Розвиток статевих клітин у тварин

Розглянемо що таке гаметогенез тварин та його стадії.

Розвиток статевих клітин у тварин та його етапи

Гаметогенез — це розвиток статевих клітин.

Тварини мають диплоїдний набір хромо­сом.

У процесі гаметогенезу утворюються гамети, що мають гаплоїдний набір хромосом. Гамети утворюють­ся у статевих залозах або спеціалізованих кліти­нах. У тварин це сім’яники та яєчники. Гамето­генез відбувається послідовно у трьох зонах і за­кінчується дозріванням гамет.

Гаметогенез тварин буває:

— диффузний (гамети розвиваються в будь-якій ділянці тіла — в губок, деяких кишковопорожнинних, плоских червів);

— локалізований (гамети розвиваються у більшості тварин у статевих залозах — гонадах).

Етапи гаметогенезу:

1. Період розмноження. Клітини діляться шляхом мітозу. В результаті збільшується кількість клітин, всі вони містять диплоїдний набір хромосои (2n). Чоловічі клітини називаються сперматогоніями, жіночі — оогоніями.

2. Період зростання. Клітини збільшуються в розмірах і називаються сперматоцитами І порядку або ооцитами І порядку. Особливо добре цей період виражений у яйцеклітин, в яких накопичуються запасні поживні речовини.

3. Період дозрівання. У цей період відбувається мейоз. В особин чоловічої статі утворюються чотири рівнозначні гаплоїдні клітини — сперматиди. У жіночому організмі теж утворюються чотири клітини — одна оотида і три дрібні клітини — направляючі тільця (полоцити), які гинуть, бо еволюційно вигідніше накопичувати поживні речовини в одній, а не в чотирьох клітинах.

4. Період формування. Утворюються зрілі гамети — чотири сперматозоїди і одна яйцеклітина.

Найчастіше чоловічі та жіночі гамети утворюються в спеціальних органах різних організмів. Такі організми називаються роздільностатевими.

Однак деякі організми здатні виробляти і чоловічі, і жіночі статеві клітини. Вони називаються гермафродитами, а саме явище — гермафродизмом.

Автор: Alina У рубриці: Біологія

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *