Різниця між сюжетом і композицією

Різниця між сюжетом і композицією

Книголюбам відомі поняття «композиція» та «сюжет». Але часто ми підміняємо їх одне одним. Чи правильно це і чи є сюжет та композиція схожими?

Відмінності сюжету та композиції

  • Композиція – це структура твору, сюжет – його зміст.
  • Композиція підпорядковує твір своїм законам, в той час як сюжет чітко не диференціюється і залежить лише від побажань автора.
  • Твір, зокрема ліричний, може не мати сюжету, але композиція – це обов’язковий його елемент.
  • Композиція передбачає обов’язкову послідовність свого викладу твору, тоді як сюжет може вільно комбінуватися.

Що таке композиція

У літературі поняття композиції означає побудову твору, структуру його складових частин, їх послідовність. Це — система твору, що включає в себе всі форми художнього зображення, використаного письменником. Композиція виражає взаємини, взаємодію персонажів, сцен, епізодів зображених подій, розділів твору; способів зображення і компонування художнього світу ( розповідь, оповідь, опис, портрет, пейзаж, інтер’єр, монолог, діалог, полілог, репліка, ремарка) і кутів зору суб’єктів художнього твору (автора, розповідача,оповідача, персонажів).

Що таке сюжет

Сюжетом називають перебіг дії та послідовність її розвитку, що служить у творі формою розгортання й конкретизації його фабули. Категорія сюжету з’являється у зв’язку з необхідністю якось позначити специфічність предмета зображення у словесному мистецтві, який, на відміну від просторових мистецтв, даний не в статиці (тому, наприклад, «сюжет» і «тема» у просторових мистецтвах збігаються чи, точніше, чітко не диференціюються: сюжет картини, тобто предмет зображення, скажімо, певний пейзаж водночас можна назвати її темою), а в динаміці, в дії, яка невпинно розвивається.

Ми з’ясували у чому відмінність між сюжетом і композицією. Сподіваємося, що це не лише допоможе вам при аналізі улюблених художніх творів, а й поглибить ваші знання з теорії літератури.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: Література

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *