Повідомлення про Ломоносова

Невелика цікава доповідь про Ломоносова на українській мові викладена в цій статті. Розповідь про Ломоносова для учнів може бути доповнена даними його біографії та цікавими фактами.

Повідомлення про вченого Ломоносова

Михайло Васильович Ломоносов — перший російський вчений-натураліст світового значення, енциклопедист, хімік і фізик

Народився майбутній вчений 19 листопада 1711 року неподалік від села Холмогори Архангельської губернії, в сім’ї селянина, що займалася морським промислом. Мати Михайла померла рано, тому його виховувала мачуха. Читати він навчився рано, а першими прочитаними книгами були «Граматика», «Арифметика» і «Віршований Псалтир».

У грудні 1730 Ломоносов на рибному обозі поїхав в Москву, а в січні 1731 року став учнем Слов’яно-греко-латинської академії, де вчився 5 років і вивчав латинську мову, а також всю тодішню «науку». Як одного з найкращих учнів, в 1735 році його відправили вчитися в Санкт-Петербург в Академічний університет, а вже через рік він був направлений до Німеччини, де вивчав математику, фізику, філософію, хімію і металургію. У Німеччині майбутній вчений одружився.

Отримавши європейську освіту, в 1742 році він повернувся в Росію і поступив на службу в фізичний клас Академії, а в 1745 році став першим росіянином, якого обрали професором хімії. У той час лекції читалися на латині або на німецькій мові, але Ломоносов домігся того, щоб читання публічних лекцій здійснювалося російською мовою. У 1746 році завдяки йому для навчання почали набирати студентів із семінарій, також Ломоносов клопочеться про доступність книг, про те, щоб всі природні науки могли застосовуватися на практиці, а також пише наукові трактати з фізики та хімії.

У той час російський народ практично не мав доступу до наук, тому з 1748 Ломоносов вступає в запеклі суперечки з німцем Міллером, і звинувачує його в тому, що в науці той принижує російський народ. У 1748 році вчений домігся побудови першої в Росії хімічної лабораторії для проведення досліджень.

Саме Ломоносов розробив проект Московського університету, згодом названого в його честь. Відкрив наявність атмосфери у планети Венера

З 1749 року Михайла Ломоносова починають приймати у вищому світі, і незабаром вчений привертає увагу Імператорського Двору. Але всі свої знайомства в вищому світі вчений використовує для розвитку російської науки. Після того, як за його безпосередньої участі вченого в 1755 році відбулося відкриття Московського університету, він відстоює права на освіту самого нижчого російського стану. У 1758 році вченому доручають контролювати роботу Географічного департаменту, Історичних зборів, університету і Академічної гімназії при Академії Наук. У ці роки він працює над складанням Російського Атласа, займається облаштуванням гімназії, а в 1763 році обирається членом Академії мистецтв. В кінці життя Ломоносов був обраний почесним членом Стокгольмської і Болонської академій наук.

Помер Михайло Ломоносов 15 квітня 1765 року від запалення легенів.

Ця доповідь про М. В. Ломоносова можуть використовувати учні 3, 4, 5 класу.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: Твори з укр мови

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *