Сергій Боткін цікаві факти

Цікаві факти про відомих людей

Сергій Боткін цікаві факти з життя та быографії видатного вченого Ви дізнаєтеся в цій статті.

Сергій Боткін цікаві факти

Сергій Петрович Боткін вніс величезний внесок в розвиток медицини та створив вчення про людський організм як про єдине ціле.

Боткін також вважається основоположником російської клінічної медицини.

Сергій Петрович народився в купецькій сім’ї, здобув освіту в приватному пансіоні і вступив на навчання на медичний факультет Московського університету, який закінчив в 1855 році зі званням «лікар із відзнакою».

Свого одинадцятого сина багатющий чаєторговець Петро Кононович Боткін вважав невдахою, так як хлопчик до 9 років не міг навчитися читати. Однак потім з’ясувалося, що Сергій просто не розрізняє літер через сильний астигматизм – захворювання, при якому людина нечітко бачить лінії. Скорегувавши хлопчикові зір, його віддали в один з кращих московських пансіонатів.

Боткін отримав підготовку в різних розділах медицини в Німеччині, Австрії, Англії, Франції та інших європейських країнах.

Ним розроблено систему надання першої допомоги, визначено етапи евакуації поранених з поля бою, сформульовані основні положення проведення протиепідеміологічних заходів.

За часів Боткіна лікарі діяли по сталій схемі: якщо якісь ліки допомогло одному хворому, в будь-яких інших більш-менш схожих випадках його прописували і іншим. Тоді ніхто не замислювався про те, що кожна людина індивідуальна і має свої особливості організму. Першим це довів саме Боткін. Він вважав, що до кожного медичного випадку потрібно підходити індивідуально, враховувати вік хворого, його анатомію, умови життя і багато інших чинників. Зараз це здається очевидним, проте в ті часи це був революційний підхід до лікування.

Він лікував Олександра II і Олександра III і їх близьких.

У 1861 році Сергій Петрович зайняв посаду керівника клініки, яку раніше очолював професор П. Д. Шипулінський. При цій клініці Боткін створив першу в Російській імперії експериментальну лабораторію. Пізніше, в 1870-х роках, Боткін боровся за права жінок на вищу медичну освіту, відкрив школу фельдшерів і «Жіночі лікарські курси».

Боткін завжди активно брав участь у громадському житті та намагався внести вклад в покращення якості життя громадян і поліпшити санітарний стан країни. Він почав організацію безкоштовної медицини для бідних верств населення, відкрив першу безкоштовну амбулаторію, сформував концепцію військової медицини і харчування солдатів. Завдяки Сергію Петровичу з’явився прообраз «Швидкої допомоги» – санітарна карета.

Медична наука багато в чому зобов’язана відкриттям і прогнозам Боткіна. Так, він вперше описав хворобу, що вважалася до цього шлунково-кишковим катаром. Він описав, як хвороба протікає, які ускладнення викликає і прийшов до висновку, що це інфекційна хвороба, що розвивається в результаті споживання забруднених харчових продуктів. Згодом це захворювання назвуть хворобою Боткіна (вірусний гепатит А). У своїх лекціях Боткін висловлював упевненість, що в майбутньому в головному мозку вчені виявлять центри управління кровотворенням, регуляцією тепла і ін. Зараз існування цих центрів доведено.

До кінця своєї діяльності він був почесним членом 35-ти російських медичних вчених товариств і дев’яти іноземних.

За своє коротке життя (він помер від серцевої хвороби у віці 57 років) Сергій Петрович здобув заслужений авторитет у населення, молодих докторів і передової інтелігенції.

Сергій Петрович був одружений двічі. У нього було п’ятеро дітей: Олександр, Петро, ​​Сергій, Євген і Віктор.

Оцініть статтю
Додати коментар