Повідомлення про Миколу Гоголя

гоголь цікаві факти Твори

Повідомлення про Миколу Гоголя на урок літератури може бути доповнене цікавими фактами про Гоголя та даними його біографії. Інформація про Гоголя містить багато пізнавального.

Повідомлення про Миколу Гоголя на українській мові

Микола Васильович Гоголь – геніальний письменник, людина, яку знають, як автора актуального на всі часи твору «Мертві душі», особистість з трагічною долею, яка оповита ореолом таємниці досі.

Народився Гоголь 20 березня (або 1 квітня за новим стилем) 1809 року в Сорочинцях Полтавської губернії в багатодітній родині поміщика. У дитинстві Гоголя виховували на принципах взаємної поваги, любові до природи і літературної творчості. Після закінчення Полтавського училища, юнак вступив до Ніжинської гімназії для вивчення юстиції. Він цікавився живописом, вникав в принципи російської словесності, але писав в ті роки не надто майстерно.

З переїздом Гоголя в північну столицю в 1828 році почався його літературний шлях як унікального автора. Але склалося все гладко не відразу: Микола Васильович служив чиновником, займався живописом в Академії Мистецтв і навіть робив спроби стати актором, але жоден зі згаданих видів діяльності не приносив очікуваного задоволення.

Знайомство з такими впливовими фігурами в суспільстві, як Жуковський, Пушкін і Дельвіг допомогли Гоголю проявити неординарність свого таланту. Першим його опублікованим твором став «Басаврюк», потім «Вечір напередодні Івана Купала», який подарував письменникові першу популярність. Пізніше Гоголя знали за оригінальними п’єсами, таким як «Ревізор», повістю «Ніс» і розповідями з українським колоритом «Сорочинський ярмарок».

Одним з останніх витків біографії письменника стали подорожі за кордон під впливом негативної реакції публіки на постановку «Ревізора». У Римі він працює над «Мертвими душами», перший том яких видає після повернення на Батьківщину. Але це автора не радує: він впадає в депресію, духовно ламається, і напередодні своєї смерті, 21 лютого 1852 року, просто спалює другий том закінченого твору.

Дивно, але пересуди з приводу того, від чого саме помер письменник, не вщухають досі. Навіть сучасні лікарі не можуть поставити точний діагноз, хоча за повідомленням біографів, Гоголь з дитинства був хворобливою дитиною. Незважаючи на різноманітність діагнозів, які могли привести до смерті – від раку до менінгіту, від тифу до божевілля – висувалася навіть версія отруєння письменника ртуттю.

Життя письменника насичене вельми дивними і неоднозначними явищами. Деякі дослідники впевнені, що Микола Васильович страждав на шизофренію, а також нападами психозу і клаустрофобії. Письменник особисто стверджував, що має зміщені органи в тілі, деякі з яких і зовсім розміщені догори ногами. Сучасники говорили, що він вражав усіх нетиповими для людини його рівня прихильностями, наприклад, рукоділлям, сном в сидячому положенні, а писав, навпаки, тільки стоячи. Була у прозаїка також пристрасть до катання хлібних кульок.

Цікаві факти про Гоголя

  • Гоголь ніколи не був одружений. Він робив пропозицію жінці всього один раз, але був відкинутий.
  • Микола Васильович любив кулінарію і готування, часто пригощав знайомих стравами власного приготування, в тому числі і особливим напоєм за участю рома під назвою «гоголь-моголь».
  • У письменника постійно були з собою солодощі, які він не втомлювався жувати.
  • Він був людиною сором’язливою і дуже соромився власного носа.

Особливе місце в житті Гоголя займали страхи: сильна гроза діяла йому на нерви, та й взагалі, він був, не досить забобонний. Можливо, саме тому містика завжди переслідувала прозаїка: наприклад, сам він говорив, що його повість «Вій» – не що інше, як народний переказ, який він колись чув і просто перезаписав. Але ні історики, ні фольклористи, ні дослідники в інших областях так і не знайшли про це згадок.

Не тільки доля і творчість, але навіть смерть письменника – одна суцільна таємниця. Адже при перепохованні, він був виявлений поверненим набік.

Розповідь про Миколу Гоголя може бути використана учнями 5-8 класу. 

Оцініть статтю
Додати коментар