Представники кісткових риб

Більшість риб (понад 19000 видів) відноситься до класу кісткових риб. Кісткові риби мають парні кінцівки (плавці). Рот цих риб утворений хапаючими щелепами із зубами, зябра розташовані на зябрових дугах з внутрішньою скелетною опорою, ніздрі парні.

Кісткові риби бувають прісноводними і морськими, мають частково закостенілий або кістковий скелет.

Представники кісткових риб

кісткові риби представникиОсетроподібні

У осетрових велика частина скелета хрящова, кістки є лише в голові. Відрізнити їх можна відразу по своєрідного виду і розташуванню луски: товсті, ромбовидні лусочки проходять по тілу п’ятьма рядами — один на спині, два з боків і два на черевці. Передня частина голови витягнута в більш-менш довгий виступ — рострум. Цим рострумом вони порпаються на дні у пошуках їжі, добуваючи різних безхребетних, що сховалися там.

Більшість осетрових прохідні риби. Так, осетер, що досягає маси 30 кг, мешкає в Чорному і Каспійському морях, а на нерест йде в річки, що впадає в них. Так само поступає і білуга — найбільш велика з осетрових, масою до 1000 кг Прісноводий вид осетрових — стерлядь, масою 3-6 кг, мешкає в різних річках Російської федерації в європейській її частині і в Західному Сибіру. Усі осетрові мають м’ясо чудової якості і дуже цінну чорного кольору ікру.

Коропоподібні

Загін коропоподібних — переважно прісноводні риби. До них відносять сазана, карася, плотву, ляща і багато інших промислових риб. Коропоподібні харчуються рослинною їжею і різними безхребетними тваринами. На щелепах зубів у них немає (або вони розвинені слабко), зате в глибині глотки є глоткові зуби, службовці для подрібнення їжі.

Оселедцеподібні

Головні представники цього загону — оселедці. Більшість з них живе в морі і тримається великими зграями, що здійснюють мандрування у пошуках їжі і для ікрометання. Оселедці живляться дрібними рачками, що живуть в товщі води, і мають важливе промислове значення.

Лососеподібні

Більшість лососеподібних — морські риби. Відмітна ознака їх — наявність вусика на підборідді.

Тримаються вони біля дна, але не лежать на ньому, а постійно пересуваються в пошуках їжі. Харчуються донними безхребетними і більш дрібними рибами. Живуть в холодних морях. У північних морях Російської федерації зустрічаються такі риби, як тріска (масою до кількох кілограмів, а окремі особини — понад 20 кг) і більш дрібні — пікша, салака, навага. Єдиний прісноводний представник тріскових, поширений в прісних водах майже по всій країні — це минь масою 3-5 кг, окремі особини — до 20 кг. Минь, хоча живе в середній смузі в відносно теплих водах, зберіг звички своїх холодноводних родичів. Так, влітку, коли всі інші наші прісноводні риби найбільш активні, минь, навпаки, забирається кудись глибше, в ями, під корчі, де холодніше, і тут проводить нерухомо все літо. Пожвавлюється він лише пізньої осені, а нереститься в грудні або січні.

Всі лососеподібні — цінні промислові риби. Особливу цінність представляє їх печінка, з якої добувається вітамін D, що містить, медичний риб’ячий жир.

Загін Кистепері

Нині існує тільки один представник цього загону — латимерія. Це велика риба завдовжки до 1,5 м, що зустрічається в Індійському океані біля берегів Африки. Всі інші кистепері, які жили і в морі, і в прісних водах, вимерли 70-100 млн. років назад. Будова скелета і мускулатури парних плавників кистеперих риб дуже нагадує будову кінцівок наземних хребетних тварин.

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *