Органи чуття земноводних

Зоологія

Органи чуття земноводних

Органи чуття у земноводних більш розвинені, ніж у риб. Органи чуття забезпечують орієнтування земноводних у воді і на суші.

У водних представників і пуголовків є органи бічні лінії (сейсмосенсорна система), дотик, терморецепція, смак, слух і зір. У видів з переважно наземним способом життя основну роль в орієнтації грає зір.

Органи бічної лінії  розкидані по всьому тілу (більш густо на голові) і на відміну від риб лежать на поверхні шкіри. Вони сприймають температурні, больові і тактильні відчуття. Частина з них реагує на зміну вологості і на зміну складу навколишнього середовища.

Органи нюху амфібій представляють парні нюхові капсули, внутрішня поверхня яких вистелена нюховим епітелієм. Вони сполучаються з зовнішнім середовищем парними зовнішніми ніздрями; від нюхових капсул відходять внутрішні ніздрі (хоани), сполучені з ротоглотковою порожниною. У амфібій, як і у всіх наземних хребетних, зазначена система служить для сприйняття запахів і для дихання.

Органи смаку. Розташовані в ротовій порожнині. Передбачається, що жаба сприймає тільки гірке і солоне.

Органи зору. Очі амфібій мають ряд особливостей, пов’язаних з напівназемні способом життя:

1) рухомі повіки захищають очі від висихання і забруднення; при цьому крім верхнього і нижнього віка є ще третя повіка, або миготлива перетинка, розташована в передньому кутку очі. Миготлива перетинка (замість нижньої повіки у більшої частини безхвостих) виконує захисну функцію

2) є слізна залоза, секрет якої омиває очне яблуко;

3) опукла (а не плоска, як у риб) рогівка і лінзовідний (а не круглий, як у риб) кришталик. Ці особливості визначають далекозорість амфібій (цікаво, що в воді рогівка у амфібій стає плоскою);

4) акомодація зору досягається, як у акул, зміщенням кришталика під дією війкового м’яза.

У багатьох амфібій розвинений колірний зір.

Орган слуху влаштований значно складніше, ніж у риб, і пристосований до сприйняття звуків в повітряному середовищі.

В органі слуху з’являється новий відділ — середнє вухо. Зовнішній слуховий отвір закриває барабанна перетинка, що поєднана зі слуховою кісточкою — стремінцем. Стремінце впирається в овальне вікно, що веде у порожнину внутрішнього вуха, передаючи йому коливання барабанної перетинки. Для вирівнювання тиску по обидва боки барабанної перетинки порожнина середнього вуха з’єднана з ротоглотковою порожниною слуховою трубою.

Оцініть статтю
Додати коментар