Різниця між злочином і проступком

Різниця між злочином і проступком

В сучасному правоохоронному законодавстві чи не найважливіша частина – розділення протиправної поведінки на злочин і проступок. Це дозволяє адекватно оцінити небезпеку скоєного і призначити пропорційне покарання. Але люди, які не мають юридичної освіти, не завжди розуміють в чому різниця між злочином і проступком.

Відмінності між злочином та проступком

  • Ступінь суспільної небезпеки. Злочин — це серйозне діяння, яке пов’язане з посяганням на чуже життя, здоров’я, майно, права та законні інтереси. Проступок малозначний: небезпеку становить лише дуже малий відсоток таких правопорушень.
  • Покарання. За доведений злочин на особу накладається серйозна санкція: позбавлення або обмеження волі, штраф, виправні або громадські роботи, заборона на заняття певною діяльністю, інші форми відповідальності. За проступок покарання значно менше: це може бути попередження, штраф, або в крайньому випадку — нетривалий арешт.
  • Склад. У злочині завжди присутні об’єктивна та суб’єктивна частина, об’єкт і суб’єкт. Для проступку наявність суб’єктивної частини в окремих випадках необов’язкова. Наприклад, до адміністративної відповідальності можуть залучатися батьки дітей, які вчинили правопорушення.
  • Строки притягнення до відповідальності. Особливо тяжкі склади злочинів не мають строків давності, решта — визначені роками. Для притягнення до адміністративної відповідальності дається всього кілька місяців (залежить від конкретного проступку), після чого особа повністю звільняється від покарання.
  • Особа, яка притягається до відповідальності. За злочин засуджується фізична особа старше 14 років (за окремим складом — ​​старше 16 років). До адміністративної відповідальності притягуються особи старше 16 років, до дисциплінарної та цивільної — старше 18 років. До адміністративної та цивільної відповідальності можуть залучатися юридичні особи.

Що таке злочин?

Злочин — це злодіяння з точки зору тієї чи іншої системи цінностей, людини, групи людей, чи людства в цілому. Злочином є передбачене Кримінальним кодексом України суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), яке суттєво порушує права особистості, держави або суспільства, вчинене суб’єктом злочину.

Що таке проступок?

Адміністративне правопорушення (проступок) — це протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Отже, і проступок, і злочин — це суспільно небезпечні діяння, які вчиняються дієздатними людьми. Однак відрізняються як особи, які підлягають притягненню до відповідальності, так і ступінь суспільної небезпеки. Злочин істотно порушує права і законні інтереси фізичних і юридичних осіб, держави. Проступок значно менше впливає на суспільство

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: Різне

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *