«Портрет Доріана Грея» історія написання

портрет доріана грея

Історія створення роману «Портрет Доріана Грея» знадобиться при підготовці до занять.

«Портрет Доріана Грея» історія написання

Роман «Портрет Доріана Грея» мав реальне підґрунтя. У Оскара Уайльда у приятелях був художник на ім’я Безіл Ворд. Уайльд, зустрівши одного разу у його майстерні надзвичайно красивого натурщика, вигукнув: «Який жаль, що і йому не минути старості зі всією її потворністю!». На це Безіл відповів, що готовий малювати кожного року портрет, щоб закони природи — старіння людини відбивались на портреті, а не на зовнішності красеня-натурщика.

О. Уайльд написав «Портрет Доріана Грея» на замовлення одного американського журналу Написав у рекордно короткий строк — трохи більше, ніж за два тижні, бо уклав парі, що здатен створити роман саме в такий термін. У липні 1890 р. роман опублікували в американському журналі «Ліппінкотс Манслі Мегазін». Журнальна публікація «Портрета Доріана Грея» мала широкий резонанс, і письменник вирішив видати твір окремим виданням, доопрацювавши окремі глави, аби зробити твір «вагомішим», тобто більшим за обсягом, бо в англійсьйй літературі того часу склалися певні традиції щодо жанру роману Саме для цього окремого видання О. Вайльд написав і відому «Передмову», що складається з 25 афоризмів. В афоризмах у парадоксальній формі була викладена естетична теорія О. Уайльда. У квітні 1891 р., набувши нового вигляду, роман вийшов окремою книжкою.

Джерела роману

«Портрет Доріана Грея» має паралелі з багатьма творами світової літератури. Так, подібні за сюжетом і розкритими проблемами, роману О. Уайльда передували такі твори:

1) Роман англійця Чарльза Метюріна «Мельмот Блукач» (1820) — розповідь про угоду з дияволом заради вічного життя.

2) Повість-казка   німецького   письменника   А. Шаміссо «Історія Петера Шлеміля»   (1814) — розповідь, як герой продав власну тінь дияволу за успіх.

3) Роман Гюїсмана «Навпаки» (1884) — розповідь про молодого аристократа, який почав жити навпаки загальноприйнятим нормам.. Саме цей роман згадано у творі Уайльда, як книга, що «отруїла» Доріана.

4) Повість Бальзака «Шагренева шкіра» — загадкова шкіра зменшується, виконуючи бажання баль-заківського Рафаеля де Валантена.

5) Гете «Фауст».

6) Повість-казка Гофмана «Малюк Цахес».

7) Едгар Аллан По. «Вільям Вільсон» — мотив вбивства двійника. Герой-оповідач вбиває свого двійника — втілення свого кращого «я» — Вільяма Вільсона, який усе життя намагався врятувати його від загибелі.

8) Р.Л. Стівенсон «Дивна історія доктора Джекілла і містера Гайда» — неоромантичний твір Стівенсона втілює розкриття психологічного аспекту двійництва.

Зв’язки роману О. Уайльда «Портрет Доріана Грея» з концепцією краси «прерафаелітів» (Данте Габріель Россетті, Уолтер Патер), з розумінням краси як абстрактної філософсько-естетичної категорії у Шарля Бодлера, краси і потворності в античній літературі допомагають вийти на розуміння головної філософсько-моральної проблеми твору: конфлікту Краси і моралі.

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *