Що означає вендетта

Що таке вендетта? Яке значення цього слова?

Що означає вендетта

Вендетта — це кровна помста (від італ. Vendetta — помста) — принцип, згідно з яким особа, яка вчинила вбивство, або хто-небудь з членів його сім’ї, роду, клану, угруповання, обов’язково підлягає смерті в порядку відплати, а не правосуддя. Кровну помсту здійснює, відповідно, будь-хто з членів сім’ї, роду, племені, клану, угруповання, до якої належав убитий.

Звичай кровної помсти є елементом правових систем, в яких держава або не існує, або не в змозі забезпечити правопорядок (відсутність монополії права на насильство у держави). У такій ситуації за вбивство сім’я жертви карає сім’ю злочинця, щоб відновити сімейну честь. В якості сім’ї можуть виступати, залежно від звичаїв, не тільки біологічні родичі, а й весь клан чи угруповання. Кровна помста з’явилася в первісному суспільстві, де були відсутні інші засоби правового регулювання.

Кровна помста відображає принцип рівної відплати за злочин, який у Старому Завіті сформульований як «око за око, зуб за зуб»: за нанесення шкоди майну винні відповідають відповідним майном, за нанесення шкоди здоров’ю — відповідної матеріальної компенсації, за вбивство — вигнанням або смертю, що відповідає найбільш простого розуміння людиною справедливості. Покладання ж відповідальності на сім’ю (рід), з одного боку, робить помсту легше здійсненною, з іншого — ставить вбивцю в положення відповідального перед своєю власною сім’єю, адже якщо він уникне помсти, вона просто буде здійснена по відношенню до когось іншого в сім’ї.

Кровна помста чревата небезпечними наслідками — помста нерідко стає ще більш жорстокою , ніж передувавший їй злочин, тягне за собою відповідну «помсту за помсту», і в підсумку виливається в довгі криваві конфлікти, що нерідко призводять до знекровлення обох ворогуючих груп або повного знищення однієї з них. З одного боку, це служить певним чинником стримування (з цим пов’язують , наприклад , існував в арабів-кочівників звичай грабіжницьких набігів на сусідів, при яких найкращим чином дій вважалося захопити цінності , але нікого не вбивати , щоб не провокувати помсту) . З іншого боку , як було зрозуміло вже дуже давно , негативні наслідки занадто значні; відомі випадки, коли цілі клани мстилися за події трьохсотрічної давнини, в результаті повністю знищуючи один одного. Внаслідок цього вже у стародавніх народів існували звичаї, що дозволяють припинити або запобігти кровній помсті. Так, у тих же арабів — кочівників рід, який вчинив ненавмисне вбивство міг відкупитися досить великим викупом.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: Цікаві наукові факти

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *