«Палата № 6» скорочено

«Палата № 6» – повість Антона Чехова, опублікована в 1892 році

«Палата № 6» головні герої

  • Андрій Єфімич Рагін – головний лікар міської лікарні;
  • Іван Дмитрович Громов – пацієнт 33 року, колишній судовий пристав і губернський секретар, страждає манією переслідування;
  • Євген Федорович Хоботов – повітовий лікар, молодий чоловік, посланий земством на роботу в лікарню;
  • Михайло Аверьянич – немолодий поштмейстер, розорений багатий поміщик;
  • Сергій Сергійович – фельдшер, має лікарську практику в місті, набожний;
  • Микита – сторож, старий відставний солдат;
  • Семен Лазаріч – цирульник, приходить до лікарні стригти пацієнтів;
  • Мойсейка – пацієнт, єврей, дурник,що збожеволів, коли у нього згоріла шапкова майстерня;
  • Даринка – куховарка Андрія Єфімича.

«Палата № 6» короткий зміст

У невеликому лікарняному флігелі знаходиться палата № 6 для душевнохворих. У палаті мешкають п’ять чоловік, серед яких дурник Мойсейко і колишній судовий пристав Іван Дмитрович Громов. Після опису хворих автор знайомить нас з лікарем Андрієм Єфимичем Рагіним. Коли він вступив на посаду, лікарня знаходилася в жахливому стані. Страшна бідність, антисанітарія. Рагін поставився до цього байдуже. Він розумний і чесний чоловік, але у нього немає волі і віри в своє право змінювати життя на краще.

Спочатку він працює старанно, проте скоро починає нудьгувати і розуміє, що в таких умовах лікувати хворих безглуздо. Від таких міркувань Рагін закидає справи і ходить в лікарню вже не щодня. Трохи попрацювавши, більше для виду, він йде додому і читає. Через кожні півгодини випиває чарку горілки і закушує солоним огірком або моченим яблуком. Потім обідає і п’є пиво. До вечора звичайно приходить поштмейстер Михайло Аверьянич. Доктор і поштмейстер ведуть безглузді розмови і скаржаться на долю. Коли гість йде, Рагін продовжує читання. Він читає все підряд, віддаючи за книги половину платні; найбільше любить філософію та історію. Читаючи, відчуває себе щасливим.

У один з весняних вечорів Рагін ненавмисно відвідує палату № 6. Там він звинувачується Громовим в крадіжці і втягується в тривалу бесіду. Візити лікара у флігель стають щоденними, розмови з Громовим справляють на Андрія Єфимича глибоке враження. Вони сперечаються. Лікар займає позицію грецьких стоїків і проповідує презирство до життєвих страждань, а Громов мріє покінчити із стражданнями, називає філософію лікара лінню. По лікарняному корпусу розноситься слух про відвідування лікарем палати № 6. У кінці червня це стає відомо лікареві Хоботову, молодому лікареві, що очевидно бажає зайняти місце Рагіна на посту головного лікаря. У серпні Андрій Єфимич отримує лист отгородського голови з проханням явитися в управу у дуже важливій справі. Розмова, що відбулася, стає комісією на огляд його розумових здібностей.

У той же день поштмейстер пропонує йому взяти відпустку і вирушити в подорож. Через тиждень Рагіну пропонують відпочити, тобто подати у відставку. Він приймає це байдуже і їде з Михайлом Аверьяничем до Москви, потім до Петербурга і, нарешті до Варшави. По дорозі поштмейстер набридає йому своїми розмовами, жадібністю, обжерливістю; він програється в карти і, щоб віддати борг, займає 500 рублів у Рагіна. Після цього вони повертаються додому.

Вдома чекають фінансові труднощі і продовження розмов про божевілля Андрія Єфимича. Одного разу він не витримує і, розлютившись, виганяє зі своєї квартири Хоботова і поштмейстера. Йому стає соромно і прикро за свою поведінку, вранці лікар йде вибачатися до поштмейстера. Михайло Аверьянович пропонує йому лягти в лікарню. У той же вечір до нього приходить Хоботов і просить поради. Два лікара заходять в палату № 6 нібито на консиліум, Хоботов виходить за стетоскопом і не повертається. Через півгодини входить Микита з оберемком одягу. Рагін все розуміє. Спочатку він намагається вийти з палати, але Микита не пускає. Рагін і Громов влаштовують бунт, Микита б’є Андрія Єфімича в обличчя. Лікар усвідомлює, що з палати йому ніколи не вийти. Це кидає його в стан байдужості, і на другий день він помирає від апоплексичного удару. На похоронах присутні тільки Михайло Аверьянович і Даринка.

Оцініть статтю
Додати коментар