«Прокрустове ложе» фразеологізм

«Прокрустове ложе» значення фразеологізму та історія його походження розширить ваші знання.

«Прокрустове ложе» фразеологізм 

Вислів «Прокрустове ложе» — означає штучну мірку, формальний шаблон, під який силоміць підганяють реальне життя: факти та явища, творчість, ідеї тощо.

«Прокрустове ложе» походження

Ліжко, на яке, за старогрецькою легендою, розбійник Прокруст укладав спійманих ним мандрівників. Тим, для кого ліжко було завелике, Прокруст витягав ноги, а тим, кому замале, — укорочував.

«Прокрустове ложе» речення (приклади)

Ти, правдолюбне юродивий,
Вже попадавсь у западню;
І на Прокрустовому ложі,
Забувши заповіді божі,
Тебе самого клав брехун…
(П. Куліш, Куліш у пеклі)

Чи не тому було так боляче саме за нього (В. Стуса), що він, великий і народжений для великих діянь, так мучився в прокрустовому ложі й ніяк не міг зійтися з тими, що навчились у цьому ложі спати й співати. (Є. Сверстюк, Блудні сини України)

Розумів і Филипович, тому активно обстоював самоцінність фактів, які не вкладаються у ці прокрустові схеми, — самоцінність, а не об’єктивістську самодостатність… (С. Гречанюк, Щоб давнє слово на чатах стояло)

Часто це бувають оригінальні натури, які не містять­ся на тім прокрустовім ложі, на яке їх кладуть (Тобілевич, Драматичні твори, 1949, стор. 326);

— А душі людей, загиб­лих, замучених, спалених, задушених, розстріляних, по­вішених фашистами людей стоять навколо мене й мов­чать. Бо їхніх мук не можна передати словами, їхні страждання не вкладаються в прокрустове ложе зако­нів контрапункту, їхні стогони дужчі за урагани над ма­териками й морями (Загребельний, Європа 45, 1959, стор. 330).

Тепер ви знаєте що означає вислів «Прокрустове ложе» та історію його походження.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: П

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *