Повідомлення про Стародавню Грецію

давня греція цікаві факти Історія

Повідомлення про Давню Грецію, про культуру Стародавньої Греції на українській мові може бути використане учнями при підготовці до уроку. Інформація про Стародавню Грецію може бути доповнена цікавими фактами.

Розповідь про Стародавню Грецію

Стародавня Греція вплинула на розвиток всіх сфер життя людини. Її культурні цінності є величезним внеском у світову культуру.

Греки називали свою батьківщину Елладою. Знаходилася це держава на півдні Балканського півострова і острова Егейського моря. Розквіт цієї держави був в V-IV столітті до нашої ери.

Греки жили в полісах – численних абсолютно розрізнених містах-державах. Жителі полісів ділилися на дві групи – громадяни і раби. Кожен громадянин мав право власності на землю. Громадянин міг не тільки обробляти землю, а й займатися скотарством. Праця рабів, які були основною робочою силою, була дуже дешевою. Головним джерелом поповнення чисельності рабів була війна.

Афіни – колиска демократії

Головним містом Греції, її культурним та інтелектуальним центром в той час були Афіни. Саме тут сформувалися основні демократичні принципи соціального устрою полісів. Вони полягали в наступному:

Всі корінні громадяни полісів входили в цивільний колектив. Верховна влада належала народним зборам колективу. Він був дорадчим і законодавчим органом своєї міської громади. Закони приймалися підняттям рук. Всі рішення приймалися колективно. Кожен громадянин міг висловити свою думку і міг бути обраним на будь-яку посаду, окрім воєначальника.

Виконавча влада була зосереджена в руках обраних народними зборами посадових осіб – магістратів, які входили до ради п’ятисот. Цей орган вирішував всі поточні справи і готував матеріали для розгляду на народних зборах.

Вища судова влада (геліея) стежила за виконанням законів, розглядала поточні спірні справи. Геліея також була виборною, її основним призначенням був захист прав громадян.
Всі перераховані органи влади були підзвітні громадянам свого поліса.
Поступово удосконалені норми поведінки стали основою громадянського права Афін. Подібна соціальна ієрархія поширилася і на інші грецькі поліси. Афінська демократія, проіснувавши близько 250 років, поступово приходить в занепад.

Але чому саме в стародавній Греції зародилися основні демократичні принципи? Цьому сприяла невелика територія міста-держави, яка давала можливість кожному повноправному громадянину брати особисту участь у народних зборах. Праця рабів звільняла громадян від важкої повсякденної роботи, дозволяючи їм використовувати вільний час для участі в державних справах.

Культура стародавніх греків

Наука в Стародавній Греції

Саме грецьким філософам ми зобов’язані основним відомостями про світобудову, які і сьогодні використовуються в науці.

  • Арістотелю ми зобов’язані уявленнями про матеріальне і нематеріальне світі.
  • Фалесу з Мілет – початковими відомостями з електростатики. Він почав використовувати основи геометрії для практичних завдань – визначення висоти пірамід і обчислення відстані від корабля до берега.
  • Демокріт – заклав уявлення про атомістичну картину світу.
  • Архімед з Сіракуз – робив досягнення в галузі фізики, інженерії та астрономії. Створені ним механізми піднімали з води затоплені кораблі, а відкритий Архімедом закон і понині носить його ім’я. Коли небезпека нависла над його рідним містом, він підпалив ворожу флотилію за допомогою увігнутих дзеркал. Не менш значимі праці Архімеда і в області математики.

Культура Давньої Греції

Стародавні греки дали світу більш ніж 1000 слів, які увійшли в різні мови. Це цілком звичні слова: історія, демократія, зошит, школа, хірургія та ін.

Всі знають грецькі міфи про подвиги Геракла, про страшного Мінотавра, про красеня Персея, чарівну Андромеду …. Іменами міфічних героїв називалися сузір’я.

Найвідомішим автором епічних поем є Гомер. Найвідоміші його твори «Іліада» і «Одіссея».

На півночі Греції знаходиться найвищий гірський масив – Олімп. Греки вважали, що там живуть боги. І серед них верховний бог Зевс – володар неба, грому і блискавки. Саме йому стародавні греки приписують проведення перших олімпійських ігор. Проводилися змагання атлетів кожні чотири роки. На час їх підготовки і проведення припинялися всякі війни між містами, а тих хто порушив це перемир’я, суворо карали. У рік проведення ігор в усі частини країни прямували гінці з факелами в руках, вони несли звістку про перемир’я і початок олімпіади.
Основними принципами олімпійських ігор елліни вважали дружбу, повагу і благородне суперництво.

Мистецтво Стародавньої Греції

Стародавні елліни збудували перший в світі театр, створили великі твори архітектури і скульптури. Збережені руїни древніх храмів і стадіонів дають змогу нам судити про чудове мистецтво древніх греків.

Чудовий зразок грецької архітектури – храм Парфенон, що знаходиться в столиці Греції Афінах.
Він є частиною грецького Акрополя. Основним будівельним матеріалом у греків був білий мармур. Його сяйво на тлі блакитного неба, чудова колонада, що оточує периметр будівлі справляють незабутнє враження і через 2500 років.

Вражають скульптурні роботи древніх майстрів, люди і сьогодні захоплюються ювелірними виробами того часу.

Сподіваємося, викладена інформація про Стародавню Грецію допомогла Вам. А власну розповідь про Стародавню Грецію Ви можете залишати через форму коментарів.

© dovidka.biz.ua 2017

Оцініть статтю
Додати коментар