Представники головоногих молюсків

Представники головоногих молюсків

Назва «головоногі» означає, що м’язовий орган руху — «нога» — міститься у цих молюсків на головному відділі тіла і утворює цілий вінець щупалець, оснащених присосками. Вони служать тваринам для переміщення і лову поживи.

Найбільш високоорганізовані молюски. Мають розвинену нервову систему і є найрозумнішими тваринами серед всіх безхребетних.

Поширені у всіх океанах, на всіх глибинах. Більшість з них вважають за краще жити в придонному шарі води або на дні.

Викинуті головоногими молюсками «чорнила» у воді розчиняються поступово, а форма краплі нагадує контур самої тварини. У «чорнилі» міститься органічна фарба. У каракатиць колір чорнила коричневий, у восьминогів — чорний.

Активні хижаки. Кальмари можуть переслідувати швидко плаваючих риб, восьминоги ловлять менш рухливу здобич — крабів.

У головоногих молюсків кров аристократична: темно-блакитного кольору, коли насичена киснем, і бліда — з вуглекислим газом. Синюватий колір крові залежить від міді, що входить до її складу.

Наутілус

Єдині головоногі, які мають раковину, розділену на камери. У найбільшій камері поміщається тіло тварини, а решта — використовуються для регулювання плавучості молюска.

Восьминіг (клас головоногі)

Восьминогів вважають самими «розумними» серед всіх безхребетних. Вони мають відмінну пам’ять: можуть розрізняти геометричні фігури і упізнавати людину, що піклується про них. Піддаються дресируванню.

Миролюбні тварини, стають агресивними тільки в період розмноження.

Аргонавт

Раковини є тільки у самиць, в них аргонавти виношують своє потомство. Одна пара щупалець самиці забезпечена лопатевидними наростами — це будівельні органи. Вони виділяють рідку речовину, яка, застигаючи, утворює раковину.

Кальмар

На відміну від восьминогів, які мають 8 щупалець, кальмари і каракатиці — десятиногі тварини. Навколо рота у них розташовані 8 коротких і 2 довгих (ловчих) щупалець, ними кальмари ловлять дрібну рибу і ракоподібних.

Мають торпедообразну форму, а вздовж тіла проходить підтримуюча хрящова пластинка-гладіус — рудимент раковини.

Плавають, використовуючи реактивний принцип руху: за допомогою потужного м’язистого сифона виштовхують струмінь води в напрямку, протилежному руху, пересуваючись «хвостом» вперед.

При швидкості 15 км / год і більше кальмари нерідко вистрибують з води і падають на палуби суден.

У момент небезпеки, подібно до каракатиць і восьминогів, кальмари викидають у воду темну рідину. Вони також уміють миттєво міняти забарвлення тіла. Цікаво, що зграєві види роблять це синхронно.

Каракатиця

Каракатицю досить легко відрізнити від кальмара. Її сплощене тіло прикрашене з боків вузькою облямівкою плавників.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: Біологія

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *