«Пурпурові вітрила» скорочено

«Пурпурові вітрила» скорочено по главах повісті О. Гріна ви можете прочитати за 20 хвилин.

«Пурпурові вітрила» скорочено

Глава 1 коротко

Передбачення

Лонгрен був матросом величезного брига «Оріон», на якому прослужив десять років. Незабаром він був змушений піти, так як померла його дружина Мері, і нікому було ростити їхню маленьку дочку Ассоль. Сталося це так. Одного разу, під час його чергового тривалого перебування в морі, Мері залишилася зовсім без грошей, так як витратила все на лікування після важких пологів. Тоді вона звернулася за допомогою до місцевого шинкаря Меннерса, а той пообіцяв грошей взамін на любов. Зневірившись, Мері вирушила до міста закласти обручку. Погода в той вечір була дощова і холодна, і вона підхопила двостороннє запалення легенів. Через тиждень Мері померла.

Так Асоль тимчасово залишилася під опікою доброї сусідки, а Лонгрен взяв розрахунок, щоб зайнятися вихованням дитини. Він став багато працювати, щоб прогодувати себе і доньку. Лонгрен виготовляв іграшкові моделі човнів, вітрильників, катерів для міських магазинів. Будучи по натурі замкнутим, після смерті дружини він ще більше замкнувся, жив своїм життям, і весь свій час присвячував Ассоль. Продукти завжди купував в місті і ніколи у Меннерса.

Одного разу в холодну пору піднявся різкий шторм. Меннерс не зміг впоратися зі своїм човном і виявився в згубному просторі моря. Єдиною людиною, яка бачила це, був Лонгрен. Він у цей час стояв і курив на березі, але й пальцем не поворухнув, щоб допомогти. Незабаром Меннерса все ж виловили, однак шинкар через пару днів помер. Перед смертю він встиг розповісти про жорстокість Лонгрена, але промовчав про те, як свого часу не допоміг бідній Мері. Всі односельці ще більше відгородилися від Лонгрена і це відчуження позначилося на Ассоль.

Коли Ассоль було вісім років, батько став брати її з собою в місто розносити товари по магазинах. Іноді вона ходила сама. Так, в один з своїх походів, Ассоль присіла по дорозі відпочити і подивитися на іграшки, виготовлені батьком. Серед них була одна така гарна, мініатюрна гоночна яхта з білим судном і червоним вітрилом. Цікавість взяла гору, і Ассоль опустила іграшкове судно на воду біля берега, щоб поспостерігати, як воно пливе. Але течія підхопила іграшку і віднесла далеко. Злякавшись, дівчинка бігла за ним майже годину, але все безрезультатно. По дорозі вона зіткнулася з подорожуючим збирачем казок і легенд на ім’я Егль. Він представився чарівником і, повернув їй судно з червоними вітрилами, яке припливло до нього, і на ходу склав казку. Він розповів Ассоль, що одного разу за нею припливе справжній корабель з такими ж червоними вітрилами, а на ньому буде хоробрий принц, який відвезе її в своє царство.

Прибігши додому, Ассоль розповіла про свою пригоду батькові. Той зрадів, що дочка ціла і неушкоджена, а доброго чарівника пом’янув добрим словом. Сам про себе Лонгрен подумав, що дівчинка виросте і швидко забуде про цю казку. Втомлена Ассоль швидко заснула. У цей час поряд з будинком проходив якийсь волоцюга. Він попросив у Лонгрена сигаретку, на що той відповів, що із задоволенням виніс би йому, але тільки не хоче турбувати сплячу дочку. Ображений бродяга відправився в таверну і розповів почуту їм історію про принца. З тих пір всі діти в Каперні дражнили Ассоль і кричали, що червоні вітрила вже пливуть до неї.

Глава 2 стисло

Грей

Артур Грей був єдиним сином знатної і багатої родини. Він виріс у похмурому, але величному замку. Його батьки були невільниками свого становища і багатства, які справно віддавали данину законам вищого суспільства, збирали галерею зображень предків, і в такому ж дусі виховували свого хлопчика. У цьому плані вони трохи прорахувалися, оскільки Артур ріс дитиною з живою і вразливою душею. На восьмому році життя вже було помітно, що для нього характерний тип лицаря, шукача химерних пригод і чудотворця.

Одного разу в погребі хранитель розповів йому, що серед мадери, хересу і Лафіту, зберігається таке вино, за яке багато п’яниць віддали б життя. На обручах був напис: «Мене вип’є Грей, коли буде в раю». І ніхто точно не знав, що це означає. Це вино ніхто ніколи не пробував. Вислухавши, хлопчик тупнув ногою і сказав: «Я вип’ю його!». А потім стиснув долоню в кулак і додав, що рай саме тут, в його руці.

Все змінилося в житті Артура, коли йому було дванадцять років. Одного разу в бібліотеці він побачив над дверима величезну картину, на якій корабель здіймало на гребені морського валу. Він розумів, що в морському світі головне місце належить капітану. Ця думка міцно засіла в його свідомості, і коли йому виповнилося п’ятнадцять, він тайкома залишив рідну домівку і відправився служити морю. Він став юнгою на шхуні «Ансельм» під командуванням доброго, але суворого капітана Гопа. Саме Гоп познайомив Грея з премудростями морської справи, навчив користуватися навігацією, вести бухгалтерію і т.д. У двадцять років Грей зміг купити свій власний трищогловий галиот «Секрет». До того моменту його батька вже не було, а мати постаріла. Вона не сприймала серйозно захоплення Артура, але пишалася своїм хлопчиком.

Глава 3 стисло

Світанок

Після чотирьох років плавань доля привела корабель Грея в місто Лісс, недалеко від якого знаходилася Каперни. Днів десять вивантажували товари, на одинадцятий день — команда відпочивала на березі, а на дванадцятий — капітан засумував. Весь день його не покидало якесь дивне передчуття, що щось має статися. Під вечір Грей взяв вудки, покликав з собою матроса Летік і вони пішли рибалити. По дорозі капітан мовчав і Летико знав, що це мовчання краще не порушувати. Вони пливли у відкрите море, а хвиля привела їх убік Каперни. Було вирішено тут ловити рибу. Залишивши Летік з вудками, Грей сам вийшов прогулятися біля берега.

Там його чекала дивна картина. У гущах трави він побачив сплячу дівчину. Вона відразу вразила молодого капітана красою і природністю. Не стримавшись, він надів їй на мізинець своє старовинне кільце і ще довго милувався сплячим дивом. У такому настрої його застав Летико. Грей попросив не шуміти і запропонував відправитися в місцеву таверну. Там він від сина покійного Меннерса, дізнався, що дівчину цю звуть Ассоль і що вона божевільна, оскільки з дитинства чекає прекрасного принца на кораблі з червоними вітрилами. Потім він розповів про «жорстокість» її батька, через якого загинув Меннерс. Але тут у розмову втрутився п’яний вугляр і сказав, що словами шинкаря вірити не можна. Грей і сам вже дещо зрозумів щодо цієї незвичайної дівчини. Розплатившись, капітан пішов, а Летік залишив і попросив довідатися якомога більше.

Глава IV стисло

Напередодні

Напередодні того дня і через сім років після пророцтва Егля, Ассоль повернулася зовсім засмученою після чергової вилазки в місто на продаж іграшок. На цей раз ніхто не хотів купувати іграшки Лонгрена, оскільки стало більше заморських делікатесів. Та й як говорив сам Лонгрен, діти перестали грати в іграшки, вони хотіли тільки вчитися. Він заспокоїв дочку і сказав, якщо так продовжиться, можливо, він знову стане виходити в море. Однак боявся залишати дочка одну. Вона на той час вже була справжньою красунею з напівдитячим обличчям. Все що вона надягала, на ній перетворювалося, будь то старий хустку або дешевий муслін. Чарівність дівчини була непідвладна словам.

Того дня їй чомусь не спалося. Вона подивилася у вікно, де мерехтіли в сутінках кущі і спали дерева. Ассоль, підкоряючись якомусь внутрішнім покликом, пішла прогулятися. Дійшовши до берегових пагорбів, вона пірнула в луки і залишилася там, серед квітів і дерев. З заростей вона побачила корабель, який під чудний грою світла переливався як червона троянда. Потім дівчина потягнулася на сонній траві і заснула. Коли вона прокинулася, у неї на мізинці виблискувало променисте кільце. Вона ніяк не могла згадати, звідки воно взялося. Так випадково Грей і Ассоль познайомилися в один теплий літній день.

Глава V

Бойові приготування

Коли Грей повернувся на корабель, він попросив свого помічника Пантена всіх попередити, що вони піднімуть якір і переберуться в гирлі Ліліани. Там пробудуть ще трохи, як висловився Грей, йому потрібен був вигідний фрахт. Наказано було питань не задавати, а тільки виконувати. Пантен злякався було, що господар задумав спробувати контрабанди, але промовчав і відправився виконувати розпорядження. У цей час Грей подався в торгові квартали Лісса і зі знанням справи вибрав дві тисячі метрів кращого червоного шовку. Зустрівши по дорозі вчорашнього музиканта із трактиру, Циммера, він запропонував йому заробити, а саме, зібрати команду музикантів і прийти до нього на корабель. Той без вагань погодився, оскільки Грей платив щедро.

Повернувшись на корабель, він дочекався Летік, який приніс докладний звіт сім’ї Ассоль. У звіті говорилося все, те ж, що вже відомо з першого розділу. Грей ще раз переконався у вірності своїх дій. Потім він розкрив Пантеному свій план і у того на душі полегшало. Пантен знав, що господар дивакуватий, але справедливий. Він часто відмовлявся від запропонованого вантажу по своїх міркуваннях. Так, наприклад, усілякі цвяхи, частини від машини він не брав, а фрукти, чай, фарфор, прянощі із задоволенням брав. При цьому вся команда відчувала себе трохи вище, ніж на інших судах, тому що вони не страждають гонитвою за плоскою наживою. Такий був Грей і матроси це знали.

Глава VI

Ассоль залишається одна

Цю ніч Лонгрен провів у морі. Він все думав про сформовану ситуацію, про Ассоль, і про те, на що їм далі жити. Коли він повернувся під ранок, то не відразу виявив дочку. Вона прийшла додому, вся сяюча і загадкова, але нічого не говорила. Лонгрен розповів їй, що має намір незабаром вступити на службу на поштовий пароплав, який курсує між Ліссом і Касети. Ця новина її трохи засмутила, але вона продовжувала посміхатися, передчуваючи щось прекрасне. Ассоль допомогла батькові зібратися, і він пішов, пообіцявши повернутися через десять днів.

Її чекали домашні клопоти, але в цей день їй не сиділося вдома. Вона вирішила прогулятися до Ліссе і назад. По дорозі Ассоль зустріла того самого доброго вугляра. Він працював з двома друзями. На знак довіри до нього, вона розповіла, що скоро, напевно, поїде звідси, але поки не знає точно, куди і як це станеться. Вони здивувалися цієї дивної репліці і продовжили роботу.

Глава VII

Алий «Секрет»

Тим часом, «Секрет» на повному ходу випливав з русла річки. На палубі протяжно грав музикант, а червоні вітрила покривали всю щоглу. Береговий вітер підганяв судно і надавав потрібні форми парусам. За штурвалом був сам Грей, так як боявся мілини. Поруч з ним сидів голений і акуратно одягнений Пантен. Грей поділився з ним щастям, яке переповнювало його серце і душу. Він пояснив, що їде назустріч до дівчини, яка інакше свою долю і не представляє. Вона з дитинства чекає саме його, і він з радістю їй подарує свою любов.

До полудня на горизонті з’явився військовий крейсер. Судно зупинилося, до корабля попрямував лейтенант зі своєю командою. Лейтенант з Греєм поговорили про щось в каюті і потім той відчалив. На прощання лейтенант сказав Грею, що познайомився зі своєю майбутньою дружиною, схопивши її за спідницю, коли та хотіла вибігти у вікно. Трохи зачекавши, крейсер вдарив залпом салют по горизонту.

У цей час Ассоль сиділа вдома і читала книгу. Побачивши величезний корабель з червоними вітрилами, вона, не пам’ятаючи себе, вибігла до берега. Все населення села прийшло в замішання. Чоловіки, жінки і діти вибігали подивитися на це. У Каперну раніше не заїжджали таких розмірів кораблі. Натовп на березі розступилася, побачивши Ассоль. Вони заздрісно з тривогою спостерігали за дівчиною. Вона ж бігом забігла по пояс у воду і з виразом щастя на обличчі чекала його. Від корабля відокремилася човен, в ній був і Грей. Циммер грав свою музику, і мелодія впевнено стукала по нервах натовпу.

Грей запитав Ассоль, чи впізнала вона його. Вона сказала, що так. Саме таким вона його з дитинства і уявляла. Перед тим як виїхати на «Секреті» Ассоль запитала, чи зможуть вони взяти з собою її улюбленого батька і Грей сказав, що, звичайно ж, та й міцно поцілував її. Між тим на палубі вже відкривали вино, що чекало цієї події довгий час. За словами Летік це вино було немов вулик і сад в роті. Наступного дня матроси ледве трималися на ногах, а хмільний Ціммер тихенько водив смичком по струнах, розмірковуючи про щастя.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: світова література
Коментарі:
  1. 5 месяцев ago

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *