Шарль Луї де Монтеск’є коротка біографія

Філософи

Шарль Луї де Монтеск’є коротка біографія на українській мові викладена в цій статті.

Шарль Луї де Монтеск’є біографія скорочено

Монтеск’є Шарль Луї де Секонд, барон де ла Бред – французький мислитель, філософ епохи Просвітництва, правознавець.

Народився в замку Лабред, поблизу Бордо, в аристократичній родині 18 січня 1689 р.

З 10-ти років Шарль навчається в коледжі при монастирі в місті Жюльї, отримує гарну освіту. Опанував античну літературу, філософію, розібрався, що таке республіканське правління, політична свобода.

Планувалося, що він стане спадкоємцем бездітного дядька, від якого йому дістанеться місце в Бордоському парламенті, тому Монтеск’є вивчав право. У 1714 р він обіймав посаду радника в міському суді, через два роки був уже віце-президентом цієї установи. У 1716 р, після смерті дядька, йому дістався пост президента парламенту, а також його ім’я та баронський титул. Відбулися великі зміни і в його особистому житті: він одружився з Жанною де Латірг, нареченій, яку йому вибрав дядько.

У 1721 р він випустив у світ роман «Перські листи», завоювавши симпатії читаючої публіки живою сатирою на французьке суспільство. У романі перський мандрівник описує різноманітні дурості і недоліки, критикуючи під виглядом перського суспільства французьке, – сповнене пихи, забобонів, що знаходиться під гнітом королівської влади і духовенства. У 1725 р Монтеск’є написав прозову поему «Книдський храм».

У 1726 р. Монтеск’є залишає пост президента парламенту і перебирається в Париж і випускає другу поему в прозі «Подорож в Париж».

У 1728 р. він відправляється подорожувати по Європі для вивчення політико-правових інститутів різних країн. Монтеск’є відвідав Італію, Пруссію, Нідерланди, а в Англії прожив близько півтора років, де студіював англійське право і вивчав конституційну практику парламенту. Зустрічі з юристами, філософами і політиками Англії зробили сильний вплив на формування його державно-правових ідеалів, які він втілив потім в головній праці «Про дух законів» (1748).

У центрі уваги книги Монтеск’є лежала теорія форм влади. Монтеск’є вважав, що можуть існувати демократична, аристократична і монархічна форми правління, але не мають права на існування тиранія і деспотизм. Головне значення праці «Про дух закону» полягає в проголошенні громадянських та особистих свобод, ідеї поступовості державних перетворень будь-якого роду, принципів мирної політики, в засудженні будь-яких форм деспотизму.

У 1734 р. були написані «Роздуми про причини величі і падіння римлян». У ній Монтеск’є заперечував богословські причини історичного процесу, стверджуючи об’єктивні.

Останні роки Монтеск’є присвятив переробці праць, головним чином, «Про дух закону» і «Перських листів». Останнім твором став «Досвід про смак», який був опублікований вже посмертно (1757) в одному з томів «Енциклопедії».

У 1754 році Монтеск’є поїхав до Парижа, щоб надати правову допомогу своєму другові, професору Ла-Бомелей. Там він захворів на пневмонію і помер 10 лютого 1755 року.

Оцініть статтю
Додати коментар