Рудакі біографія скорочено

Рудакі біографія українською мовою скорочено викладена в цій статті.

Абу Абдаллах Рудакі — таджицький поет.

Рудакі коротка біографія

Народився приблизно в 860 р (можливо, в 858 р) в таджицькому селищі Панджруд. Його псевдонім розшифровується як «народжений в Панджруде». Він став відомою людиною вже в молоді роки, оскільки мав яскраво виражений поетичний талант, умів чудово грати на музичному інструменті руда, міг пишатися відмінним голосом. Був володарем хорошої схоластичної освіти, дуже непогано володів арабською, був знавцем Корану.

Легенда свідчить, що весь його великий багаж знань був отриманий без навчання де-небудь, чого не завадила вроджена сліпота. Проте ряд вчених не згодні, що знаменитий поет був сліпим. Згідно їх версією, в біографії Рудакі був такий епізод, як бажання правителя Аміра Насра позбавити його зору і відібрати все майно. Інший поет порадив правителю відмовитися від цієї затії, щоб не залишитися в історії як людина, яка залишила сліпим прославленого віршотворця. Засоромившись, Амір Наср вирішив наділити Рудаки щедрими дарами, але той відмовився.

Як би там не було, відомо, що в юності його запросили Саманідскі правителі в Бухару, де він серед придворних поетів став безсумнівним лідером. За проведених там чотири десятки років Рудаки досяг всього — слави, загальної поваги, багатства. Його називали солов’єм Хорасана. Однак на схилі років фортуна перестала йому посміхатися: він став опальним поетом, і його вигнали. Невідомо, з якої причини це сталося, не виключено, що важливим фактором стало його лояльне ставлення до події в Бухарі народному заколоту. Рудакі повернувся в рідне селище, де помер в 941 р

Його творча спадщина становить 130000 двовіршів (до наших днів збереглася тисяча). У повному обсязі дійшли поема «Мати вина», написана в 933 р, касида «Скарги на старість» автобіографічного змісту і 40 рубаї. Також збереглися уривки з творів, що мають самий різний характер, — ліричних, що прославляють володаря, філософсько-дидактичних. Поезія Рудакі відома в усьому світі.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: Письменники

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *