Поширення вірусів

Розглянемо як відбувається циркуляція вірусів в природі та організмі.

Поширення вірусів в біосфері

Шляхи розповсюдження вірусів

Віруси не можуть самостійно поширюватись у природі і допомагають у цьому живі організми. Наприклад:

  • комахи (попелиці переносять близько 160 різних вірусів);
  • кліщі (вірус кліщового енцефаліту);
  • рослини (бур’ян-паразит повитиця переносить близько 50 вірусів рослин);
  • людина (повітряно-краплинний шлях зараження вірусом грипу).

Способи перенесення вірусів комахами:

  • механічний;
  • біологічний.

При першому способі в ротовий апарат комахи під час живлення разом з поживними речовинами з клітин листя потрапляють і віруси, які вона переносить на здорові рослини. Біологічний спосіб дещо складніший.

Після того як вірус через ротовий апарат потрапив до організму комахи, він проходить там інкубаційний період, розмножується і лише після цього комаха протягом тривалого часу може заражати здорові рослини.

Для багатьох вірусів рослин характерний ґрунтовий спосіб поширення, їх поширюють нематоди, які пошкоджують кореневі системи хворих і здорових рослин, а також гриби. Наприклад, гриб ольпідій капустяний може поширювати вірус некрозу тютюну за допомогою своїх зооспор.

Чимало вірусів передається насінням, бульбами, коренями, цибулинами тощо. Виявлено також, що біля 50 вірусів можуть переноситись повитицею, коли  цей бур’ян-паразит перекидається з хворої рослини на здорову.

Віруси тварин і людини часто поширюються як крапельна інфекція. Наприклад, вірус грипу найчастіше передається від хворих до здорових людей під час розмови, кашляння, чхання. Вірус сказу передається зі слиною хворих тварин при укусах. Арбовіруси, що спричинюють жовту гарячку, і вірус кліщового енцефаліту поширюються через укуси кровосисних комах (комарів, кліщів тощо).

Віруси бактерій (бактеріофаги) поширюються в природі з вогнищ лізису різних видів бактерій. Помірні фаги поширюються прямим переходом із зараженої материнської клітини в дочірню. Отже, скрізь, де є різні види бактерій, актиноміцетів, можуть поширюватись і бактеріофаги, актино- і ціанофаги, що специфічно вражають їх.

Тепер вам відомо які є шляхи розповсюдження вірусів в природі. 

Оцініть статтю
Додати коментар