Оцінка діяльності Богдана Хмельницького

Богдан Хмельницький: оцінка діяльності

Видатне місце в історії України належить Богдану Хмельницькому, який очолив український народ в боротьбі за національне визволення з-під влади Речі Посполитої. Б. Хмельницький заклав основи Української держави — Гетьманщини.

Народився Б. Хмельницький 27 грудня 1595 р. Вчився спочатку вдома, у Суботові, потім в одному з київських монастирів. Батько віддав його в навчання у Львівський єзуїтський колегіум, де Хмельницький дістав гарну освіту, вивчив польську мову та латину. Потім Хмельницький вступив до Чигиринської козацької сотні, брав участь у багатьох походах.

У 1620 р. Хмельницький брав участь у битві між Туреччиною та Польщею біля Цецори (Молдавія), де загинув його батько, а сам Богдан потрапив у полон. Через 2 роки звільнився та в 1629 р. повернувся до Чигирина, ніс службу як реєстровий козак.

Немає достовірних документів про діяльність Хмельницького в 30-ті рр. XVII ст. Але вже в 1638 р. Б. Хмельницького на козацькій раді обирають членом посольства до польського короля, яке спробувало пом’якшити умови «Ординації Війська Запорозького». Цей факт свідчить про його високий авторитет серед козаків.

У роки «золотого спокою» (десятиріччя після поразки національно-визвольних повстань 20—30-х рр.) а Україні посилюються свавілля шляхти. Навіть король Польщі не завжди мав владу над магнатами. Жертвою свавілля шляхти став і Б. Хмельницький. Скориставшися відсутністю господаря, чигиринський підстароста Чаплинський спалив хутір Хмельницького, Суботів, а молодшого сина вбив. Б. Хмельницький написав скаргу королеві, але той порадиш йому особисто звести рахунки з Чаплинським.

У Хмельницького був королівський привілей на підготовку морського походу козаків. Це дало йому право збирати козаків під свої знамена. Правда, мета була інша: Хмельницький хотів підняти повстання проти Речі Посполитої. Дізнавшись про це королівські власті заарештовують Б. Хмельницького. Але за допомогою друзів він тікає та прямує до Запорозької Січі. На Січі його обирають гетьманом (1648).

У першії же битвах з поляками виявився талант полководця Б. Хмельницького. Були здобуті перемоги я битвах під Жовтими Водами, Корсунем, ІІілявцями, що мали величезне значення для розгортання Визвольної війни. Під знамена Б. Хмельницького збирається український народ.

Уже влітку 1648 р. велика територія України (Київське, Чернігівське, Брацлавське воєводства) була звільнена від поляків

У грудні 1648 р. Хмельницький приїжджає з військом до Києва, де  його зустрічають як національного героя та порівнюють з біблійним Мойсеєм. Саме в Києві відбувається зміна поглядів В. Хмельницького на кінцеву мету війни. Спочатку він намагався шляхом повстання примусити Річ Посполиту на поступки, надати права та привілеї козацькій старшині. Тепер гетьман вирішує звільнити Україну від «ляхів» та створити Українську державу.

Б. Хмельницький був видатним дипломатом та політиком. По-перше, він зумів згладити соціальні протиріччя між реєстровими та нереєстровими козаками, запорожцями, селянами та об’єднати їх всіх у боротьбі за спільну справу — звільнення України від панування Речі Посполитої. По-друге, Хмельницький розумів, що для боротьби з Польщею потрібні союзники. Він підтримував активні дипломатичні відносини з Туреччиною, Кримом, Молдавією, вів переговори з правителями дунайських держав, підтримував дипломатичні зв’язки зі Швецією, прагнучи, щоб вона почала війну проти Польщі.

Великі надії у Хмельницького були пов’язані з Московською державою як союзником через єдину віру, схожі культури, традиції. Між Москвою та Б. Хмельницьким починається обмін посольствами, що продовжувався аж до 1654 р. Але Москва не відразу погодилася прийняти Україну «під свою високу руку». В. Хмельницький заявив, що Україна вступить під протекторат Туреччини. Москва погодилася допомогти Україні. У 1654 р. Україна була приєднана до Московського царства. Це зміцнило міжнародні позиції Москви, бо вона отримала вивчену, добре озброєну українську армію, а Україна зберегла владу на відвойованих у Польщі територіях.

Отже, в ході Визвольної війни виникла Українська козацька держава, творцем якої був Б. Хмельницький. У 1649 —1650 рр гетьман провадив активну державну діяльність: зміцнив козацьку адміністрацію, зробив адміністративно-територіальний розподіл підвладної території на полки, сотні; запровадив контроль за фінансами, податками; охороняв торгівлю та розвиток ремесла; вів активну міжнародну діяльність. Хмельницький створив державний апарат управління, спираючись на допомогу козацької старшини — своїх наближених, добре освічених людей Івана Богуна, Івана та Данила Виговських, Павла Тетерю, С. Зарудного, М. Крису та ін.

Європейські держави визнавали суверенітет (незалежність) України, направивши до неї своїх посланців та уклавши з нею угоди.

Б Хмельницький назавжди увійшов до історії як творець нової держави, великий державний діяч, геніальний політик, полководець та дипломат.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: Історія

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *