«Передчасне поховання» Едгар По

«Передчасне поховання» (англ. The Premature Burial) — розповідь американського письменника Едгара Аллана По 1844 року в жанрі хоррор. Була вперше опублікований в «The Philadelphia Dollar Newspaper». Едгар По написав оповідання в котеджі в Блумінгдейлі біля Нью-Йорка, при цьому По в цей час також працював над віршем «Ворон».

«Передчасне поховання» скорочено

Едгар По починає розповідь описом кількох випадків поховання людей живцем. При цьому він прагне відокремити вигадані історії від реальних, зауважуючи, що реальні історії, які зачіпають тему смерті, читаються «з тремтінням болісної насолоди», а вигадані вселяють огиду. Після яскравого опису найбільш драматичних випадків, які мали місце в похованнях живцем, починається основна розповідь.

Оповідач — людина, що страждає каталепсією. Неодноразово він впадав у летаргічний сон на кілька днів або тижнів. Хвороба розвивалася поступово, так що оточуючі знали про його хворобу. Через свою хворобу оповідач захопився езотеричною літературою, багато роздумував про потойбічний світ і про смерть. В результаті, він став боятися сну, під час якого йому постійно снилися нічні кошмари.

Одного разу оповідач прокинувся від чергового нічного кошмару в повній нестямі, в задушливій атмосфері і обстановці абсолютного спокою. Розплющивши очі, він побачив тільки абсолютну темряву. Навіяний страхами інстинктивний крик не вдався, оскільки щелепи були чимось підв’язані. Руки, що лежали раніше схрещеними на грудях, при спробі підняти їх наткнулися на щось дерев’яне і міцне трохи вище голови. Одночасно оповідач зрозумів, що дивний запах — це запах сирої землі. «Сумнівів не залишалося: я нарешті дійсно лежав у труні». Оповідач зрозумів, що черговий напад трапився з ним далеко від дому, серед незнайомих людей, що не знали про його хворобу і поховали його.

Однак насправді подорожуючого оповідача застав дощ. Він сховався на баржі, навантажені садовою землею, заночувавши в маленькій каюті і підв’язавши собі голову шовковою хусткою замість нічного ковпака. Все інше було плодом відомої спрямованості його думки. Пережите потрясіння змусило оповідача назавжди розлучитися зі своїми могильними страхами. Більш того, його покинули і самі напади каталепсії.

Основна тема «Передчасне поховання» — поховання заживо.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: світова література

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *