“Пісня про Роланда” характеристика героїв

пісня про роланда характеристика героїв 8клас

Пісня про Роланда — героїчний епос французького середньовіччя, що належить до циклу поем«Chanson de geste» (пісні про діяння). Характеристика героїв поеми “Пісня про Роланда” – Карла Великого, Роланда, Марсилія, Ганелона, графа Олів’є та інших допоможе розкрити їх образи та визначити риси характеру.

“Пісня про Роланда” характеристика героїв

Головні герої поеми “Пісня про Роланда”:

  • Карл Великий
  • Роланд
  • Марсилій
  • Генелон
  • граф Олів’є

Карл Великий

Король Франції і один з головних героїв поеми. Це історичний персонаж, але його образ у творі поетизований і наділений вищими благодійниками. Правитель вже немолодий, він сивочолий і сивобородий. Серед іспанців ходять чутки, що Карлу «за двісті років». Король «прекрасний станом, величний особою», тому впізнати його можна здалеку. Французький король Карл, що наділяється епітетом Великий, уособлює в собі ідею державної єдності та християнської віри.

Карл мудрий і розсудливий, він завжди ретельно продумує свої дії. Король звик радитися зі своїми вірними баронами, серед яких його племінник Роланд, граф Олів’є і Ганелон (чоловік сестри Карла).

Карл — добрий до своїх воїнів, прямий та благородний, трохи наївний (слухає Ганелона і не йде одразу на допомогу Роланду, чуючи звуки Оліфанта).
У бою правитель проявляє відвагу і безстрашність. Він усім серцем хвилюється за своїх воїнів, особливо за Роланда, якого вважає своєю правою рукою. Саме тому, покидаючи Іспанію і їдучи в Ахен з передчуттям лиха на душі, Карл «рве бороду і невтішно плаче». Карл горює, бачачи загибель франків, дорікає собі, що не зміг урятувати своїх воїнів.
Король завжди справедливий, але він може бути і суворий, якщо того вимагають обставини. Так, Карл жорстоко карає зрадника Ганелона. Але відбувається це лише після суду і чесного військового поєдинку.
Головна риса, яка звеличує Карла над іншими людьми і робить його надлюдиною – це його зв’язок з божественним світом. Навертаючи язичників до християнської віри, правитель виконує волю Всевишнього. І саме бог вказує Карлу ціль для наступних походів.
Всевишній також завжди чує благання короля і відгукується на них. Так, бог створив диво і продовжив день на кілька годин, щоб дати можливість війську Карла розгромити противника. Крім того, правитель здатний бачити віщі сни, які посилає йому архангел Гавриїл.

Граф Роланд

Роланд —  головний герой епічної поеми. Це васал Карла Великого, його племінник і права рука.  Роланд хоробрий і відважний воїн в армії Карла. Дотримуючись указів свого правителя, він один за іншим завойовує для Карла іспанські міста. Карл завжди захоплюється, його хоробрістю та відвагою.  Роланд щиро відданий своїй країні і своєму королю і вважає за честь загинути смертю хоробрих в бою. Він

Незважаючи на всі позитивні якості, Роланд надто гордий і самовпевнений лицар. Це стає причиною його конфлікту з вітчимом Ганелону. Також, залишившись один на один з ворогом в Ронсевальскій ущелині і розуміючи, що його ар’єргард не вистоїть проти багатотисячної армії сарацинів, Роланд не хоче сурмити в ріг і кликати на підмогу короля. Герой вважає, що тим самим він зганьбить свою честь і честь своєї країни. Гордість змушує Роланда приректи французьких солдатів на смерть. І про це відкрито говорить другу мудрий Олів’є.
З іншого боку, вся та ж пиха робить Роланда відмінним бійцем. Під час бою він стає «гордий і лютий» і з жорстокістю б’є противника.
Навіть смертельне поранення не може послабити бойовий дух героя. Залишившись утрьох зі своїми товаришами (Готьє і Турпеном) проти сорокатисячної армії маврів, хоробрий Роланд б’ється так, що ворог боїться підійти до нього і його друзів, вони лише метають списами здалеку.
Роланд щиро поважає своїх побратимів. Він не шкодує для них ні золота, ні коней, ні броні. Саме тому французи так люблять його і готові померти за свого графа. І саме тому, коли герой в останній раз перед смертю проходить по полю бою, засіяного трупами відважних воїнів, серце його стискається від туги. Але більше всіх сумує Роланд за вірним другом Олів’є.

пісня про роланда образ роландаСвою смерть Роланд зустрічає, як справжній герой. Він лягає на землю обличчям до Іспанії. Так Карлу буде видно, що «граф загинув, але переміг в бою». Король ховає дорогого васала з найбільшою пошаною. А на батьківщині прекрасна дама Альда, дізнавшись про смерть коханого, падає замертво.

Ганелон

Граф Ганелон — негативний герой поеми. Це васал короля Карла Великого, який до того ж одружений на сестрі імператора. Від цього шлюбу у подружжя є малолітній син Балдуїн. Ганелон також доводиться вітчимом Роланду і за сюжетом є антагоністом героя.  Автор поеми говорить, що цей герой цілком зміг би стати «молодцем», якби тільки був чесний.

Причиною ворожнечі Ганелона і Роланда стає пропозиція останнього про висунення вітчима на роль посла для поїздки до хитрого і жорстокого короля Марсилія в Сарагосу. Рішення Роланда послати до сарацинів саме Ганелона продиктовано міркуваннями розуму. Відомо, що Ганелон не раз вже успішно виконував подібну місію. А вдавалося це йому тому, що він був розумний, проникливий і хитрий.

Гордий та запальний, він не може стримати гніву й образи на пасинка Роланда і страшно мститься йому і своїм співвітчизникам. Графа не зупиняє те, що Роланд — його родич, а Карл — його король. Виявляючи егоїзм та зрадництво, Ганелон не стає щасливим.

Його покарання було жорстоким, але справедливим. Після того як на площі Ахена над Ганелоном відбувся суд, а захисник зрадника – Пінабеля програв в чесному поєдинку бійцеві Тьєррі, вітчима Роланда стратять. Він помирає «смертю бранця і боягуза». Героя прив’язують до чотирьох коней, які, тікаючи в різні боки, розривають його тіло. «Зрадою хай не хвалиться злочинець!» – підводить підсумок автор поеми.

Марсилій: характеристика

Один з головних персонажів французького героїчного епосу. Це жорстокий і хитромудрий король іспанського міста Сарагоси, обложеного військами Карла Великого. Марсилій в поемі є антагоністом Карла. Якщо в образі останнього відображені всі благодійники людини, то в образі правителя Сарагоси зібрані всі людські пороки.

Перш за все, Марсилій безчесний. Герой з легкістю зраджує не тільки супротивників, але і своїх воїнів. Він хоче хитрістю і обманом укласти мир з Карлом і тим самим відстояти Сарагосу. Заради цього він навіть готовий пообіцяти прийняти християнство і послати королю в заручники своїх кращих людей, знаючи, що тих, найімовірніше, чекає неминуча смерть.
Марсилій має дуже запальний і гордовитий характер. Дізнавшись про те, що Карл має намір залишити іспанцям лише половину їхньої країни, наполягає на прийнятті ними християнства, а в разі непокори погрожує вбити, Марсилій в пориві гніву мало не вбиває французького посла Ганелона, який приніс йому цю звістку.
Ще однією відмінною рисою характеру короля Сарагоси є боягузтво. Поранений Марсилій після сутички з ар’єргардом Роланда біжить з поля бою, як і багато його воїнів. У цій битві гине також і син короля від його шлюбу з Брамімондою.
Втративши свого сина і праву руку по лікоть, Марсилій відчуває свою слабкість і швидку смерть. Тому він віддає ключі від Сарагоси послам вавилонського еміра Балігана, а сам незабаром помирає безславною смертю. На відміну від французьких воїнів, в свою останню годину він не кається в скоєних гріхах, і душу його забирає диявол.

Граф Олів’є: характеристика

Граф Олів’є – один з головних героїв епосу «Пісня про Роланда». Це «знатний і відважний» васал з почту Карла Великого, кращий друг графа Роланда.
Олів’є славиться своїм розумом. Він, на відміну від Роланда, не пихатий, тому здатний в критичній ситуації приймати правильні рішення. Наприклад, він радить Роланду, коли бачить наступ безлічі сарацинів на їх ар’єргард, сурмити в ріг, щоб покликати на допомогу Карла. Але гордий Роланд відмовляється робити це.

пісня про роланда аналізУ бою Олів’є проявляє себе як доблесний воїн. Він не тільки відважно б’ється з противником, але і підтримує надихаючими промовами бойовий дух своїх товаришів.
Будучи вже смертельно пораненим, Олів’є на своєму коні в’їжджає в центр ворожого ладу, продовжуючи невтомно трощити супротивників. Навіть тоді, коли очі його вже нічого не бачать, він все одно відбивається наосліп і при цьому випадково вдаряє Роланда.
Відносини Олів’є з Роландом грають важливу роль в долі героя. У будь-якій справі і в будь-якій суперечці він завжди на стороні друга. Разом з Роландом він готовий відправитися до Марсилія, разом з Роландом він стає особистим ворогом Ганелона і, нарешті, разом з Роландом він гине на полі бою.
Під час битви, відчувши, що сили вже покидають його, Олів’є наполегливо кличе до себе Роланда: «До мене, побратим!» Друзі обмінюються поклонами і серцево прощаються один з одним. Потім Олів’є сходить з коня, і лягає на землю. Покаявшись у всіх своїх гріхах, він віддає богу душі, і Роланд невтішно ридає над тілом друга: «Ще ніхто так не мучився скорботою».

Другорядні герої поеми “Пісня про Роланда”

  • Бланкандрен Вальфондський – Мавр, був розумним і хоробрим. Дав пораду Марсилію, як з Карлом укласти мир. Сам потім їздив з цією пропозицією до Карла, звідки повернувся з Ганелону.
  • Турпен – Архієпископ, благословив французів перед смертельною битвою з іспанцями. Був досвідчений і хоробрий воїн, помер одним з останніх в битві з іспанцями.
  • Готьє – Васал Роланда, хоробрий воїн, помер одним з останніх в битві з іспанцями.
  • Немон – Васал, герцог при дворі Карла, який вважав його найрозумнішим.
  • Баліган – Емір Вавилона, приплив на допомогу Марсилію, після того, як військо Марсилія було повністю розбите. Вважався дуже сильним еміром, він контролював 40 країн. Був убитий Карлом Великим.
  • Вальдаброн – Язичник, подарував Ганелону меч, щоб він ним вбив Роланда.
  • Кліморен – Язичник, подарував Ганелону шолом, щоб він допоміг Генелону вбити Роланда.
  • Брамімонда – Королева, подарувала Ганелону дві багатих брошки для його дружини.
  • Жер’є – Хоробрий граф, товариш Роланда.
  • Альмар Бельфернський – Король Марсилія, бився з Готьє.
  • Корсан – Бербер, один з королів Марсилія. Був убитий на початку бою архієпископом Турпеном.
  • Аельро – Племінник Марсилія, який перед початком бою проскакав повз французів, вигукуючи образливі гасла. Роланд його наздогнав і вбив списом.
  • Фальзарон – Рідний брат Марсилія, був убитий на початку бою графом Олів’є.
  • Ожьє Датчанин – Граф, командувач одним з полків Карла Великого.
  • Жозеран – Командувач одним з полків Карла Великого.
  • Мальпрім – Син еміра Балігана, був убитий Немон.
  • Канабах – Молодший брат еміра Балігана, був убитий Карлом.
  • Базилій – Посол, був відправлений на переговори з Базаном до Марсилію, але він їх стратив.
  • Базан – Посол, був відправлений на переговори з Базиліо до Марсилію, але він їх стратив.

Порівняння Роланда , Карла та Ганелона

Ганелон                                                                                               Роланд,   Карл

                                                                      Спільне

1.   Походить зі знатного роду.                                               1.   Королівський рід.

2.   Відважний воїн.                                                                    2.   Обидва відважні воїни, відомі за межами Франції.

3.   Гарна зовнішність.                                                               3.   Гарна зовнішність.

                                                                    Відмінне

1.   Хитрий, підступний.                                                            1.   Чесні, порядні.

2.   Лицемір.                                                                                2.   Відкриті душею.

3.   Переслідує власні інтереси, які ставить                        3.   Головне для обох — інтереси держави.

вище державних.

4.   У вчинках керується почуттями ненависті                    4.   Вчинками керують патріотичні почуття, бажання    

й  помсти.                                                                                       утвердити справедливість.

«Пісня про Роланда» скорочено аудіокнига

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. ок

    Побажайте мені вдачі, завтра в мене підсумкова контрольна робота з зарубіжної літератури. 11.05.2023

    Відповіcти
  2. Ілля

    Фух повезло,що я це знайшов,без цього я би не зміг прожити ще 1 день

    Відповіcти