“Самійло Кішка” характеристика героїв

Дума про самійла кішку характеристика героїв 8 клас

Образи Самійло Кішка та Лях Бутурлак – протилежні герої народної думи. Їх характеристика дозволить визначити риси характеру, зрозуміти образи.

“Самійло Кішка” характеристика героя

Риси характеру Самійло Кішка

а) патріотизм і мужність;
б) стійкість і рішучість;
в) волелюбність і вірність своїй Батьківщині, народу;
г) розсудливість і кмітливість.

Самійло Кішка — історична особистість, запорозький гетьман початку XVII ст.. Він брав участь у походах запорозьких козаків проти Туреччини. У 70-х рр. XVII ст. потрапив у полон до турків, де перебував багато років, але не покорився ворогам. У думі Самійло Кішка — збірний образ, бо сама дума художньо узагальнює численні випадки повстань невільників на турецьких галерах. Із плином часу стиралася документальна основа думи, герой її набував широкого узагальнення. В цьому випадку Самійло Кішка виступає вірним сином волелюбного народу, художнім втіленням його ненависті до іноземних поневолювачів.

Мужність, стійкість, волелюбність, готовність до боротьби, вірність своїй Батьківщині — такі основні риси Самійла Кішки.

Самійло Кішка – людина незламної моральної сили, високого патріотичного обов’язку, йому не властиві вчинки заради особистої вигоди. Це стійкий, розсудливий і кмітливий воїн, якого ніколи не залишає мужність і відвага: ні тоді, коли він здійснює сміливий і ризикований план захоплення галери, ні тоді, коли козацька галера зустрічається в морі з турками-яничарами. Дума гіперболізує силу героя, змальовує його як богатиря, який виходить переможцем у боротьбі з ворогами.

Самійло Кішка категорично відмовляється від принад, що їх обіцяє йому Лях Бутурлак, він навіть не може собі уявити, що стане зрадником, відступником.

Бодай же ти того не діждав,
Щоб я віру християнську під нозі топтав!
Хоч буду до смерті біду і неволю приймати,
А буду в землі козацькій голову християнську покладати!
Ваша віра погана,
Земля проклята!

У цих словах — відповіді Самійла Кішки Ляхові Бутурлаку — мужність і стійкість, сміливість і патріотична відданість своєму народові, а також і вірність своїм релігійним віруванням (християнській вірі).

Народний герой — носій високих моральних та естетичних принципів.

Отже, Самійло Кішка — гетьман український, історична особистість, яка любила над усе свою землю. Він мріяв тільки про вільне життя, був непримиренним до будь-якого насильства.

Лях Бутурлак: характеристика героя

Риси характеру Лях Бутурлак:

а) егоїзм та користолюбство;
б) підступність та улесливість;
в) хитрість і жадібність;
г) зрадник народу і віри християнської

Лях Бутурлак — образ, який викликає зневагу і презирство, він колишній соратник Переяславський.

Лях Бутурлак — зрадник, що перейшов на бік ворога, «потурчився, побусурманився для панства великого, для лакомства нещасного».

Це колишній сотник Переяславський. Зрадивши своїх друзів-козаків і свою Батьківщину, він хоче спонукати до цього і Самійла Кішку, а коли це не вдається, то «у щоку затинає сміливого Самійла кішку».

Образ Ляха Бутурлака змальовано у зневажливому дусі, він викликає зневагу.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Elen

    Вы можете добавить?:
    1)Цитати до образу Самійла Кішки.
    1 портрет і зовнішність
    2 риси характеру
    3 любов до рідного краю,народу.
    Буду благодарна.❤❤❤❤

    Відповіcти
    1. Артём Ступак

      Ну привет Лена)

      Відповіcти