«Політ над гніздом зозулі» скорочено

«Політ над гніздом зозулі» Кен Кізі скорочено читати українською Ви можете за 6 хвилин.

«Політ над гніздом зозулі» короткий зміст

«Політ над гніздом зозулі»  — роман Кена Кізі, в основу якого ліг досвід роботи у психіатричній лікарні, у котрій проводили «ЛСД-сесії» та робили досліди із використанням сильнодіючих наркотиків.

Дія роману відбувається в психіатричній лікарні в місті Сейлем (Орегон). Розвовідь ведеться від імені оповідача — величезного індіанця по кличці Вождь Бромден, одного з пацієнтів; Вождь прикидається глухонімим, що дозволяє йому бути присутнім в якості мовчазного спостерігача при чужих розмовах. Одним з головних героїв роману є волелюбний пацієнт Рендл Патрік Макмёрфі, переведений в психіатричну лікарню з в’язниці. Передбачається, що він симулював психічний розлад тільки для того, щоб уникнути каторжних робіт. Інші пацієнти представлені в романі, можливо, не як душевнохворі, а як нормальні люди, відкинуті хворим суспільством.

Макмерфі протистоїть старшій сестрі Мілдред Ретчед — немолода жінка, яка працює у відділенні лікарні. Старша сестра, уособлення системи (Комбінат, як називає її оповідач Вождь Бромден), особисте життя якої не склалося, ретельно зміцнює свою владу над пацієнтами та персоналом відділення. Бунтар і індивідуаліст, Макмерфі приймається валити влаштований нею порядок і значно впливає на інших пацієнтів, навчаючи їх насолоджуватися життям і навіть звільняючи від хронічних комплексів. Він укладає різноманітні парі з іншими пацієнтами, організовує в відділенні карткові ігри, намагається влаштувати перегляд трансляції бейсбольних ігор Світової серії по телевізору. Всупереч виграному Макмерфі голосуванню серед пацієнтів, в якому вирішальним виявляється голос Вождя, сестра Ретчед відключає телевізор від мережі, але пацієнти залишаються перед екраном і вдають, що дивляться бейсбол — ця масова непокора змушує сестру Ретчед втратити контроль над собою і зірватися.

Впевненість Макмерфі в собі підриває розмовау з рятувальником в плавальному басейні: Макмерфі дізнається, що він — один з небагатьох пацієнтів, які знаходяться у відділенні не добровільно, і більш того, сестра Ретчед в стані необмежено продовжувати термін його утримання. Після цього Макмерфі тимчасово припиняє війну з сестрою Ретчед, тримається тихо і не порушує правил розпорядку. Пацієнт Чезвік, що бачив в Макмерфі могутнього союзника в боротьбі з пануючими в відділенні порядками, впадає в депресію і топиться в тому ж басейні. Незабаром Макмерфі повертається до конфлікту, розбивши засклене вікно на сестринському посту; він влаштовує в відділенні гру в баскетбол, а пізніше — поїздку на риболовлю у відкритому морі за участю десяти пацієнтів, включаючи Вождя. Ця поїздка, хоча і санкціонована адміністрацією, стає для її учасників щасливим днем ​​поза стінами лікарні.

Пізніше Макмерфі і Вождь вступають в бійку з санітарами в душовій, і їх відправляють на електрошокову терапію, яка не спричиняє на Макмерфі істотного ефекту; Вождь безповоротно розлучається зі своєю маскою глухонімого і вільно спілкується з товаришами. Ще пізніше Макмерфі влаштовує таємний візит двох повій вже в саме відділення; при цьому інфантильний Біллі Біббі, зданий в лікарню деспотичною матір’ю, позбавляється невинності з однією з дівчат, а інші пацієнти разом з нічним черговим напиваються так сильно, що вранці не в змозі ні влаштувати для Макмерфі заплановану втечу, ні приховати сліди нічних веселощів. Коли сестра Ретчед загрожує Біллі розповісти про все його матері, той впадає в жах і, коли Біллі залишають одного в кабінеті лікаря, він перерізає собі горло скальпелем. Сестра Ретчед звинувачує Макмерфі в цій смерті — після цього вже Макмерфі втрачає самовладання, б’є сестру Ретчед і намагається задушити, але її відбивають лікарі.

На цей раз Макмерфі направляють на лоботомію, з якої він повертається у вегетативному стані, втративши своє «я» і ставши по-справжньому душевнохворим. Пацієнти, які стали завдяки Макмерфі сильніше і сміливіше, що звільнилися як від страхів перед «нормальним» світом, так і від влади старшої сестри, один за одним залишають лікарню. У фіналі Вождь душить Макмерфі подушкою і втікає з лікарні, вибивши вікно.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: світова література

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *