«Пригоди Джельсоміно в Країні брехунів» скорочено

«Пригоди Джельсоміно в Країні брехунів» читати скорочено українською Ви можете за 5 хвилин.

Джанні Родарі «Пригоди Джельсоміно в Країні брехунів» скорочено

«Пригоди Джельсоміно в Країні брехунів»  — казка Джанні Родарі, яка була опублікована вперше 1959 року.

У невеликому італійському селищі народжується хлопчик Джельсоміно, що володіє неймовірно гучним голосом, від якого все навколо валиться. Шкільний учитель вважає, що його голос принесе йому або велике щастя, або безліч бід. Він радить хлопчикові мовчати, так як за мовчання ще нікого не лаяли. Сусіди звинувачують його в чаклунстві. Джельсоміно мріє вивчитися співати. Його рідні померли, і він відправляється бродити по світу, щоб стати співаком.

Джельсоміно приходить в Країну брехунів, де все навпаки. У магазині канцтоварів йому продають їжу, а в продуктовому — чорнило і зошити. Люди ранок називають ввечір, а вечір — ранком. Від такої кількості почуттів Джельсоміно неголосно каже «А-а-а», і зі стіни падає намальоване крейдою кошеня Цоппіно з трьома лапами. Від нього Джельсоміно дізнається історію Країни брехунів.

Багато років тому в країні з’явився пірат Джакомоне. Він захопив владу, і щоб нікому не спало на думку розповісти правду про нього, звелів видати новий словник, де всі слова помінялися місцями, тому ранок називається тепер вечір, і навпаки. За правду людей ув’язнювали. Брехати змусили не тільки людей, а й тварин. Тепер собаки нявкають, а кішки гавкають.

Цоппіно і Джельсоміно стурбовані пошуками їжі. Вони зустрічають тітоньку Паннакью (Кукурудзу), яка годує кішок. Щоб їх сполохати, Цоппіно нявкає. Втікши з їжею і втративши Джельсоміно, Цоппіно виявляється біля стіни, що оточує королівський палац. Піднявшись по ній, він заглядає в спальню Джакомоно і бачить, що золотисте волосся, якими король так пишається — це перука. Своєю крейдяною лапкою він пише на стінах, що король носить перуку.

Вранці люди читають написи і починають сміятися над королем. Він приходить в лють і наказує знайти того, хто їх зробив. Тітонька Паннакья помічає Цоппіно, який пише на стінах, і забирає його додому, щоб Цоппіно навчив нявкати її домашніх кішок. Вдома у тітоньки Паннакьі Цоппіно зустрічає її племінницю Ромолетту, яка намалювала його на стіні.

Почувши, що коти тітоньки Паннакьі нявкають, сусід сеньйор Калімера пише на неї донос.

Ромолетта відправляється до художника Бананіто, що живе по сусідству, щоб позичити фарби і намалювати Цоппіно четверту лапку. Сам Бананіто розглядає в цей час свої картини, на яких намальовані кінь з тринадцятьма ногами і людина з трьома носами. Він вирішує їх порізати.

Тим часом голос Джельсоміно чує директор оперного театру, маестро Домісоль, і запрошує його в свій театр. Маестро Домісоль по всьому місту розклеює афіші, в яких повідомляється, що самий поганий на світлі тенор Джельсоміно, закидали в усьому світі тухлими яйцями, концерту не дасть, публіку просять не приходити і вхідні квитки нічого не варті. На концерті присутній король Джакомон, і від голосу Джельсоміно йому зносить перуку. Після наступної пісні руйнується театр. Від жаху Джельсоміно кидається тікати, а маестро Домісоль біжить за ним, вимагаючи відшкодувати збитки.

Тікаючи, Джельсоміно потрапляє в майстерню Бананіто, де зустрічається з Цоппіно. Джельсоміно пропонує художнику малювати правду. З виправлених картин зіскакують живі тварини. Тепер оживає все, що малює Бананіто. Художник домальовує Цоппіно четверту лапку.

Читаючи газету, де замість правди написана брехня, Цоппіно дізнається, що Джельсоміно розшукують через зруйнований театр, а тітонька Паннокья з Ромолеттой вчили кішок нявкати і поміщені за це в божевільню.

За свій донос Калімера вимагає гарну винагороду, але в ньому написана правда, і начальник поліції поміщає Калімера в божевільню. Шкуродери-поліцейські кидаються ловити нявкаючих кішок і гавкаючих собак. Всіх схоплених вони поміщають в кімнату до Калімера, який дійсно божеволіє і починає нявкати.

Джельсоміно, тікаючи від поліції, ранить ногу і потрапляє в будинок до дідуся-лахмітника Бенвенуто. Бенвенуто хворий новою хворобою — якщо він сидить, то старіє. Тому Бенвенуто завжди стоїть, а якщо сідає, то тільки для того, щоб комусь допомогти. Від цього у нього додається сиве волосся.

Бананіто малює на вулиці, і його правдиві малюнки оживають. За це його відправляють до в’язниці. Побачивши його малюнки, начальник в’язниці приводить художника до Джакомону. Король наказує намалювати небачений зоологічний сад і призначає його міністром харчів. Бананіто повинен малювати для людей їжу, але оживають тільки правдиві замовлення, і тоді художнику наказують малювати зброю. Бананіто відмовляється навідріз, і Джакомон відправляє його в божевільню.

Цоппіно пробирається туди і знаходить художника. Бананіто за допомогою лапок кошеняти малює все, що потрібно для втечі, і збігає. Він ховається в тачці Бенвенуто, під ганчірками. Ховаючи художника, дідку доводиться сидіти, і він помирає.

Джельсоміно приходить до божевільні і починає співати. Від його голосу будівля руйнується, ув’язнені розбігаються, і люди поспішають позбутися від брехні. Тепер Джельсоміно співає біля королівського палацу. Ніким не впізнаний, Джакомон збігає.

Державу брехунів зруйновано, залишилася тільки колона, на якій описані подвиги Джакомона, щоб нагадувати людям про минуле і не повертатися до брехні.

Бананіто відновив палац, тітонька Паннокья стала директором інституту з охорони безпритульних котів, Ромолетта стала вчителькою в школі, а Джельсоміно всерйоз зайнявся музикою. Розраховуючи на зброю, яку намалює художник Бананіто, Джакомон встиг оголосити війну сусідній державі. Але Джельсоміно замість війни влаштовує футбольний матч.

Проходять роки, і Джельсоміно стає знаменитим співаком, а поваленому Джакомону дістається місце голови клубу лисих …

Коментарі:
  1. 2 месяца ago

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *