Розповідь про ящірок

ящірка Зоологія

Повідомлення про ящірок для дітей може бути використано при підготовці до уроку. Розповідь про ящірок для дітей може бути доповнена цікавими фактами.

Розповідь про ящірку

Ящірка – це тварина, яка відноситься до класу плазуни (рептилії), підряд ряду лускатих.

Сьогодні відомо практично 6000 видів ящірок, які живуть на всій планеті, крім Антарктиди. Є крихітні ящірки довжиною всього 33 мм, а є і велетні до 3 м в довжину і масою від 100 кг. Всього два види є отруйними.

У природі найпоширенішою є справжня ящірка, середня довжина тіла якої 10-40 см.

Опис ящірки

В основному це тварини невеликого розміру з двома парами розвинених кінцівок. Їх тіло вкрите лускою.

Ящірки можуть бути зеленого, сірого, бурого або чорного кольору. Часто на боках і спині знаходиться візерунок у вигляді поперечних або поздовжніх смужок. Деякі тварини можуть змінювати яскравість або колір забарвлення за рахунок особливого пігменту шкіри.

На відміну від змій, ящірки мають рухливі, розділені повіки. Тіло ящірки пружне, витягнуте, закінчується довгим хвостом. Лапи ящірки пропорційні, пазуристі, середньої довжини. Тіло рептилії покрито лусочками, які в результаті линьки відшаровуються кілька разів за сезон. Язик ящірки може мати різну форму, колір і розміри, зазвичай він є рухомим і легко витягується з ротової порожнини. Саме язиком більшість ящірок ловлять здобич.

Зуби ящірок служать для захоплення, розривання і пережовування їжі. У варанів зуби розрізають здобич

Більшість ящірок мають здатність до автотомії (відкидання хвоста), яку використовують в екстрених випадках. Скорочення м’язів дозволяє ламати хрящові утворення хребців і відкидати більшу частину хвоста, при цьому кровоносні судини звужуються, і втрати крові практично не буває. Ще якийсь час хвіст звивається, відволікаючи ворога, а ящірка тікає. Хвіст рептилії досить швидко відновлюється, але вже коротший.

Чим харчуються ящірки?

Ящірка – хижак, на полювання виходить рано вранці або на заході. Основна їжа ящірок – це безхребетні: різні комахи (метелики, коники, сарана, слимаки, равлики), а також павукоподібні, черви і молюски.

Великі хижаки, такі як варан, полюють на дрібних тварин – жаб, змій, собі подібних, а також із задоволенням поїдають яйця птахів і плазунів.

Розмноження ящірок

Більшість ящірок відкладають яйця, які розвиваються окремо від тіла самки, і з яких згодом вилуплюються дитинчата. Однак деякі види рептилій здатні до яйцеживорождения. Яйця не покриваються шкаралупою і не відокремлюються від тіла матері, а на світ з’являються дитинчата.

Кількість яєць в виводку варіюється від 1 до 40.

Тривалість життя ящірок

Дрібні види живуть менше року, великі – від 3 до 5 років.

Ящірки винищують комах-шкідників, надаючи цим неоціненну користь людству.

Сподіваємося, викладена інформація про ящірок допомогла Вам. А свою розповідь про ящірок Ви можете залишати через форму коментарів.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Дякуй

    цікаво

    Відповіcти
  2. маргарита

    Дякую

    Відповіcти