«Повість двох міст» Діккенс

«Повість двох міст» — історичний роман Чарльза Діккенса про часи Французької революції.

«Повість двох міст» Діккенс скорочено

XVIII століття. Високопоставлений службовець відомої банківської контори їде до Франції з вельми непростим дорученням: він повинен повідомити дочці свого старого клієнта Люсі Манетті про те, що її батько живий. Доктор Манетт провів в Бастилії вісімнадцять років, весь цей час його родина нічого про нього не знала. Дочка вважала, що батько давно помер. Люсі вражена звісткою. Разом зі службовцем вона відправляється забрати батька. Перебуваючи в стані сильного душевного розладу, Доктор Манетт жив у свого старого слуги і не розумів, що вже вільний. Люсі з батьком відправляються до Англії. Дочці вдається пробудити батька до життя, тепер він досить рідко згадує про те, що він пережив, і живе майже нормально.

П’ять років потому сім’я Манетт бере участь в судовому процесі над Чарльзом Дарнеєм, якого звинувачують у державній зраді. Завдяки старанням адвоката Картону, Дарнея повністю виправдовують і відпускають. Чарльз і Люсі закохуються одне в одного і одружуються.

Чарльз Дарней живе в Англії під чужим ім’ям, у Франції він належав до аристократичного роду, від якого всіляко намагався відхреститися, відмовившись від спадкових прав. Його французький рід відомий своїм жорстоким ставленням до простого народу. Саме за це маркіза, дядю Чарльза, вбивають так звані патріоти, майбутні революціонери, а весь його рід засуджують до страти. Коли батько Люсі дізнається, що Дарней — нащадок маркіза, з ним трапляється новий напад: маркіз сприяв незаконному ув’язненню Манетта.

У Франції починається революція, владу захоплюють широкі народні маси. В країні починається хаос, французька аристократія біжить, король схоплений, старі закони замінюються новими, бушує інше, нове життя, з насильством над тими, хто багато століть пригнічував народ. Чарльз Дарней вирішує їхати в Париж, щоб врятувати від розправи свого керуючого.

Він потайки від сім’ї їде до Франції, де його заарештовують і ув’язнюють у в’язницю як представника ненависної аристократії. У Париж приїжджає вся сім’я Чарльза, щоб визволити його. Доктор Манетт, якого революціонери поважають за його важке тюремне минуле, розгортає бурхливу діяльність і налаштовує всіх на користь Чарльза. Через два роки суд визнає Чарльза невинним і звільняє з-під варти. В цей же день його знову заарештовують за доносом трьох осіб: старого слуги, у якого після Бастилії жив Маннет, його одержимою помстою дружини і невідомої людини.

Над Чарльзом починається новий суд. Публіці повідомляють, що третьою людиною, за доносом якого судять Чарльза, є батько Люсі. З’ясувалося, що після штурму Бастилії старий слуга обшукав колишню камеру Манетта і знайшов написаний ним щоденник, в якому доктор Манетт розповідає історію наруги батька і дядька Дарнея над сім’єю селян: вагітна селянка була згвалтована, її чоловіка замучили до смерті, брата жінки закололи, а сестру сховали невідомо де. Манетт був запрошений в будинок маркізів, щоб доглянути за згвалтованої селянкою і її братом. Вони розповіли про безчинства маркіза, і доктор вирішив повідомити про це міністру. Однак донесення не дійшло, а сам Манетт був укладений в Бастилію. У щоденнику він проклинає весь рід маркізів. Після прочитання цих записів вголос у Чарльза не було жодного шансу: він одноголосно визнаний винним і засуджений до смертної кари.

Доктор Манетт не може нічого зробити для Чарльза і знову впадає в безпам’ятство. Чарльза рятує адвокат Картон, закоханий в Люсі і готовий на все не тільки заради неї, а й заради всієї її сім’ї. Він користується схожістю з Дарнеєм і допомагає йому втекти, залишившись в камері замість нього. Дарней з сім’єю благополучно виїжджає з Франції. Картон страчений замість Чарльза.

Дружина старого слуги виявляється сестрою тієї селянки, над якою поглумилися батько і дядько Чарльза. Вона хоче винищити весь рід Дарнея, включаючи і його дружину. Її плани руйнує вихователька Люсі, яка вбиває месницю.

Історія закінчується описом подальших подій: велика кількість «патріотів» дуже скоро прибули за своїми жертвами на гільйотину. Чарльз і Люсі назвали свою дитину в честь Картона і передали цю історію нащадкам.

 

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: світова література

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *