«Шаланда в морі» аналіз

Яновський «Шаланда в морі» аналіз —  визначення теми, ідеї, жанру, головних героїв, розкриття сюжету, критика «Шаланда в морі»

«Шаланда в морі» аналіз твору

Автор: Ю. Яновський

Роман: «Вершники»

Рік: 1935

Літературний рід: епос

Жанр «Шаланда в морі»: новела

Тема «Шаланда в морі»: зображення надзвичайної ситуації, що сталася з рибалками у штормовому крижаному морі.

Ідея «Шаланда в морі»: возвеличення родини, подружньої вірності, гуманних основ життя, народної моралі, етичних ідеалів.

Головні герої «Шаланда в морі»: Половчиха, її чоловік Мусій Половець, рибалка Чубенко

Сюжет «Шаланда в морі»

Дме вітер трамонтан, у морі шторм. — На березі стоїть стара Половчиха і чекає на чоловіка. — У морі з’являється шаланда. — Люди в ній щосили гребуть, але раптом ламається весло і човен перекидається. — Виринає лише одна людина. — Рибалки допомагають їй вибратися. — Це якийсь інший чоловік, не Половець. — Чубенко розповідає, що Мусій врятував його, а сам загинув. — Люди на березі розійшлися, а Половчиха чекає.

— Вона пригадує минуле. — Шаланда наближається до берега. — Половчиха вирішує врятувати майно громади. — Вона спускається до води і бачить свого чоловіка. — Половець розповідає дружині, що хотів врятувати шаланду, тому сховався, щоб Чубенко поплив один. — Вони разом витягли шаланду і, обійнявшись, пішли додому.

«Шаланда в морі» критика

Художній час і простір у новелі «Ша­ланда в морі» обмежені — дія відбувається в короткому часі, на конкрет­ному просторі — у морі й на його березі. Сюжет простий, але досить на­пружений. Письменник більше зосереджує увагу на внутрішньому стані Половчихи, передає його укрупненими, лаконічними мазками: «її серце обдував трамонтан, її серце ладне було вискочити з грудей»; «вона не по­казувала перед морем страху, вона мовчки стояла на березі — висока й сувора, їй здавалося, що вона — маяк невгасимої сили». Сцена чекання на березі штормового моря (як утілення вірності подружжю) — як символ краси вірності — неминуче викличе в уяві читача асоціації з українською народнопісенною творчістю, особливо з образом Ярославни (зі «Слова о полку Ігоревім») — своєрідним символом вірності коханню. Власне, емоції, переживання героїні рухають і сюжетом. Тобто емоційне, ліричне начало виконує у творі чи не найосновнішу роль, воно наближує новелу до жанру героїчної поеми. Бо оспівано тут, власне, негучний, повсякден­ний героїзм звичайних людей. І герой тут не лише жінка, стійка й вірна своїй родині, а також її чоловік, який, ризикуючи життям, кинувся ря­тувати громадське добро. Під пером романтика вони — особливі, краси­ві у своїх вчинках і діях, у своїй життєвій позиції, хоча вибір кожного з них (рятувати й чекати) — зрозумілий і природний, як і всі загально­людські цінності (Р. Мотай).

Аналіз твору «Шаланда в морі» Яновського ви можете доповнити корисною інформацією в коментарях.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: 11 клас

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *