«Портрет Доріана Грея» переказ

Стислий переказ твору «Портрет Доріана Грея» Оскара Уайльда можна прочитати за 7 хвилин.

«Портрет Доріана Грея» короткий переказ

Безіл Голворд, талановитий художник, в один з прекрасних літніх днів у своїй майстерні розмовляє зі своїм старим другом Генрі Уоттоном. У Холлуорда нова захоплююча робота: він пише портрет надзвичайно красивого юнака, свого нового знайомого. Доріану Грею, яким захоплюється художник, всього двадцять років.

Незабаром приходить і сам Доріан, якому стають цікаві парадоксальні судження лорда Генрі, стомленого життям гедоніста. Лорд Генрі слідом за Безілом захоплюється юною красою Грея. Коли робота над портретом була закінчена, всі присутні були просто вражені його пишністю і приголомшливою схожістю з натурщиком. Доріан просто обожнює все прекрасне (в тому числі і себе) і вголос каже: «Якби портрет змінювався, а я міг завжди залишатися таким, як є!». І портрет, створений Безілом, в який він вклав свої мрії, почуття і своє бачення краси, прийняв на себе тягар часу і моральну відповідальність за бажання відчувати гострі відчуття. Розчулений майстер дарує портрет юнаку.

Доріана Грея все більше починають цікавити ідеї лорда Генрі. Згідно з його суджень, людина не повинна довіряти мистецтву і вчитися у нього красі, він повинен сам шукати її в життя. Доріана надихає пропозиція лорда Генрі зануритися у світське життя, і він стає блискучим денді, кумиром молоді. Його постійна спрага надзвичайних відчуттів змусила обставити свій будинок з пишністю. Він зібрав колекцію гобеленів і рідкісних парфумів, дорогоцінного каміння, екзотичних музичних інструментів.

Доріан закохується в Сибіллу Вейн, починаючу актрису. В очах Сибіли Доріан постає прекрасним принцом. Доріан сповіщає Безіла і Генрі про заручини. Рішення їх підопічного викликало почуття тривоги в обох, але вони все одно приходять на виставу, де Сибілла повинна грати Джульєтту. Сибілла більше не хоче грати закохану, вона просто хоче любити і бути коханою в житті. Грає вона в цей вечір знехотя, в результаті чого терпить гучний провал. Лорд Генрі скептично усміхається, добряк Безіл стримано співчуває, а Доріан розчаровується в коханій і в почутті любові взагалі.

Сибілла не змогла винести жорстоке зізнання коханого і звела рахунки з життям. Друзі-покровителі реагують на трагічну звістку знову по-різному: Безіл радить другу зібратися з духом, а Генрі каже, що не потрібно марно засмучуватися. Це був перший злочин, що відбився на портреті: на ідеальному обличчі прекрасного юнака з’явилася жорстка зморшка. Спочатку це налякало Доріана, проте він вирішує почати нове життя і прибирає портрет з очей геть.

Лорд Генрі знову поруч зі своїм юним другом: він радить прочитати дивну книгу новомодного французького автора. Це психологічний етюд про людину, яка вирішує випробувати всі крайності існування. Доріан заворожений книгою, йому стає мало вишуканих речей і самотнього життя. Поступово від світських салонів він ходить по брудних кублах, починає вживати опіум, відвідувати притони. Знову і знову він закохувався, але був не здатний по-справжньому любити. Він стає відомий як бездушний звідник молодих умів.

Безіл Голворд збирається виїжджати в Париж. Він давно припинив спілкуватися з Доріаном, однак перед від’їздом ще раз намагається напоумити свого друга, нагадуючи про зламані долі швидкоплинних обранців і обраниць. І Доріан відкриває Безілу таємницю свого портрета, показавши його, як насмішку над спробами художника його напоумити. Безіл жахається справжнього обличчя Доріана: портрет, який колись був прекрасним, тепер зображує сластолюбного старого, знівеченого численними вадами і злиднями. Сам Доріан теж вражений змінами з портретом і починає звинувачувати в своїх пороках і поведінці Безіла. У пориві люті Доріан встромляє в шию художника кинджал, а потім розчиняє його тіло, речовий доказ скоєного їм лиходійства, в азотній кислоті.

І в черговий раз Доріана терзають докори сумління, хоча і запізнілі. Він знову шукає забуття в наркотиках і ледь не гине, адже в підозрілому кублі Лондона його впізнає Джеймс Вейн, підпилий матрос. Це брат Сибіли, який дізнався про фатальну долю сестри занадто пізно, але присягнувся помститися її кривднику.

Доля зберігає Доріана від фізичної загибелі, він дивом залишається живий. Але після події починає заздрити всім людям, непорочним, з чистою совістю. У підсумку він вирішує, що портрет — це його власна совість і потрібно позбутися від нього, щоб полегшити душевні муки. З тим же кинджалом, який став знаряддям вбивства Безіла, Доріан кидається на тепер уже жахливий портрет. Слуги, що прийшли на крик, виявили мертве тіло старого у фраку і портрет прекрасного юнака в сяючій величі, непідвладний часу. Той факт, що труп потворного старого поруч з портретом — це тіло Доріана Грея, був встановлений тільки по кільцях на пальцях …

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: світова література

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *