Різниця між Емським указом і Валуєвським циркуляром

Різниця між Емським указом та Валуєвським циркуляром

Валуєвський циркуляр та Емський указ – документи, назви яких останнім часом перебувають на слуху. Але схожість чи відмінність між ними мало хто може пояснити. Отже, спробуємо розібратися.

Валуєвський циркуляр

Валуєвський циркуляр, виданий 30 (18) липня 1863 року — таємне розпорядження міністра внутрішніх справ Російської імперії  Петра Валуєва до територіальних цензурних комітетів, в якому наказувалося призупинити видання значної частини книг, написаних «малоросійською», тобто українською мовою. Згідно з указом заборонялась публікація релігійних, навчальних і освітніх книг, однак дозволялась публікація художньої літератури. Щодо української мови загалом, то в тексті циркуляру про це говорилося дуже красномовно: «никакого особенного малороссийского языка не было, нет и быть не может».

Емський указ

Емський указ — розпорядження російського імператора Олександра II від 18(30) травня 1876, спрямоване на витіснення української мови з культурної сфери і обмеження її побутовим вжитком

Указ забороняв:

  • Ввозити на територію Російської імперії з-за кордону книги, написані українською мовою без спеціального дозволу;
  • Видавати українською оригінальні твори і робити переклади з іноземних мов, тексти для нот;
  • Друкувати будь-які книги українською мовою;
  • Ставити українські театральні вистави (заборону знято у 1881р.);
  • Влаштовувати концерти з українськими піснями;
  • Викладати українською мовою в початкових школах.

На підставі Емського указу було закрито Південно-Західний Відділ Російського Географічного Товариства у Києві, припинено видання «Київського телеграфа», ліквідовано Громади.

Різниця між Емським указом і Валуєвським циркуляром

Як бачимо, обидва правові акти придушували українську мову, а як наслідок — і українське культурне життя. Але відмінності між ними були:

  • Валуєвський циркуляр розповсюджував свою дію лише на видавничу справу. Він призупиняв видання частини книг, написаних українською мовою, але дозволяв друк художніх творів.
  • Емський указ забороняв не лише друк творів українською мовою, а й ввезення їх з-за кордону.
  • Емський указ зачіпав також сфери культурного та освітнього життя. Відтепер ставити вистави, писати тексти до нот та навчатися українською мовою теж було заборонено.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: Яка різниця між

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *