«Повалення в Мальстрем» Едгар По

«Повалення в Мальстрем» (англ. A Descent into the Maelström) — розповідь Едгара Аллана По про людину, яка потрапила у вир і вижила. Вперше розповідь була опублікована в 1841 році в  журналі Graham’s Magazine. Розповідь стала популярною, читачі вірили, що описане у творі відбулося насправді, уривок розповіді навіть був передрукований в дев’ятому виданні Encyclopædia Britannica, причому сам По при написанні цього уривка використовував матеріали раннього видання тієї ж енциклопедії.

«Повалення в Мальстрем» Едгар По

Твір побудовано за схемою «розповідь в оповіданні». Старий ділиться історією свого чудесного порятунку з великого виру Мальстрем, після якого герой посивів відразу.
Він з двома братами володів вітрильним судном і заробляв на життя ловом риби. Одного разу в морі їх наздогнав ураган надзвичайної сили, а після того, як вітрильник ледь не загинув у хвилях, героя затягнуло прямо у вир:

Шхуна, здавалося, зависла, затримана якоюсь чарівною силою, на половині свого шляху в безодню, на внутрішній поверхні величезної круглої воронки неймовірної глибини; її зовсім гладкі стіни можна було б прийняти за чорне дерево, якби вони не оберталися із запаморочливою швидкістю і не відкидали від себе мерехтливе, примарне сяйво місячних променів, які золотим потоком струмували уздовж чорних схилів, проникаючи далеко вглиб, в самі надра прірви.

Оповідачеві вдалося врятуватися, так як він прив’язав себе до барила для води, стрибнув з човна у воду і, отже, занурювався в воронку повільніше, ніж предмети квадратної або будь-якої іншої форми.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: світова література

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *