Різниця між авансом і завдатком 

Різниця між авансом і завдатком 

Аванс і завдаток є найбільш поширеними способами передоплати по угоді. Однак часто люди не знають різниці між завдатком та авансом, і це, в свою чергу, може призводити до небажаних наслідків для учасників угоди. Щоб розібратися, необхідно зрозуміти саму юридичну природу термінів «завдаток» і «аванс».

Що таке завдаток?

Завдаток — грошова сума або рухоме майно, що видається кредиторові боржником у рахунок належних з нього за договором платежів, на підтвердження зобов’язання і на забезпечення його виконання (відповідно до ст. 570 Цивільного кодексу України).

Що таке аванс?

Аванс — сума, яка передається перед здійсненням операції однією стороною іншій у рахунок належних по угоді платежів. Мета сплати авансу схожа на завдаток — підтвердження реальності намірів у здійсненні операції, але без забезпечення виконання. У цивільному кодексі не міститься окремих статей, присвячених авансу.

Відмінності між авансом і завдатком

Відмінність полягає в наслідках припинення та невиконання зобов’язання — забезпечувальної функції завдатку. Якщо угода укладена, то відмінностей між авансом і завдатком сторони не помічають.

Однак якщо угода не відбувається у випадку авансу — він просто повертається. Сторона, винна у зриві угоди, за договором про аванс не несе ніяких санкцій, за винятком випадків, коли сторони в договорі про аванс передбачили якийсь штраф.

У випадку, коли угода не відбулася з вини сторони, яка передала завдаток (покупця), то завдаток втрачається і залишається в отримувача завдатку (продавця). Якщо угода не відбулася з вини одержувача задатку — сума завдатку повинна бути повернута в подвійному розмірі, тобто якщо завдаток 100 гривень, то одержувач завдатку зобов’язаний повернути 200 гривень. Це і визначає найістотніші відмінності між авансом і завдатком. Завдаток дозволяє сторонам контролювати один одного. Одержувач завдатку контролює грошима, а платник — відповідальністю у вигляді штрафної санкції у розмірі завдатку. У цьому і полягає забезпечувальна функція завдатку.

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *