Повідомлення про землетруси

землетрус цікаві факти

Повідомлення про землетруси на українській мові може бути представлене на уроці географії. Розповідь про землетруси містить багато пізнавальної інформації.

Коротке повідомлення про землетруси

Причини землетрусів

Внутрішня будову, склад і властивості порід, з яких складається наша планета, не піддаються безпосередньому спостереженню. Вони встановлені наближено непрямими вимірами.

… Якщо уявити Землю в розрізі, то чітко простежуються концентричні шари. Вони відрізняються хімічним складом, властивостями і агрегатним станом. Зовнішній шар являє собою земну кору. Вона складається приблизно з 20 тектонічних плит різних розмірів, товщина яких коливається від 60 до 100 кілометрів. Плити подібно гігантським айсбергам «плавають» на поверхні магми, стикаючись, і наповзаючи один на одного.

У місцях їхнього зіткнення найчастіше і відбуваються землетруси, які проявляються як підземні поштовхи і коливання земної кори.

Що ж призводить ці плити в рух?

Розпечене земне ядро передає своє тепло через прилеглі до нього шари назовні. Земна кора, остигаючи, скорочує свою поверхню. При цьому вона чинить різний тиск на плити, створюючи гігантські тріщини в землі.

По краях цих зяючих пустот починається зсув величезних ділянок землі разом з будівлями і людьми. На положення і поведінку земних шарів впливає також сила сонячного і місячного тяжіння.

Землетрус може бути викликаний також виверженнями вулканів, зсувами і обвалами порід. Зазвичай такі землетруси не такі масштабні. Виняток становить лише Перуанський землетрус, що став причиною загибелі 18 000 чоловік.

Крім природних факторів причинами струсів земної кори може стати і діяльність людини — випробування ядерної зброї, розробки корисних копалин на великих глибинах і т. д.
Особливу небезпеку становлять собою підводні землетруси, оскільки вони породжують серію височенних хвиль — цунамі. Величезні маси води, діставшись до узбережжя, змітають все на своєму шляху і забираючи життя сотень тисяч людей.

Хто вивчає землетруси?

Ці підземні бурі вивчає спеціальна наука — сейсмологія (сейсмос — коливання, логос — вчення).

Ось як починається і розвивається картина цього явища. У надрах планети на глибинах до 800 км виникає осередок землетрусу, породжуючи сейсмічні хвилі, які розходяться в різні боки від нього.

Ділянка земної поверхні, що знаходиться над вогнищем, називають епіцентром землетрусу. Саме тут і відбуваються найсильніші поштовхи.

Їм, як правило, передують попереджувальні слабші коливання. Передбачити, коли піде найсильніший поштовх — неможливо. Потім слідує ціла серія більш слабких струсів. Основний поштовх зазвичай триває менше хвилини. Але і цього буває достатньо, щоб цілі міста перетворити на руїни. Слабкі поштовхи можуть «тероризувати» землю досить тривалий час. Від декількох хвилин до декількох років.

Сейсмологи встановили райони найбільш сильних землетрусів. Їх називають сейсмічними поясами. Таких поясів два: тихоокеанський і євразійський.

Як вимірюють землетрус?

Для оцінки цього явища використовують два методи: 12 — бальну шкалу інтенсивності і шкалу магнітуд (шкалу Ріхтера).

Шкала вимірювання названа на честь американського вченого сейсмолога Чарльза Ріхтера.

Магнітуда характеризує енергію, що виділяється при кожному конкретному землетрусі. Її значення визначають за допомогою спеціальних приладів — сейсмографів.

Інтенсивність поштовхів, що відчувається в конкретній точці земної поверхні, куди «добираються» сейсмічні хвилі, вимірюється в балах. Вона залежить від магнітуди і вказує масштаб руйнівного впливу цього явища на ландшафт, будівлі, людей і тварин:

Поштовхи від 1 до 4 балів для людини можуть пройти непомітні. Тільки уважний спостерігач на останніх поверхах може помітити легке коливання люстри, так легкий дзвін кришталевих келихів на полицях.

5, 6 — бальні коливання викличуть тріщини в стінах, а 7, 8 — бальні — обвали і зсуви.
Руйнування будівель та ліній ЛЕП, деформація залізничних рейок — свідчить про 9-бальний землетрус.

Абсолютно катастрофічні руйнування викликають здригання землі в 12 балів, коли за лічені хвилини перестають існувати цілі міста. Обриваються життя сотень тисяч людей, невпізнанно змінюється ландшафт.
Найстрашніший землетрус стався в 1556 році в Китаї. Його магнітуда сягнула максимального значення. Масштаб руйнувань просто неймовірний. Уламки будівель, пожежі, 20- метрові тріщини і провали забрали життя 830 000 осіб.

Сейсмічна гроза, що вибухнула в 1737 році в Індії, стала причиною загибелі 300 000 чоловік.

У 1976 році північно-східні провінції Китаю знову спіткало це страшне лихо. На цей раз магнітуда сягнула 8,2. А жертвами стихії стали 800 000 чоловік.

Україна в цілому відноситься до зон з помірною сейсмічної небезпекою.

Передвісники землетрусу

На сьогоднішній день не існує апаратури, здатної передбачити цю сейсмічну загрозу. Хоча існують непрямі ознаки майбутньої трагедії.

  • По-перше, це раптовий запах газу, що пробивається з надр землі, зміна складу підземних вод.
  • По-друге, незвичайна поведінка тварин. Важко сказати якими органами почуттів брати наші менші дізнаються про небезпеку. Але вони прагнуть покинути свої нори і укриття, вилазячи на відкритий простір. Собаки і кішки взагалі йдуть з міста.

Що людям робити при землетрусі

Знання нехитрих правил поведінки в такій ситуації допоможуть людині уникнути паніки і розгубленості, травм і можуть врятувати життя.

Правила поведінки при землетрусі:

  • Якщо раптові поштовхи застали вас в квартирі — тримайтеся подалі від шаф та інших громіздких меблів.
  • Падаюча меблі, холодильник, розбите скло — реальна загроза вашому житті. Залишіть кутові кімнати. Встаньте в проріз кімнатних дверей.
  • Потім необхідно якомога швидше покинути свої будинки, при цьому небажано користуватися ліфтом. Будьте обережні, паніка на сходах може привести до їх обвалення.
  • Перебуваючи на вулиці, уникайте рекламних щитів, високих дерев, ліній високовольтних передач. Найкраще вийти на відкриту місцевість.
  • Не варто пересуватися на автомобілі — він легко може піти в проломи асфальту.

Трагедії, якими супроводжуються землетруси, нагадують людству про могутність і непередбачуваність природи.

Але якою б руйнівною силою не володіло це явище, люди, переживши трагедію, відбудовують нові міста, відроджують сади і поля. Життя продовжується.

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *