Розповідь про хамелеона

розповідь про хамелеона Зоологія

Розповідь про хамелеона на українській мові для дітей може бути використана при підготовці до уроку. Інформація про хамелеона може бути доповнена цікавими фактами.

Повідомлення про хамелеона

Хамелеон – одна з найбільш незвичайних і красивих ящірок на планеті, яка здатна міняти колір. Належить до класу плазуни, загону лускаті.

Опис хамелеона

Середня довжина хамелеона близько 30 см, найбільші хамелеони виростають до 65-68 см, розмір найменших ящірок не перевищує 3-5 см.

Голова часто прикрашена гребенем або рогами. Ноги довгі, пальці мають вигляд «клешні», і можуть щільно охоплювати гілки дерева. Хвіст товстий біля основи, поступово звужується до кінця, може спірально закручуватися і обвиватися навколо гілок.

Хамелеони мають незвичайні органи зору. Повіки тварин зрощені, постійно покривають очі, але мають отвір для зіниці. Рухи лівого і правого очей можуть здійснюватися незалежно один від одного, що має важливе значення при лові комах. Хамелеони володіють круговим оглядом.

Язик хамелеона оснащений ловчою присоскою, розташованою на самому кінці. Це допомагає йому швидко ловити здобич.

За 3 секунди хамелеон може зловити 4 жертви. Довжина язика хамелеона становить приблизно 1,5-2 довжини самої ящірки.

Чому хамелеон змінює колір?

Забарвлення хамелеона може швидко змінюватися від світлого до чорного або темно-коричневого.
Хамелеони можуть скопіювати забарвлення поверхні каменя або листя, стаючи непомітними.
Іноді зміни кольору шкіри пов’язані з виразом загрози, страху, роздратування, а також з голодом і зневодненням.

Маскуватися хамелеону «допомагає» нервова система. Колір навколишнього оточення діє дратівливо на очі, а значить і зорові нерви, за якими роздратування передається в центральну нервову систему і під її впливом в шкірі тварин розширюються або звужуються особливі клітини, в яких фарбувальні речовини. Розширюються клітини – шкіра стає більш темною, скоротяться – посвітлішає. Якщо хамелеону заліпити очі воском, колір шкіри у нього не буде змінюватися.

Скільки живуть хамелеони?

Середня тривалість життя хамелеонів 3-5 років

Де живуть хамелеони?

хамелеон цікаві фактиЖивуть хамелеони в багатьох країнах Африки. Окремі популяції мешкають в Південній Європі і Азії, на півдні Індії, в Сирії, на Шрі-Ланці, на Гавайських островах, а також в США, в штатах Каліфорнія і Флорида.

Спосіб життя хамелеона

Хамелеони ведуть одиночний спосіб життя, хоча деякі самці добре уживаються в гаремі, що складається з декількох самок.

Весь час хамелеон знаходиться в густому гіллі дерев або чагарників. На поверхню грунту він спускається рідко, зазвичай – під час шлюбного періоду або помітивши ласу здобич. Хамелеон ледачий, пересувається мало і може годинами не міняти прийнятого положення, надійно обхопивши лапками і хвостом гілку.

Чим харчується хамелеон?

Основу раціону хамелеонів складають всілякі комахи (коники, цвіркуни, метелики, жуки), дрібні ящірки і змії. Великі види полюють на гризунів, птахів та інших дрібних тварин. Невелику частину раціону складають листя і плоди дерев.

Цікаві факти про хамелеона

Розмноження хамелеонів

Більшість видів хамелеонів розмножуються 2 рази в рік. Шлюбний сезон починається з запеклої боротьби самців за самку. В ході запеклих поєдинків вони можуть бути поранені або вбиті.

Самки яйцекладущих видів відкладають від 15 до 60 яєць, закопуючи їх в пісок, а особини, що живуть на деревах, підвішують кладку на гілки. Період інкубації – 3-10 місяців. Живородящі і яйцеживородні види народжують від 5 до 15 дитинчат, а незабаром після пологів вже знову здатні до розмноження.

Цікаві факти про хамелеонів:

Хамелеони ведуть денний спосіб життя тому, що уві сні не здатні контролювати зміну забарвлення, бліднуть і можуть стати легкою здобиччю для хижаків.

Хоча чорний колір хамелеона відлякує деяких ворогів і підвищує шанси на виживання, траурний колір набувають лише самці, відкинуті самкою, а також ті, які зазнали поразки.

В Іспанії хамелеонів тримають в якості ловців мух, що винищують настирливих комах в будинках і торгових лавках.

Хамелеон – одна з найдавніших тварин на планеті. Викопні рештки цих ящірок мають вік близько 26 млн. років. За деякими відомостями, є знахідки і віком до 100 млн. років.

Сподіваємося, викладена інформація про хамелеона допомогла Вам. А власну розповідь про хамелеона Ви можете залишати через форму коментарів.

Оцініть статтю
Додати коментар