Повідомлення про медуз

Ботаніка

Повідомлення про медузу на біологію може бути доповнене цікавими фактами про медуз. Інформація про медуз містить багато пізнавального.

Розповідь про медуз на українській мові

Медузи – вільноплавні морські тварини, які мають драглисте тіло, що складається з шапки форми парасолі та тягучих помацків. Вона нижча багатоклітинна істота, відноситься до типу кишковопорожнинних. Серед них є вільноплаваючі (медузи), сидячі (поліпи), прикріплені форми (гідра).

Ці прекрасні екзотичні істоти переважно  живуть в солоній воді, тому середовище їх існування – це океани, моря і в деяких випадках відрізані від «великої води» лагуни коралових островів. Хоча існують і прісноводні види. Деякі з видів люблять прохолодну воду, інші – теплу, треті живуть лише верхніх шарах, а четверті – тільки на дні.

Медузи – одинаки. Вони ніяким чином не передають сигнали «родичам», навіть якщо їх течія зіб’є в велику купу.

Назву їм в середині 18 століття дав Карл Лінней, який помітив їх подібність з персонажем давньогрецьких міфів – Медузи Горгони.

Медузи на 98% складаються з води, тому тіло у них майже прозоре, схоже на купол. А пересуваються вони за рахунок скорочення м’язів. На нижній увігнутій стороні медуз розташований ротовий отвір. Рот веде в глотку, яка відкривається в шлунок. Від шлунка розходяться до кінців тіла радіальні канали, що формують гастральную систему. Неперетравлені залишки їжі видаляються також через рот.

По краях медузи знаходяться щупальця. Вони дуже різні: є короткі і товсті, а є – довгі і тоненькі. Кількість їх коливається від чотирьох до чотирьохсот (число щупалець завжди кратно чотирьом, тому що цим тваринам властива радіальна симетрія).

Щупальця потрібні медузі для пересування, полювання і утримання здобичі.

Цікавий факт про медуз: навіть мертва медуза може кусати близько двох тижнів. Окремі види медуз для людини вкрай небезпечні. Наприклад, тварина, яка носить ім’я Морська Оса, за пару хвилин може отруїти шість десятків людей.

Збільшуються в розмірах медузи все життя, а кінцевий їх розмір залежить від виду. Є – крихітні, максимум пари міліметрів, а є гіганти більше 40 м (разом зі щупальцями). Cyanea – найбільший представник, живе в Північній Атлантиці.

У медуз немає мозку і органів чуття, але є чутливі до світла клітини, які допомагають їм розрізняти темряву і світло. Окремі екземпляри можуть світитися в темряві. Проживаючі на глибині тварини – зазвичай червоні, а ті, що на поверхні води – блакитні.

Медузи складаються з двох шарів:

  • Зовнішньої ектодерми, яка як шкіра і м’язи, містить зачатки нервів і статеві клітини.
  • Внутрішньої ентодерми, яка тільки перетравлює їжу.

Медузи мають приголомшливу здатність до регенерації: навіть якщо розрізати тварину на половинки, з них виросте дві аналогічні особини.

Повідомлення про медуз Чорного та Азовського морів може бути використане учнями 5-8 класів. Все про медуз на українській мові в цю доповідь не внесено, але вона досить інформативна.

Оцініть статтю
Додати коментар