«Острів скарбів» сюжет

«Острів скарбів» сюжет роману цікавий, пригодницький, твір читається легко, а сюжет лише допоможе згадати головні події роману.

«Острів скарбів» Стівенсон сюжет

XVIII століття. В трактирі «Адмірал Бенбоу», розташованому неподалік від англійського міста Брістоль, поселяється таємничий незнайомець — огрядний літній чоловік з шабельним шрамом на щоці. Його звуть Біллі Бонс. Грубий і неприборканий, він у той же час явно когось боїться і навіть просить сина господарів трактиру Джима Хокінса стежити, чи не з’явиться в окрузі моряк на дерев’яній нозі.

Нарешті ті, від кого Біллі Бонс ховається, знаходять його; першого незваного гостя, чоловіка з блідим, землистим обличчям звуть Чорний Пес. Між Біллі Бонсом і Чорним Псом спалахує сварка, і Чорний Пес, поранений в плече, рятується втечею. Від пережитого хвилювання з Біллі Бонсом трапляється апоплексичний удар. Прикутий на кілька днів до ліжка, він зізнається Джиму, що служив штурманом у покійного капітана Флінта — прославленого пірата, чиє ім’я ще недавно наводило жах на мореплавців. Старий штурман боїться, що його колишні спільники, які полюють за вмістом його матроської скрині, пришлють йому чорну мітку — знак піратського попередження.

Так і відбувається. Її приносить відразливого вигляду сліпець по імені П’ю. Коли той пішов, Біллі Бонс збирається втекти, але його хворе серце не витримує, і він помирає. Розуміючи, що в таверну скоро повинні нагрянути морські розбійники, Джим з матір’ю посилають односельців за допомогою, а самі повертаються, щоб взяти з скрині померлого пірата належні їм за постій гроші. Разом з грошима Джим забирає з скрині якийсь пакет.

Ледве юнак з матір’ю встигають покинути будинок, як з’являються пірати, яким не вдається знайти того, що вони шукають. Дорогою скачуть митні стражники, і розбійникам доводиться забратися геть. А сліпий П’ю, кинутий спільниками, потрапляє під копита коня.

В пакеті, який Джим віддає двом добропорядним джентльменам, докторові Лівсі і сквайру (англійський дворянський титул) Трелони, виявляється карта острова, де заховані скарби капітана Флінта. Джентльмени вирішують відправитися за ними, взявши Джима Хокінса юнгою на корабель. Пообіцявши доктору не посвячувати нікого про ціль майбутнього подорожі, сквайр Трелоні виїжджає до Брістоль, щоб купити судно і найняти команду. Згодом з’ясовується, що сквайр не дотримав слова: все місто знає, куди і навіщо збирається плисти шхуна «Еспаньйола».

Набрана ним команда не подобається найнятому ним же капітану Смоллетту, якому здається, що матроси недостатньо надійні. Більшість з них були рекомендовані власником таверни «Підзорна труба» одноногим Джоном Сільвером. Сам колишній моряк, він наймається на корабель як кок. Незадовго до відплиття Джим зустрічає в його таверні Чорного Пса, який, побачивши юнака, тікає. Доктор і сквайр дізнаються про цей епізод, але не надають йому значення.

Все з’ясовується, коли «Еспаньйола» вже підпливає до Острова скарбів. Залізши в бочку з-під яблук Джим випадково чує розмову Сільвера з матросами, з якої дізнається, що більшість з них пірати, а їх ватажок — одноногий кок, який був квартирмейстером у капітана Флінта. Їх задум полягає в тому, щоб, виявивши скарби і доставивши їх на борт корабля, вбити всіх чесних людей на судні. Джим повідомляє друзям про почуте, і ті приймають подальший план дій.

Ледве шхуна кидає якір у острова, дисципліна на судні починає різко падати. Назріває бунт. Це суперечить задуму Сільвера, і капітан Смоллет дає йому можливість втихомирити команду, поговоривши з матросами віч-на-віч. Капітан пропонує їм відпочити на березі, а перед заходом сонця повернутися на корабель. Залишивши на шхуні спільників, пірати на чолі з Сільвером відправляються на шлюпках до острова. В одну з шлюпок, незрозуміло навіщо, стрибає Джим, який, втім, тікає, ледве тільки вона досягає землі. Блукаючи по острову, Джим зустрічає Бена Ганна — колишнього пірата, залишеного тут товаришами три роки тому. Він поплатився за те, що переконав їх зайнятися пошуками скарбів капітана Флінта, які виявилися безуспішними. Бен Ганн говорить, що швидше готовий допомагати природженим джентльменам, ніж джентльменам удачі, і просить Джима передати це друзям. Ще він повідомляє юнакові, що у нього є човен, і пояснює, як його знайти.

А в цей час капітану, доктору, сквайру з трьома слугами і матросу Ейбу Грею, що не побажав залишатися з піратами, вдається на човні втекти з судна, прихопивши з собою зброю, боєприпаси і запас провізії. Вони ховаються в зрубі за частоколом, де тече струмок і можна довго тримати облогу. Побачивши над частоколом британський прапор, а не «Веселий Роджер», який підняли б пірати, Джим Хокінс розуміє, що там друзі і, приєднавшись до них, розповідає про Бена Ганне.

Після того як мужній маленький гарнізон відбиває атаку піратів, які прагнуть оволодіти картою скарбів, доктор Лівсі вирушає на зустріч з Беном Ганном, а Джим здійснює новий незрозумілий вчинок. Він без дозволу покидає форт, відшукує човен Бена Ганна і відправляється на «Еспаньйолу». Скориставшись тим, що незадовго до його появи два охоронявші її пірата влаштували п’яну бійку, в якій один з них загинув, а другий був поранений, Джим захоплює корабель і відводить його в затишну бухту, після чого повертається в форт.

Але друзів своїх він там не знаходить, а опиняється в руках у піратів, яким, як він потім дізнається, форт був відданий без бою. Вони вже хочуть надати хлопцеві болісної смерті, як раптом за нього вступається Джон Сільвер. Стає ясно, що ватажок розбійників до того моменту вже розуміє, що гра програна, і, захищаючи Джима, намагається врятувати власну шкуру. Це підтверджується, коли до форту приходить доктор Лівсі, який віддає Сільверу жадану карту, а колишній кок отримує від нього обіцянку врятувати його від шибениці.

Коли морські розбійники прибувають на те місце, де, як показує карта, зариті скарби, вони знаходять порожню яму і збираються вже розтерзати свого ватажка, а разом з ним і хлопчиська, як раптом лунають постріли і двоє з них падають намертво, решта пускаються навтьоки. Ті, що прийшли на допомогу доктор Лівсі, матрос Ейб Грей і Бен Ганн ведуть Джима і Сільвера в печеру, де їх чекають сквайр і капітан. З’ясовується, що Бен Ганн давно вже відшукав золото Флінта і перетягав його в своє житло.

Завантаживши скарби на корабель, всі відправляються в зворотний шлях, залишивши піратів на безлюдному острові. В одному з портів Америки Сільвер здійснює втечу, прихопивши мішечок із золотими монетами. Решта благополучно досягають берегів Англії, де кожен отримує свою частку скарбів.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: світова література
Коментарі:
  1. 2 года ago

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *