«Повість про два міста» скорочено

«Повість про два міста» (A Tale of Two Cities) – виданий в 1859 році історичний роман Чарльза Діккенса про часи Французької революції.

«Повість про два міста» скорочено

Лондон, 1775 рік. Літній банківський службовець Джарвіс Лоррис повідомляє 17-річній Люсі Манетті про те, що її батько зовсім не помер (як вона вважала), а з моменту її народження знаходився в Бастилії за наклепи злобного маркіза Евремонда. Тепер він звільнився і живе в Парижі у свого колишнього слуги, Дефарж. Лоррі і Люсі відправляються до Франції, щоб відвезти нещасного на батьківщину.

1780 рік. У лондонському Олд-Бейлі судять французького емігранта Чарльза Дарнея. Спритному адвокату Сіднею Картону вдається переконати суд в його невинності. Звільнившись, Дарней зустрічається в Парижі зі своїм дядьком – маркізом Евремондом, дратуючи його своєю симпатією до «принижених і ображених». Вночі Евремонда заколює городянина, сина якого той задавив своєю каретою.

Між Люсі і Дарнеєм виникає почуття, і молода людина просить її руки у доктора Манетта. Він зізнається в тому, що Дарней не його справжнє ім’я, що насправді він Евремонд – найближчий родич тієї людини, яка прирекла доктора на 20-річне ув’язнення. Доктор дає свою згоду на шлюб, але занурюється в божевілля – береться за шиття взуття, якого раніше вдавався в Бастилії.

1789 рік. Подружжя Дефарж в числі перших вриваються в ненависну Бастилію. Доброчесний Дарней, що живе в Лондоні з Люсі, отримує з Парижа лист, в якому його літній нешкідливий слуга, який потрапив під трибунал, заклинає про допомогу. Ледве Дарней ступає на французьку землю, як його затримують як побіжного аристократа і відправляють до в’язниці Лафорс. Сімейство Дарнея-Манеттів в повному складі спрямовується на його порятунок.

1 рік і три місяці проходять в очікуванні суду над Дарнеєм. Під час процесу свідчення проти нього дає мадам Дефарж. В якості підтвердження злочинності усіх Евремондів, вона приводить замітки усім відомого і шанованого доктора Манетта, складені їм у Бастилії. Незважаючи на його втручання на захист зятя, під враженням від перерахованих злочинів Евремондів, революційний трибунал засуджує Дарнея до страти на гільйотині.

Адвокатові, що опустився, Картону, який безмовно закоханий в Люсі, вдається підслухати розмову мадам Дефарж, в якому вона розкриває істинну причину своєї ненависті до Евремондів. Багато років тому покійний Эвремонд згвалтував її сестру, лікарем якої був доктор Манетт. Її сім’я була приречена на винищування, і сама вона вижила тільки дивом.

Картон попереджає Люсі і її сім’ю про необхідність терміново покинути Францію, такою наступною жертвою мадам Дефарж стане сім’я “останнього з Евремондів”, тобто сама Люсі і її дочка. За допомогою шантажу він дістає доступ в камеру Дарнея і міняється з ним одягом. Оскільки зовні вони дуже схожі, Дарнею вдається безперешкодно вибратися з в’язниці і з Парижу, а Картон на інший день замість нього сходить на гільйотину.

З останніх слів Картону ясно, що він вважає свій вчинок актом самопожертвування з любові до Люсі і заради її щастя. У кінці книги показана загибель мадам Дефарж від руки вірної економки Люсі Манетт. Подружжя Дарнеї благополучно повертаються в Лондон.

Оцініть статтю
Додати коментар