«Пані Боварі» короткий зміст

Флобер «Пані Боварі» короткий зміст

Шарль Боварі, закінчивши коледж, за рішенням матері починає вчитися медицині. Однак він виявляється не дуже тямущий, і тільки природна старанність і допомога матері дозволяють йому скласти іспит і отримати місце лікаря в Тості — провінційному французькому містечку в Нормандії. Стараннями матері ж він одружується на місцевій вдові, малопривабливій, але забезпеченої жінці, якій вже за сорок. Одного разу, відправившись за викликом до місцевого фермера, Шарль знайомиться з дочкою фермера, Еммою Руо, симпатичною дівчиною, до якої у нього виникає потяг.

Після смерті дружини Шарль починає спілкуватися з Еммою і через якийсь час вирішується просити її руки. Її давно овдовілий батько дає згоду і влаштовує пишне весілля. Але коли молоді починають жити разом, Емма дуже швидко розуміє, що більше не любить Шарля і що до цього вона взагалі не знала, що таке любов. Однак він її любить без пам’яті і по-справжньому з нею щасливий. Вона тяготиться сімейним життям в глухій провінції і в надії щось змінити наполягає на переїзді в інше (також провінційне) місто Іонвіль. Це не допомагає, і навіть народження дитини від Шарля не викликає у неї трепетних почуттів (сцена, коли вона, сумує від тягаря життя, в пориві обурення штовхає доньку, а та вдаряється, не викликає жалю у матері).

У Іонвілі вона зустрічає студента, помічника нотаріуса Леона Дюпюї, з яким вони подовгу розмовляють про принади столичного життя на обідах в трактирі, куди Емма приходить з чоловіком. У них виникає обопільний потяг. Але Леон мріє про столичне життя і через деякий час їде в Париж продовжувати навчання. Через деякий час Емма знайомиться з Родольфо Буланже, заможною людиною і відомим ловеласом. Він починає за нею доглядати, кажучи слова про кохання, яких їй так бракувало від Шарля, і вони стають коханцями в лісі, «під носом» у нічого не підозрюючого закоханого чоловіка, який сам купив Еммі коня, щоб вона здійснювала корисні прогулянки на коні з Родольфо в той самий ліс. Бажаючи зробити Родольфо приємне і подарувати йому дорогий хлистик, вона поступово влазить в борги, підписуючи векселі Лері, спритному крамарю, і витрачаючи гроші без дозволу чоловіка. Емма і Родольфо щасливі разом, вони часто таємно зустрічаються і починають готуватися до втечі від чоловіка. Однак Родольфо, людина вільна, не готовий піти на це і розриває зв’язок, написавши листа, прочитавши який Емма захворює і надовго злягає в ліжко.

Поступово вона одужує, звичайно ж відійти від пригніченого стану їй вдається лише тоді, коли в Руані, досить великому місті поруч з Іонвілем, вона зустрічає Леона, який тільки повернувся зі столиці. Емма і Леон вперше вступають в зв’язок після відвідування руанского собору (Емма намагається відмовити, не приходити в собор, але в кінці кінців не переборює себе і приходить) в найнятій ними кареті, яка півдня носилася по Руану, складаючи загадку для місцевих жителів. Надалі відносини з новим коханцем змушують її обманювати чоловіка, говорити, що по четвергах вона бере заняття по фортепіано у жінки в Руані. Вона заплутується в боргах, не без  допомоги крамаря Лері. Обманом отримавши у Шарля довіреність на розпорядження майном, Емма таємно продає його маєток, який приносив невеликий прибуто (це відкриється Шарлю і його матері пізніше). Коли Лері, зібравши векселі, підписані Еммою, просить свого приятеля подати в суд, який постановляє вилучити в рахунок боргу майно подружжя, Емма, намагаючись знайти вихід, звертається до Леона (він відмовляється ризикувати заради своєї коханки, крадучи кілька тисяч франків з контори), до іонвільского нотаріуса (який хоче вступити з нею в зв’язок, але їй огидний). Зрештою вона приходить до колишнього коханця Родольфо, який так жорстоко повівся з нею, але той необхідної суми не має, а продавати штучки (складові обстановку його інтер’єру) заради неї не має наміру.

Зневірившись, вона потайки в аптеці пана Омі приймає миш’як, після чого приходить додому. Незабаром їй стає погано, вона лежить в ліжку. Ні чоловік, ні запрошений знаменитий лікар нічим не можуть їй допомогти, і Емма вмирає. Після її смерті Шарлю відкривається правда про кількість боргів, навіть про зради — але він продовжує страждати по ній, розриває відносини з матір’ю, зберігає її речі. Він навіть зустрічається з Родольфо (відправившись продати коня) і приймає запрошення Родольфа випити з ним. Родольфо бачить, що Шарль знає про зраду дружини, і Шарль каже, що не ображається, в результаті чого Родольфо визнає в душі Шарля нікчемою. На наступний день Шарль вмирає у себе в саду, його застає там маленька дочка, яку потім передають матері Шарля. Через рік вона вмирає, і дівчинці доводиться йти на прядильну фабрику, щоб заробити на прожиток.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: світова література

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *