварини, що біжить. Люди шарахаються, притискаються до стін, ховаються в кафе. Всі приголомшені, але поступово повертаються до колишніх занять і розмов.

Логік вчить одного літнього пана філософським силлогізмам, один з яких стверджує, що, якщо і кішка, і Сократ смертні, то Сократ – кішка. В цей же час Жан намагається наставити Беранже на шлях істинний, зробити з нього виховану людину. Беранже надихається і обіцяє відвідати музей і театр, в якому до речі йде п’єса Йонеско. Раптово знову лунає тупіт і повз проноситься тварина в хмарі пилу. Після її зникнення виявляється, що кішка однієї з домогосподарок загинула. Всі шкодують улюбленицю і починають сперечатися, скільки було носорогів. Пропонуються різні версії походження, рахується кількість рогів. У розпалі суперечки Жан і Беранже сваряться. Перший йде, а другий напивається, забувши про музеї і театри.

Далі дія переміщається в юридичну контору, де трудяться Дейзі і Беранже. Тут також відбувається бурхливе обговорення носорогів і розчавлених кішок. Гаряча суперечка переривається приходом дружини одного із співробітників. Вона повідомляє, що її чоловік хворий, а на вулиці її переслідував величезний носоріг. На підтвердження її слів за дверима лунає тупіт і гуркіт сходів, що руйнуються. Виглянувши за двері всі виявляють чоловіка скаржниці, який дико реве, як носоріг. Дама підіймається йому на спину і несеться геть. Евакуювати співробітників приїжджають пожежні. Ходять чутки про появу в місті вже двох, а то й трьох десятків носорогів.

Беранже після евакуації відправляється до Жана, щоб вибачитися, і застає його хворим. Товариш то кидається в маренні, то лежить пластом на ліжку, то бігає по кімнатах. Шкіра Жана стає зеленого кольору, на голові з’являється ріг. За ревом, що лунає з ванної, де сховався Жан, Беранже розуміє, що його друг перетворився в носорога. Сяк-так закривши двері, він біжить за допомогою, але навколо бачить тільки носорогів. “Носороги!” – В жаху кричить він і тікає додому.

йонеско носороги аналіз творуОсь Беранже в своєму ліжку. Вулицями носяться стада носорогів. Беранже самому здається, що він перетворюється. Відвідавши його товариш по службі повідомляє, що всі нові і нові люди вступають в ряди носорогів. Крім Жана, носорогами вже стали всі співробітники юридичної контори і навіть розсудливий логік, у якого Беранже хотів знайти пояснення того, що відбувається. Тут з’являється Дейзі. Дівчина подобається і Беранже, і його товаришеві по службі. Сама Дейзі віддає перевагу Беранже, підтримуючи його точку зору в суперечках. Зрозумівши це, невдаха шанувальник міркує, що бути носорогом не так вже й погано. Зникнувши за дверима, він тут же перетворюється.

Дейзі і Беранже залишаються одні, в жаху слухаючи рев і тупіт безлічі ніг носорогів. Тварини всюди – на вулицях, в квартирах. Їх крики лунають по радіо. Поступово жах проходить. Дейзі знаходить в тому, що відбувається шумі своєрідну мелодійність і хвалить веселих носорогів, які вміють веселитися. Роздратований Беранже відважує дівчині ляпас. Дейзі тут же зникає в стаді носорогів. Чоловік відчуває важку тугу і непереборне бажання теж мати потужне зеленошкіре тіло і величезний ріг. Але він бореться до останнього і поглядом шукає рушницю.

“Носороги” перказ стислий

Дія I
Дія починається на міській площі маленького провінційного французького села. У кав’ярні зустрічаються двоє друзів: красномовний, інтелектуальний і гордий Жан і простий, сором’язливий, добрий п’яниця Беренже. Вони зустрілися, щоб обговорити невизначене, але важливе питання. Замість того, щоб говорити про це, Жан дорікає Беренже за його запізнення та пияцтво, доки на площі не лютує носоріг, викликаючи переполох. Під час подальшої дискусії з’являється другий носоріг і розчавлює кішку. Це викликає обурення, і селяни об’єднуються, і стверджують, що присутність носорогів не повинна бути дозволена.

Акт II
Беренже запізнюється на роботу в редакцію місцевої газети. Дейзі, портьє, в яку закоханий Беренже, прикриває його, підкріпивши йому табель обліку робочого часу. В офісі спалахнула суперечка між чуйним і логічним Дудардом і буйним, темпераментним Ботардом. Останній не вірить, що носоріг може з’явитися у Франції.

Місіс Боуф (дружина працівника) каже, що її чоловікові погано, і що всю дорогу до офісу її переслідував носоріг. Ботард глузує з так званого руху «риноцеритів» і каже, що місцеве населення надто розумне, щоб піддатися порожній риториці. Приходить носоріг і руйнує сходи, що ведуть з офісу. Всі працівники в пастці. Місіс Боуф впізнає в носорогу свого чоловіка, перетвореного. Незважаючи на попередження, вона приєднується до нього, стрибаючи зі сходів на спину чоловіка. Дейзі викликала пожежників. Працівники офісу тікають через вікно.

Беренже відвідує Жана, щоб вибачитися за сварку під час минулої зустрічі. Він знаходить Жана хворим і в ліжку. Вони знову сперечаються, цього разу про те, чи можуть люди перетворюватися на носорогів, а потім про моральність такої зміни. Жан спочатку проти, потім став більш поблажливим. Жан починає поступово перетворюватися. Нарешті, Джин проголошує, що вони мають таке ж право на життя, як і люди, а потім каже, що «гуманізм мертвий, ті, хто йому слідують, — лише старі сентименталісти». Після повної трансформації він виганяє Беренже з квартири.

Дія III
Беренже вдома, йому сниться кошмар. Він боїться трансформуватися, як Джин раніше. Він робить ковток бренді й лягає спати. Дудард відвідує його, і вони мають майже таку ж бесіду, як і з Жаном раніше. Тільки цього разу Дудар погоджується на трансформацію, а Беренже чинить опір цій ідеї та заперечує, що зміниться.

Приходить Дейзі з кошиком. І Дудар, і Беренже бажають її. Ботард, розповідає Дейзі, також змінився. Багато селян, у тому числі пожежники, почали змінюватися. Дудард йде, бажаючи побачити все на власні очі. Беренже намагається його зупинити. Дудар сам перетворюється на носорога.

Беренже оплакує втрату Дудара. Дейзі каже Беренджеру, що вони не мають права втручатися в життя інших. Беренже каже, що захищатиме її. Він звинувачує і себе, і Дейзі в тому, що через брак співчуття вони допомогли перетворенням Жана і Папійона відповідно. Дейзі заспокоює його.

Телефон дзвонить, але на лінії чути лише сурми носорога. Вони звертаються за допомогою до радіо, але носороги переймають і це. Беренже зізнається в коханні Дейзі. Вона ніби відповідає взаємністю. Вони намагаються вести нормальне життя серед звірів. Беренже припускає, що вони намагаються відновити людську расу. Дейзі починає віддалятися від нього, припускаючи, що Беренже не розуміє кохання. Вона повірила, що носороги справді пристрасні.

Беренже дає ляпаса Дейзі. Він вигукує, що “всього за кілька хвилин ми прожили двадцять п’ять років подружнього життя!” Вони намагаються помиритися, але знову сваряться. Поки Беренже розглядає себе в дзеркалі на предмет будь-яких ознак трансформації, Дейзі вислизає, щоб приєднатися до тварин. Вона захоплюється носорогами — «Це вони народ. І їм добре в їхній шкурі».

Залишившись зовсім самотнім, Беренже шкодує про свої дії щодо Дейзі. На самоті він починає сумніватися у своєму існуванні.

Беранже вважає, що сам він не надто розуміється на філософії, але відчуває небезпеку серцем. І серце виявляється розумнішим за «розум». Саме цим він вирізняється з свого оточення, і саме здатність відчувати, співчувати, страждати через сумління дозволяють йому опиратися епідемії. Розгадавши головну сутність опору Беранже, можна зрозуміти й авторський задум: щоб не допускати «масового психозу», треба вчитися зберігати в собі людяність.

Оцініть статтю
Додати коментар