«Ревізор» скорочено

ревізор скорочено читати Короткий зміст

Скорочено «Ревізор» Миколи Гоголя по діям українською допоможе згадати головні події твору детально. А стислий переказ “Ревізор” описує лише головне.

Гоголь “Ревізор” скорочено читати

Дія 1

ЯВА I

Кімната в будинку городничого

Всім присутнім чиновникам городничий повідомляє неприємну звістка про те, що до їх міста прибуде ревізор, причому інкогніто. Для всіх чиновників приїзд ревізора неприємна подія. Суддя Ляпкин-Тяпкін передбачає, що Росія хоче вести війну, тому ревізора прислали щоб дізнатися, чи немає де зради.

Городничий Антон Антонович іронічно ставиться до такого припущення: їх повітове місто не прикордонне, від нього «хоч три роки скачи, ні до якої держави не доїдеш». Він радить навести всюди видимість порядку.

Так, в богоугодних закладах, в лікарні, наприклад, на хворих можна надіти чисті ковпаки. А ще краще, якщо взагалі хворих буде менше.

Артемій Пилипович погоджується з такими заходами. Він каже, що їх з доктором Гібнер принцип лікування – «чим ближче до натури, тим краще», адже «людина проста: якщо помре, то і так помре, якщо видужає, то й так видужає», тому дорогих ліків вони не вживають.

Судді він радить звернути увагу на місця роботи місця: там сторожа завели гусей з маленькими гусенят, а сам суддя повісив мисливський арапник. Щодо «внутрішніх розпоряджень» городничий говорити не буде: адже самим богом так влаштовано пояснює він, щоб кожна людина мала гріхи.

Суддя заперечує: грішки грішкам ворожнечу. Ось він, наприклад, відкрито говорить, що бере хабарі, але ж це хабарі хортенятами. Аммос Федорович і Антон Антонович намагаються довести один одному, що кожен з них менш грішний.

ЯВА 2
Поштмейстер побоюється, що приїзд ревізора віщує війну з турками. Антон Антонович каже, що це не туркам, а їм погано буде. Він просить поштмейстера перевіряти кожен лист на пошті. Поштмейстер охоче погоджується: для нього читання чужих листів – звичайна практика.

ЯВА 3-4
Бобчинський і Добчинський, захекавшись, входять і кажуть, що ревізор вже приїхав: це Іван Олександрович Хлестаков, він прибув з Петербурга в Саратовську губернію, зупинився в трактирі, де живе другий тиждень. Грошей господареві не платить і на все дуже уважно дивиться.

Городничий в жаху: в місті бруд, арештантам не видають провізії, в ці два тижні висічена унтер-офіцерська вдова! Він відправляє чиновників зайнятися відомствами, а сам збирається нанести візит приїжджому ревізору.

ЯВА 5-6
Городничий дає розпорядження знести старий паркан і на питання про будівництво церкви відповідати, що вона не була розкрадена по частинах, а згоріла. Городничий говорить, що багато в чому грішний, і просить бога, щоб це «зійшло з рук скоріше». Тоді він поставить свічку, яку ще ніхто не ставив: з кожного купця здере по три пуди воску.

Городничий їде з Добчинським. Бобчинський у повозці не поміщається, але збирається бігти за ними.

Дружина і дочка городничого згорають від цікавості: який же цей ревізор?

Дія 2

Кімната готелю

Ява 1-2
Осип лежить на ліжку пана і розмовляє сам з собою. З його монологу стає ясно, що з Петербурга вони з паном поїхали два місяці тому, що пан його витратив усі гроші, а тепер «сидить і хвіст підкрутив».

Господар Осипа завжди вимагає найкращий обід. У Петербурзі він, як тільки отримував від батька гроші, відразу гуляв – їздив на візнику, ходив в театри.

Ява 3-5
Хлестаков посилає свого слугу за обідом до господаря, але той відмовляється йти, так як вони не платили вже три тижні.

Хлестаков говорить з трактирним і просить, щоб той умовив господаря дати йому обід, обіцяючи заплатити потім.

Хлестаков мріє, як вразить провінційних поміщиків петербурзькими манерами. Добре б підкотити «таким собі, чортом» в кареті до сусіда-поміщика, Осипа одягнути в ліврею …

Ява 6-7
Трактирний слуга приносить Хлестакова обід. Той незадоволений: немає ні риби, ні котлет (він бачив, як це їли два низеньких чоловічка), але все з’їдає.

Осип говорить Хлестакову, що приїхав городничий і хоче з ним зустрітися. Хлестаков в сум’ятті.

Ява 8
Хлестаков і Антон Антонович починають один поперед одним виправдовуватися. Хлестаков обіцяє, що заплатить за готель, лає господаря, який подає йому погану їжу.

Городничий пропонує перейти на іншу квартиру, Хлестаков відмовляється: думає, що мова йде про в’язницю. Він загрожує, що буде скаржитися міністру. Городничий просить пощадити, адже у нього «дружина, діти маленькі». Платні йому не вистачає навіть на чай і на цукор, а хабарі якщо і були, то мінімальні, а те, що була побита унтер-офіцерська вдова, так це вигадали його ворогів.

Хлестаков просить у Антона Антоновича в борг двісті рублів. Городничий дає йому чотириста і пропонує пожити у себе. Хлестаков нарешті перестає хвилюватися і думає, що його так радо приймають. Городничий ж упевнений, що Хлестаков хоче, щоб його вважали «інкогніто», тому бреше, що їде до батька в село.

Ява 9-10
Приходить трактирний слуга з рахунком, городничий виганяє його, пообіцявши прислати грошей.

Антон Антонович запрошує Хлестакова оглянути місто та переконатися, що всюди панує порядок. Добчинского він посилає до своєї дружини з запискою, в якій просить підготувати кімнату для ревізора.

Дія 3

Кімната в будинку Антона Антоновича

Ява 1-3
Дружина і дочка городничого очікують звісток від чоловіка, планують, що їм одягнути до приїзду ревізора і чепуряться. Анна Андріївна дорікає Добчинскому за те, що він прийшов так нескоро, розпитує його про ревізора.

Ява 4
Входить Осип. Він просить їсти, але йому не дають, пояснюючи це тим, що всі страви прості, і він, як слуга ревізора, їсти такого не стане. Осип згоден на будь-яку їжу.

Ява 5
Хлестакова пригощають сніданком в лікарні. Він запитує у городничого про гральні заклади (де грають у карти), але той відповідає, що в місті таких немає.

Ява 6
Антон Антонович привозить гостя додому. Хлестаков, який за сніданком випив, розповідає вигадки про своє життя в Петербурзі.  Хлестаков бреше, що у  нього найбагатший і відомий будинок в Петербурзі, суп в каструльці йому привозять з Парижа пароплавом. Бреше, що він з Пушкіним на дружній нозі, та й сам пише твори на дозвіллі, дає шикарні бали і обіди, управляє департаментом, часто відвідує палац, його скоро зроблять фельдмаршалом.

Ява 7-8
Чиновники тремтять від страху. Городничий пропонує гостю відпочити. Чиновники впевнені, що якщо хоча б половина зі сказаного Хлестаковим правда, то їм є чого побоюватися.

Дружина і дочка городничого обговорюють Хлестакова. Кожна з них впевнена, що саме вона сподобалася гостю.

Ява 9-10
Антон Антонович дуже наляканий і думає, що робити, щоб вийти сухим з ​​води.

Всі розпитують Осипа про його господаря. Слуга говорить, що Хлестаков любить порядок. Городничий дає Осипу грошей. Антон Антонович ставить біля ганку Свистунова і Держиморду (поліцейських), щоб вони нікого до Хлестакова не пускали.

Дія 4

Кімната в будинку городничого

Ява 1-2
Входять Суниця, Ляпкин-Тяпкін, Лука Лукич, поштмейстер, Бобчинський і Добчинський. Суддя всіх ставить по-військовому. Суниця говорить, що давати гроші потрібно поодинці. З’ясовують, хто піде першим. Суниця вмовляє Ляпкина-Тяпкіна, який відомий красномовством.

Хлестаков говорить, як йому приємно, що його так привітно зустрічають.

Ява 3-7
Ляпкин-Тяпкін, тремтячи від страху, дає Хлестакову гроші. Той погоджується взяти їх в борг, і щасливий суддя йде. Приходить поштмейстер. Хлестаков говорить, як йому подобається місто, і бере гроші в борг і в нього.

Лука Лукич представляється, тремтячи від страху. Хлестаков пропонує йому сигарку, той боїться: брати чи не брати? Хлестаков підбадьорює, Хлопов прикурює не з того кінця. Хлестаков запитує, які дами йому більше подобаються – блондинки чи брюнетки. Хлопов відповідає, що не може знати. Хлестаков, як і у всіх, бере у нього гроші.

Приходить Суниця і нагадує Хлестакову, що його пригощали в його закладі. Хлестаков дякує Суниці за вчорашній сніданок. Той доносить «ревізору» на інших чиновників. Давати гроші він не збирається. Але герой просить в борг, і той дає.

До Хлестакова приходять Бобчинський і Добчинський. Він вимагає у них грошей. Добчинський просить в Петербурзі поклопотатися, щоб визнали законним його сина, а Бобчинський просить хоча б сказати государю про його існування.

Ява 8 -11
Хлестаков розуміє, що в місті його вважають важливим чиновником, і пише про це приятелеві Тряпічкіну. Осип каже, що пану треба швидко їхати з міста.

До Хлестакова приходять прохачі. Купці доносять на городничого, який забирає у них кращий товар і дають Хлестакову гроші.

Справедливості вимагає вдова унтер-офіцера, яку висікли. Скаржиться і слесарша, чоловіка якої забрали позачергово в солдати, так як він не дав вчасно хабар. Хлестаков всім обіцяє допомогти.

Ява 12-15
Хлестаков зізнається в любові Марії Антонівні. Входить дружина городничого і проганяє дочку. Хлестаков говорить Анні Андріївні, що закоханий в неї, але змушений одружитися на її дочці, так як Анна Андріївна заміжня.

Хлестаков просить руки Марії Антонівни. Городничий з радістю благословляє молодих.

Ява 16
Хлестаков бере у Антона Антоновича гроші і їде з міста, пояснюючи від’їзд необхідністю обговорити весілля з батьком.

Дія 5

Кімната в будинку городничого

Ява 1
Антон Антонович запитує Анну Андріївну, де вони тепер будуть жити – тут або в Петербурзі. Звичайно, в Петербурзі, відповідає дружина, як же можна тут залишатися! Городничий бачить себе генералом. Анна Андріївна уявляє свій майбутній будинок в столиці.

Ява 2-7
Антон Антонович повідомляє купцям про заручини дочки з ревізором і погрожує покарати за скарги. Купці визнають провину. Антон Антонович влаштовує прийом і каже гостям про переїзд до столиці і можливе отримання генеральського чину. Чиновники просять не забувати їх і по можливості надавати заступництво. Городничий милостиво погоджується.

Ява 8
З’являється поштмейстер і читає вголос розкритий лист Хлестакова до Тряпічкіна, з якого стає ясно, що він не ревізор.

Городничий шокований. У листі сказано про кожного з чиновників. Про Городничого Хлестаков написав, що він «дурний, як сивий мерин», про Суницю – що він «свиня в ярмулці».

Лука Лукич «протухнув наскрізь цибулею», суддя – «в найсильнішому ступені моветон», поштмейстер «п’є гірку». Городничий лає себе. Чиновники шукають винного в події і вирішують, що це Бобчинський і Добчинський, що поширили слух про Хлестакова.

Ява остання
Заходить жандарм повідомляє про приїзд справжнього ревізора…  Німа сцена: всі стоять закам’янілі.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Учитель

    Ну ребята, неплохо

    Відповіcти