Різниця між наукова фантастика та фентезі

Всі діти люблять казки. А дорослі діти тим більше. Тільки казки у них страшніші і цікавіші. Тут вже Царівною — жабою не здивуєш, і спритні письменники придумали жанр, який допомагає полинути від реальності в казковий світ цілком «дорослого» масштабу. Світ фантастики. Цей жанр, мабуть, один з найдавніших жанрів літератури, адже давньогрецькі міфи і легенди теж належать до фантастичного жанру. До того ж, фантастика дуже різноманітна, включає в себе багато різновидів, зокрема наукову фантастику і фентезі. Схожість назв і те, що в дев’ятнадцятому — двадцятому столітті наукова фантастика отримала величезну популярність, призвело до того, що говорячи про фантастику, ми маємо на увазі наукову фантастику, а фентезі взагалі в окремий жанр не виділяємо. Спробуємо провести грань між двома жанрами фантастики: наукової та фентезі.

Визначення наукової фантастики та фентезі

Існує величезна кількість визначень, як наукової фантастики, так і фентезі. Зупинимося на найпоширеніших.

Дослівно наукова фантастика перекладається як « науковий вигадка». Визначити його можна як різновид фантастичної літератури і мистецтва, в основі якої лежить наукове допущення, доповнене фантазією автора. Ці фантазії можуть розвиватися не тільки на основі технологічних реалій, а й історичних, культурних, просторово — тимчасових і т.д. Наукова фантастика не стосується тільки чарівництва і магії.

Зате фентезі заповнює цей пробіл. І в основі цього жанру лежить вільний політ фантазії, не обмежений науковими рамками. Фентезі — це різновид фантастики, в основі якої — політ фантазії автора не обмеженого рамками наукового прогресу чи регресу. Світ фентезі розвивається завдяки містичним елементам, а також магії і чаклунству. Перекладається з англійської як фантазія.

Виникнення наукової фантастики та фентезі

Знову ж, багато хто думає , що фантастика з’явилася лише на рубежі дев’ятнадцятого — двадцятого століть. Але це не вірно. Як було написано вище, до фантастики відносяться міфи і легенди різних народів. Фантастична література розвивалася і в епоху Відродження ( утопічні твори ), і протягом усього середньовіччя ( романтична фантастика). А ось наукова фантастика, як жанр, як раз з’явилася завдяки науково -технічному прогресу дев’ятнадцятого століття. Першопрохідцями жанру стали Жюль Верн , в СРСР — О. Толстой, А. Бєляєв.

А ось батьком-засновником фентезі вважається Дж. Р. Р. Толкієн з його знаменитим Більбо Беггінс ( «Хоббіт, або Туди і назад »). Потім ідею добрих (і не дуже) гномів, ельфів і гоблінів підхопили інші письменники. Але пік популярності фентезі припав на дев’яності роки двадцятого століття. І донині фентезі — найпопулярніший вид фантастики, що потіснив наукову фантастику.

Деякі твори стоять як би на стику цих жанрів, наприклад, творчість Урсула Ле Гуїн . Її твори відносять то до фентезі, то до фантастики. Це якраз той випадок, коли один жанр плавно перетікає в інший.

піджанри наукової фантастики та фентезі

Піджанрів наукової фантастики не дуже багато. Перелічимо основні і типових представників даного піджанру: технологічна фантастика (Р. Хайнлайн), кіберфантастіка (А. Кларк ), соціологічна ( Оруелл ). Кожен з цих піджанрів пережив пік популярності на певне десятиліття двадцятого століття. Але в останні кілька десятиліть науково- фантастичну літературу потіснив жанр фентезі у всіх його проявах.

Жанрів фентезі величезна кількість. Більш того, з розвитком інтернету та комп’ютерних ігор, цей жанр відвоював собі ще одну нішу. Найбільш поширені піджанри: чарівне, містичне і наукоподібне.

Також фентезі тісно сплелася з іншими літературними жанрами, породивши фантастичний детектив або фантастичний бойовик.

Таким чином, різниця між науковою фантастикою та фентезі полягає в наступному:

  1. Основою наукової фантастики служать наукові факти, основа фентезі — чари.
  2. Наукова фантастика дослівно перекладається як науковий вигадка, а фентезі як фантазія.
  3. Фундамент для зародження обох жанрів стала фантастика. Наукова фантастика з’явилася на стику дев’ятнадцятого — двадцятого століть, і бурхливо розвивалася протягом усього двадцятого століття. Фентезі з’явилася в середині двадцятого століття.
  4. Наукова фантастика зараз переживає не найкращі часи, а фентезі навпаки розвивається, породжуючи все нові і нові жанри.

Автор: Гнатюк У рубриці: Література

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *